Atsargiai, erkės puola!

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento Kaišiadorių skyriaus duomenimis per 8 šių metų mėnesius Kaišiadorių rajone Laimo liga susirgo 31 žmogus. Praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu užregistruota 12 susirgimų šia liga. Mūsų krašte erkės yra labai aktyvios, kadangi joms yra geros sąlygos veistis: daug lapuočių, pakankamai drėgna ir užtektinai laukinių gyvūnų, graužikų, kurie sudaro sąlygas erkėms kartą per metus pasimaitinti.

Erkės randamos ne tik miškuose, bet ir miestų parkuose, soduose, sodybose, prie tvenkinių, upių. Erkės paprastai tyko ant žolės stiebelių, 10-60 cm aukštyje, laukdamos, kol pro šalį praeina tinkama auka. Prieš pradėdama siurbti kraują, įkandimo vietą erkė suvilgo savo seilėmis, kurios turi skausmą malšinančių ir kraujavimą stabdančių medžiagų, todėl daugelis žmonių nejaučia, nepastebi, kad įsisiurbė erkė.

Kaip atpažinti ar užsikrėtėte Laimo liga

Vyriausioji specialistė Kristina Baniūnienė informuoja, kad Laimo liga (boreliozė) plačiai žinoma erkių platinama infekcinė liga. Laimo ligos inkubacinis laikotarpis nuo bakterijos patekimo į organizmą iki pirmųjų požymių pasireiškimo yra nuo 2 dienų iki 6-9 mėnesių. Būdingiausias Laimo ligos požymis – žiedo formos odos paraudimas, kuris atsiranda po erkės įsisiurbimo praėjus 1 – 4 savaitėms. Paraudimas gali atsirasti erkės įkandimo vietoje arba kitoje kūno vietoje. Kartu gali pasireikšti ir kiti simptomai: sąnarių, raumenų skausmai, karščiavimas, galvos skausmas, bendras negalavimas. Pastebėję tokius požymius nedelsdami kreipkitės į savo šeimos gydytoją. Persirgus šia liga, imunitetas neįgyjamas ir žmogus gali sirgti pakartotinai. Vakcinos nuo Laimo ligos nėra.

Kita erkių platinama liga – erkinis encefalitas. Tai – virusinės kilmės susirgimas. Šią ligą sukelia virusas, kurį perduoda erkės. Juo galima užsikrėsti ir vartojant nevirintą karvių ar ožkų pieną. Per 8 šių metų mėnesius Kaišiadorių rajone erkiniu encefalitu susirgo 4 asmenys, praėjusiais metais susirgusiųjų šia liga buvo 8.

Erkinio encefalito požymiai panašūs į gripo

Pacientas, užsikrėtęs erkinio encefalito virusu, dažniausiai suserga praėjus 1-2 savaitėms po erkės įsisiurbimo. Trumpiausias nustatytas laikotarpis nuo užsikrėtimo iki ligos pradžios gali būti dvi dienos, ilgiausias – 30 dienų.  Liga dažniausiai pasireiškia panašiais kaip gripo simptomais, t.y. pakyla temperatūra, skauda galvą, raumenis, sąnarius, jaučiamas bendras silpnumas. Per keletą dienų šie simptomai praeina. Deja, apie trečdaliui užsikrėtusiųjų po savaitės vėl pakyla temperatūra. Tai reiškia, kad virusas pasiekė smegenis ir sukėlė jų uždegimą. Tada atsiranda įvairių nervų sistemos pažeidimų simptomų – galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, mieguistumas, orientacijos, kalbos sutrikimas, rečiau gali išsivystyti paralyžius.

Erkinio encefalito galima išvengti pasiskiepijus. Lietuvoje erkinio encefalito vakcina yra mokama, bet skiepai yra efektyvi ir patikima priemonė norint išvengti šios ligos.

Kaip apsisaugoti nuo erkių platinamų ligų

Vyriausioji specialistė Kristina Baniūnienė pataria einant į mišką dėvėti šviesią aprangą, kurios apykaklė ir rankogaliai būtų prigludę prie kūno, kelnių galai įkišti į kojines. Atviras kūno vietas reiktų apipurkšti repelentais – skysčiais, kurie atbaido erkes. Grįžus iš miško, sodybų, po uogavimo, grybavimo būtina gerai apžiūrėti savo kūną, o ypač vaikus, išsišukuoti plaukus. Jei erkė ilgai bus įsisiurbusi, tai daugiau ligos sukėlėjų pateks į organizmą. Pamačius erkę, traukiant svarbu nesuspausti jos pilvelio, kad neįšvirkštumėte ten esančių borelijų tiesiai į žaizdelę. Ištraukus erkę, įkandimo vietą reikia dezinfekuoti – nuplauti muilu, patepti spiritiniu tirpalu.

Taip pat reiktų nepamiršti ir erkių gausą mažinančių priemonių, t.y. žolę šienauti nuo ankstyvo pavasario, neleidžiant jai užaugti aukštesnei kaip 10 cm, nupjautą žolę išvežti arba sudeginti, vykdyti tinkamą poilsio vietų, parkų priežiūrą.