„Canto Fiorito“ ugdo jaunuosius regionų menininkus

Tarptautinis senosios muzikos ansamblis „Canto Fiorito“ toliau laužo stereotipą, kad aukštoji kultūra – vien didmiesčių privilegija, o senoji muzika – saujelės žinovų reikalas. Ansamblis įgyvendins jau penktą rezidencijos projektą mažame ir svetingame Paparčių kaimelyje (Kaišiadorių rajonas), kuriame turi ištikimų gerbėjų ratą. Vietoje tradicinio koncerto, „Canto Fiorito“ pasiūlys interaktyvų formatą, kurio metu jaunieji Elektrėnų, Kaišiadorių ir Paparčių gyventojai patys pasijus tarsi viduramžių, renesanso ir baroko kūrėjai.

„Canto Fiorito“ vadovas Rodrigo Calveyra, tarptautiniu mastu pripažintas išilginės fleitos virtuozas, šiuo metu gilinantis žinias Sorbonos universiteto doktorantūroje, gerai pažįstamas ne tik Paparčių bendruomenei, bet ir aplinkinių miestelių žmonėms. Prieš metus jis skaitė paskaitas Elektrėnų ir Kaišiadorių meno mokyklų muzikos mokytojams ir mokiniams, į kurias galėjo ateiti visi smalsaujantys. Auditorija jau tada buvo supažindinta su istoriškai pagrįsto senosios muzikos atlikimo principais, teorines žinias iliustruojant pačių ansambliečių gyvai atliekamais viduramžių, renesanso ir baroko muzikos kūriniais. Šiemet „Canto Fiorito“ žengė dar vieną novatorišką žingsnį – į projektą nutarė įtraukti ne tik muzikos, bet ir dailės entuziastus.

Remiantis iš anksto paruoštais trijų stilių – viduramžių, renesanso ir baroko – raktažodžiais, siejančiais muziką ir dailę (pvz. simetrija, dėmesys proporcijoms renesanso menuose, arba maksimalūs kontrastai, dinamika, judesys baroko menuose), meno mokyklų mokiniams buvo pavesta užduotis  sukurti po tris kiekvieną epochą reprezentuojančius darbus. Jaunieji menininkai buvo skatinami kūrybiškai interpretuoti, vengti imitavimo ir kopijavimo. Geriausi darbai bus eksponuojami „Canto Fiorito“ koncertuose – juose muzikantai atliks viduramžių, renesanso ir baroko kūrinius, aptardami mokinių darbus ir jų ryšį su atliekama muzika. Visi parodose dalyvavę jaunieji kūrėjai bus apdovanoti. Šis projektas  skatins vaikus bei jaunimą pažinti, suprasti ir vertinti Europos kultūrinį paveldą, o praeities „įdabartinimas“, įvykstantis praktikuojant senųjų epochų estetiką, leis kiekvienam projekto dalyviui pasijusti gyvąja tradicijos dalimi.

Šią savaitę bus surengti trys „Canto Fiorito“ koncertai: lapkričio 19 d., ketvirtadienį, 17.30 val. Elektrėnų meno mokykloje, kur bus eksponuojami mokinių dailės darbai, lapkričio 20 d., penktadienį, 16.30 val. – Kaišiadorių meno mokyklos mažojoje salėje, kur bus eksponuojami mokinių dailės darbai ir lapkričio 21 d., šeštadienį,  15 val. – Paparčių kaimo salėje, kur įvyks finalinis koncertas ir geriausių darbų paroda.

„Viduramžių, renesanso ir baroko stiliai muzikoje ir dailėje“ – tai jau penktasis ansamblio „Canto Fiorito“ rezidencijos Paparčiuose projektas nuo 2014 m. birželio. Rezidencijoje ansamblis dirbo ne tik su regiono meno mokyklomis, bet ir su vietos mėgėjų chorais, muzikavo kartu su folkloro ansambliais. Šia veikla ansamblis siekia populiarinti senąją muziką Lietuvos regionuose, skleisti istoriškai pagrįsto atlikimo žinias, bendradarbiauti su vietos bendruomenėmis, įtraukiant jas į kūrybines veiklas. Projektą finansuoja Šveicarijos muzikos fondas „Dulcimer“ ir Lietuvos kultūros taryba.