Ką reikia žinoti išleidžiant vaiką į vaikų poilsio stovyklą

Vaikų  poilsio stovykla – vienas iš laisvalaikio praleidimo būdų vaikams vasaros metu. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento Kaišiadorių skyriaus (toliau – NVSC Kaišiadorių skyrius) specialistai nori atkreipti tėvelių dėmesį į tai, kad jie atsakingai parinktų poilsio vietą savo vaikams ir nepasitikėtų vien tik gražia reklama skelbiama viešojoje erdvėje. Prieš užsakant paslaugą reiktų nuvažiuoti į planuojamo poilsio vietą, ją apžiūrėti ir įvertinti ar ten vaikams bus saugu. Kylant neaiškumų dėl būsimų vaikų poilsio, ugdymo ir priežiūros sąlygų galima pasikonsultuoti ir su visuomenės sveikatos specialistais.

Specialistai pažymi, kad vaikų poilsio stovykloms pagal šiuo metu galiojančius teisės aktus nėra išduodamas leidimas-higienos pasas, kuris liudija, kad veikos sąlygos atitinka visuomenės sveikatos saugos teisės aktų reikalavimus, taip pat neatliekama ir periodinė valstybinė visuomenės sveikatos kontrolė. Dažnai apie veikiančias ir visuomenės sveikatos saugos reikalavimų neatitinkančias vaikų poilsio stovyklas specialistai sužino tik gavę skundą.

Vaikų poilsio stovyklų, kuriose teikiamos apgyvendinimo paslaugos, įrengimą, patalpų ir inventoriaus priežiūrą, maitinimo organizavimą, dienos režimo ir sveikatos priežiūros organizavimą reglamentuoja Lietuvos higienos norma HN 79:2010 „Vaikų poilsio stovykla. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“. Stovykloje turi būti sudarytos saugios vaikų poilsio, ugdymo ir priežiūros sąlygos. Saugios sąlygos užtikrinamos laikantis šių reikalavimų:

Teritorijos įrengimo, priežiūros ir maudymosi vietos įrengimo reikalavimai

Stovyklos teritorija turi būti tvarkinga, žolė nušienauta, o joje esantys įrenginiai patikimai sutvirtinti ir tvarkingi. Žaidimų ir poilsio aikštelėse būtina sudaryti galimybę apsaugoti vaikus nuo tiesioginių saulės spindulių ir kritulių. Jei stovyklos teritorijoje yra vandens telkiniai, kurie nenaudojami vaikų maudymuisi, juos būtina aptverti. Maudymosi vietų ribos turi būti pažymėtos, o gylis maudymosi vietoje turėtų būti ne didesnis kaip 0,7 metro ikimokyklinio amžiaus vaikams ir vaikams, nemokantiems plaukti, bei ne didesnis kaip 1,3 metro mokyklinio amžiaus mokantiems plaukti vaikams. Priėjimas prie vandens neturi būti slidus ir klampus.

vaiku-plaukimo-pamoka-kaune

Patalpų įrengimo ir priežiūros reikalavimai

Stovykloje gyvenamieji kambariai (miegamieji), tualeto, prausyklos, dušo patalpos turi būti atskiros mergaitėms ir berniukams. Stovyklos patalpos, įrenginiai ir kitas inventorius turi būti švarūs. Gyvenamajame kambaryje (miegamajame) galima įrengti ne daugiau kai 10 vietų vaikams iki 10 metų ir ne daugiau kaip 5 vietas vyresniems vaikams. Kiekvienam vaikui turi būti numatyti baldai ar vieta juose asmeniniams daiktams, drabužiams laikyti, taip pat turi būti numatyta lova, pagalvė, antklodė, lovos skalbiniai ir ne mažiau kaip 2 rankšluosčiai. Rankšluosčius ir lovos skalbinius vaikai į stovyklą gali atsivežti patys. Apie tai, kad stovykloje nebus aprūpinama minėtomis priemonėmis, turi būti informuojama iš anksto. Lovos skalbiniai keičiami juos sutepus ir po kiekvienos pamainos. Specialistai atkreipia dėmesį į tai, kad jei vaikų miegui yra naudojamos dviaukštės lovos, draudžiama vaikams iki 10 metų amžiaus miegoti antrame dviaukštės lovos aukšte.

Maitinimo organizavimo reikalavimai

Stovyklose vaikų maitinimą gali organizuoti tik maisto tvarkymo subjektai, kuriems teisės akto nustatyta tvarka suteikta teisė užsiimti maisto tvarkymu. Vaikai turi būti maitinami ne rečiau kaip 4 kartus per dieną, kas 3,5–4 valandas. Maitinimas organizuojamas pagal stovyklos vadovo patvirtintus ir su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba suderintus vaikų maitinimo valgiaraščius. Esant poreikiui turi būti organizuojamas pritaikytas maitinimas. Vaikų maitinimui negali būti tiekiami: subproduktai (inkstai, kepenys, smegenys, plaučiai); grybai; konditerijos gaminiai su kremu; gazuoti gaivieji gėrimai, energiniai gėrimai; bulvių traškučiai ir kiti riebaluose virti gaminiai; nepramoninės gamybos konservuoti gaminiai; žlėgtainiai; šaltiena; mechaniškai atskirta mėsa ir jos gaminiai; genetiškai modifikuotas maistas ar genetiškai modifikuotų sudedamųjų dalių turintys produktai. Stovykloje turi būti sudaryta galimybė bet kuriuo metu atsigerti geriamojo vandens.

Pastebėjus, kad vaikų poilsio stovykloje teikiamos paslaugos neatitinka visuomenės sveikatos saugos reikalavimų, būtina apie tai raštu informuoti NVSC Kaišiadorių skyrių, adresu Gedimino g. 48, Kaišiadorys arba el. paštu kaisiadorys@nvsc.lt. Informuojant apie pažeidimus reiktų nurodyti savo kontaktinius duomenis, vardą, pavardę, skundo priežastį, vaikų poilsio stovyklos pavadinimą, ir adresą.