Apsinuodijimų galima išvengti

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento Kaišiadorių skyriaus (toliau – Kaišiadorių skyriaus) darbuotojai, gavę iš asmens sveikatos priežiūros įstaigų „Pranešimą apie nustatytą (įtariamą) susirgimą“, atlieka apsinuodijimo aplinkybių ir eigos tyrimą.

Registruojami apsinuodijimai narkotikais, vaistais ir biologinėmis medžiagomis, nemedicininės paskirties medžiagų toksinis poveikis, cheminiai nudegimai, bei cheminių nudegimų ir apsinuodijimų padariniai. Informacija kaupiama ir analizuojama visais vaikų apsinuodijimo atvejais, apsinuodijimų darbe, grupinių, atsitiktinių apsinuodijimų atvejais, apsinuodijimų vaistiniais preparatais atvejais, kai vaistų ar jų mišinio suminė dozė viršija maksimalią leidžiamą paros dozę, taip pat apsinuodijimų atvejais, kai sunki ligonio būklė, bei kai apsinuodijama medžiagomis, įtrauktomis į Nuodingų medžiagų pagal jų toksiškumą sąrašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro.

2015 m. Kaišiadorių skyrius iš VŠĮ Kaišiadorių ligoninė gavo 15 pranešimų apie apsinuodijimus. Iš jų 9 pranešimai apie apsinuodijusius vaikus. Jauniausias buvo vienerių metų berniukas, kuris apsinuodijo nesaugiai namuose laikomais medikamentais. Detalesnė duomenų analizė parodė, kad net 6 vaikai iš 9 namuose apsinuodijo medikamentais, 2 –  alkoholiu, 1 –  skystomis trąšomis, kurios buvo laikomos neoriginalioje pakuotėje.

Iš 6 apsinuodijusių suaugusiųjų 2 – apsinuodijo alkoholiu, 2 – įkando gyvatės, taip pat registruota po vieną apsinuodijimo atvejį buitine chemija ir gamtinėmis dujomis. Dalies šių apsinuodijimų buvo galima išvengti, nes priežastis – nesaugiai laikomos medžiagos.

Kaišiadorių skyriaus vedėja Jurgita Vilčinskienė primena, kad siekiant išvengti apsinuodijimų, svarbu atminti keletą taisyklių:

  • medikamentai, kosmetika, buityje naudojamos cheminės medžiagos turi būti laikomos saugiose, rakinamose ar kitose vaikams nepasiekiamose vietose;
  • skiedikliai, tirpikliai ir kitos cheminės medžiagos turėtų būti laikomos tik originaliose pakuotėse;
  • visada prieš pradedant naudoti naują produktą, svarbu atidžiai perskaityti visą informaciją, nurodytą ant pakuotės;
  • negalima kramtyti, valgyti, ragauti nežinomo augalo uogų, lapų, šaknų, skysčio ar cheminės medžiagos.

Apsinuodijus būtina nedelsiant kreiptis į medikus!