Informacija, kurią paviešinę Facebook’e, sulauksite skaudžių pasekmių

Svetainė www.usatoday.com paskelbė informaciją, kurią Facebook’as jūsų prašo atskleisti. Tačiau, atskleidę šią informaciją, vėliau jūs galite labai pasigailėti.

1. Jūsų telefono numeris

Facebook’e skelbti savo telefono numerį tikrai nepatartina. Prieš jus pačius šią informaciją gali panaudoti telefoniniai sukčiai, persekiotojai, tapatybės duomenų vagys ar kiti niekadėjai. Jeigu savo Facebook’o paskyroje paskelbsite savo telefono numerį, tuomet bet kuris žmogus gali tuo pasinaudoti, kad rastų jūsų Facebook’o paskyrą.

Saugumo tyrinėtojas Reza Moaiandinas žengė dar vieną žingsnį ir išsiaiškino, kad net nebūtina žinoti konkretaus telefono numerio. Jis sukūrė programą, kuri generuoja visus įmanomus numerius Jungtinėse Valstijose, Didžiojoje Britanijoje ir Kanadoje. Įvedęs savo sukurtos programos sugeneruotus numerius į Facebook’o paieškos laukelį Rezas išvydo milijonus naudotojų profilių, kurių privatumas buvo mažai apsaugotas ar visai neapsaugotas. Jis laisvai galėjo nukopijuoti bet kokią informaciją iš jų profilių ir parduoti ją juodojoje rinkoje įsilaužėliams, kurie sudarinėja ir pardavinėja tapatybės duomenų paketus. Jeigu vis dėl to nusprendėte pasidalinti savo telefono numeriu Facebook’e, tuomet bent jau pasistenkite jį paslėpti, kad jis nebūtų rodomas viešai. Tai galite padaryti atsidarę savo Facebook’o paskyrą ir paspaudę ant savo vardo. Atsidarius jūsų profilio puslapiui, spauskite mygtuką „Informacijos atnaujinimas“ mygtuką, kuris randasi jūsų viršelio nuotraukos dešinėje pusėje. Kairėje pusėje pasirinkite eilutę „Kontaktai ir pagrindinė informacija“ ir šalia telefono numerio paspauskite mygtuką „Redaguoti“. Nustatydami, kas gali matyti jūsų informaciją, rinkitės mygtuką „Tik man“. Dabar niekas nematys jūsų telefono numerio ir jis nepasirodys paieškų rezultatuose.

2. Jūsų namų adresas

Įsivaizduokite, kas gali nutikti, jeigu jūs Facebook’e paskelbsite savo namų adresą ir vėliau pasigirsite, jog išvykstate atostogų ar nusipirkote kokį brangų daiktą. Juk jūsų profilį gali stebėti ir „išmanieji vagys“, kurie, žinodami jūsų namų adresą, tik ir laukia, kol jūsų nebus namuose ir galės niekieno netrukdomi juose šeimininkauti.

Jeigu jau Facebook’e paskelbėte savo namų adresą, tuomet rekomenduojame jums jį kuo greičiau pašalinti. Tai galite padaryti jau anksčiau minėtomis instrukcijomis. Pirmiausia atsidarykite „Kontaktų ir pagrindinės informacijos“ puslapį. Susiraskite eilutę, kur skelbiamas jūsų namų adresas ir jį ištrinkite bei išsaugokite pakeitimus.

Dar viena vieta, kur gali būti atskleistas ir viešai rodomas jūsų adresas, yra renginiai. Jeigu jūs sukuriate kokį nors renginį, tuomet prie jo greičiausiai bus paskelbtas ir jūsų namų adresas, kuris nurodo renginio vietą. Jeigu, kviesdami draugus į renginį, nustatysite, kad šis jūsų namų adresas gali būti skelbiamas viešas, tuomet jį matys bet kas. Tokiu atveju siūlome peržiūrėti savo Facebook’o paskyros senesnius įrašus bei renginius, kuriuose gali būti jūsų namų adresas ir juos ištrinti.

3. Informacija apie jūsų darbovietes

Patariame Facebook’e neskelbti jokios informacijos, kuri būtų susijusi su jūsų darboviete. Dabartiniai darbdaviai jau yra įsigudrinę prieš priimant naują darbuotoją apie jį paieškoti informacijos internete. Jeigu savo Facebook’o paskyroje būsite įkėlę apie jus neigiamą nuomonę galinčių sudaryti įrašų ar nuotraukų, tuomet galite prarasi savo šansą įsidarbinant. O dar blogiau gali būti, jeigu į Facebook’ą įkelsite įrašų, kur jūs esate savo darbo vietoje ir darote kažką tokio, kas darbdaviui gali labai nepatikti ar skleidžiate neigiamą informaciją apie įmonę.

4. Jūsų asmeninių santykių statusas

Facebook’e pasidaliję savo asmeninių santykių statusu, kartais galite būti sunepatoginti. Pavyzdžiui, pakeitus savo statusą iš „Susituokęs/ištekėjusi“ į „Komplikuotus santykius“, jus gali sutrikdyti žmonių, kuriems tai patinka, skaičius. Negana to, tam tikros santykių būsenos pakeitimas gali privilioti kibernetinius persekiotojus. Facebook’e vienu metu buvo sukurta speciali programa, kuri netgi naudotojui pranešdavo, jeigu jo pažymėti draugai pakeisdavo santykių statusą.

Nepamirškite ir kibernetinių sukčių, kurie tikrai nepraleis progos iš to pasipelnyti ir jūs pateksite į jų taikiklį. Jie visaip įmanydami stengsis užmegzti su jumis romantiškus santykius, o vėliau iš jūsų išvilioti pinigų. Paprasčiausias būdas – tiesiog visiems laikams pašalinti savo asmeninių santykių statusą iš Facebook’o informacijos.

5. Jūsų mokėjimo informacija

Nors Facebook’as ir yra nemokamas socialinis tinklapis, bet jis vis tiek turi įžūlumo prašyti jūsų kreditinės banko kortelės numerio. Suvedę savo kreditinės kortelės numerius jūs galėsite Facebook’e pirkti įvairius produktus, išleisti žaidžiant žaidimus ar pan. Tačiau, jeigu jūs paliksite savo Facebook’o paskyrą neuždarytą ar kompiuteryje nustatysite, jog naršyklė įsimintų jūsų Facebook’o slaptažodį, tuomet galite pamatyti smarkiai patuštėjusią savo sąskaitą. Ir tuo pasinaudoti gali nebūtinai kibernetiniai įsilaužėliai. Jūsų sąskaitą gali patuštinti tiek šeimos pagrandukas, kuris jums nematant prisės prie kompiuterio, tiek ir mėgstantis „papokštauti“ bičiulis.
Jeigu jūs nenorite, kad taip nutiktų, tuomet atsidarykite savo paskyrą, dešiniajame viršaus kampe paspauskite ant apversto trikampėlio ir pasirinkite eilutę „Nustatymai“. Kairiajame stulpelyje atsidarykite „Mokėjimų“ informaciją. Viršuje pasirinkite „Paskyros nustatymus“. Čia pamatysite, ar turite kokių nors išsaugotų mokėjimo duomenų. Jei taip, tuomet juos pašalinkite.
Šis nustatymas padės apsaugoti jūsų sąskaitą tiek nuo realių, tiek ir nuo kibernetinių įsilaužėlių, jeigu jie patektų į jūsų Facebook’o paskyrą.