Kokia yra Kaišiadorių rajono gyventojų sveikata?

Kaišiadorių rajone sparčiai mažėja gyventojų, ypač vaikų ir jaunimo. Per 14 metų (2001-2014 m.) laikotarpį gyventojų populiacija savivaldybėje sumažėjo daugiau nei 14 proc., t.y., 5398 gyventojais. Savivaldybės gyventojų sveikata, lyginant su kitomis šalies savivaldybėmis, yra vidutiniška. Apibendrinus 56 visuomenės sveikatos stebėsenos rodiklius, savivaldybė 2014 metais pateko į 37 vietą tarp visų 60-ies Lietuvos savivaldybių.

Gerinant rajono gyventojų sveikatos rodiklius geriausi rezultatai pasiekti mažinant sergamumą tuberkulioze (3 susirgimai tuberkulioze, vaistams atsparia tuberkuliozės forma – 1) bei neįgalumą darbingų žmonių tarpe. Geri gyventojų sveikatos rodikliai buvo nustatyti ir valdant transporto įvykiuose patirtų traumų skaičių;mažinant mirtingumą dėl priežasčių, susijusių su narkotikų vartojimu ir užtikrinant aukštą gyventojų apsilankymų pas gydytojus skaičių. Vertinant sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą nustatyta, kad savivaldybėje yra pakankamas gydytojų ir slaugytojų santykis. Kaišiadorių rajono gyventojai turi galimybę pas gydytojus lankytis ženkliai dažniau nei vidutiniškai statistinis Lietuvos gyventojas šalyje. Rajone sudarytos visos sąlygos gydymo paslaugų prieinamumui užtikrinti.

Įvertinus Kaišiadorių rajono savivaldybės gyventojų sveikatos rezultatus prasčiausiais buvo nustatyti 11 rodiklių:

  • mirtingumas dėl savižudybių ir dėl kitų išorinių priežasčių;
  • mažos 1-erių  ir 2-ejų metų amžiaus vaikų skiepijimo apimtys;
  • vangus dalyvavimas vaikų krūminių dantų dengimo silikatinėmis medžiagomis programoje, nors mokinių dantų ėduonies intensyvumo indeksas vienas didžiausių šalyje;
  • mažas gyventojų dalyvavimas gimdos kaklelio piktybinių navikų bei storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos prevencinėse programose ir dalyvavimas širdies kraujagyslių ligų didelės rizikos grupės prevencinėje programoje, nors mirtingumas nuo cerebrovaskulinių ligų vienas didžiausių šalyje.

Siekiant geresnės Kaišiadorių rajono savivaldybės gyventojų sveikatos būklės buvo išskirtos 3 prioritetinės visuomenės sveikatos sritys:

  • mirtingumas dėl savižudybių;
  • valstybinių profilaktinių programų įgyvendinimas;
  • vaikų profilaktiniai skiepijimai.

Pagal mirtingumo dėl savižudybių rodiklį Kaišiadorių rajono savivaldybė užima 49-tą vietą Lietuvoje. Liūdina vis nesikeičianti statistika – 19 atvejų, iš kurių trys ketvirtadaliai – darbingo amžiaus gyventojų. Savižudybių galima išvengti žinant rizikos veiksnius ir atpažįstant įspėjamuosius ženklus. Kad tai gali padėti sumažinti savižudybių skaičių yra mokslo įrodyta. Nors turime ir tarptautinio lygio ekspertų, ir išbandytų prevencinių metodikų, tačiau savivaldybių, kuriose šiuo klausimu dirbama arba pradedama dirbti – vienetai. Kaišiadorių rajono savivaldybėje jau yra sukurtas reagavimo į savižudybių riziką algoritmas. Artimiausi šių metų žingsniai – pirmosios psichologinės pagalbos mokymai „vartininkams“: bendrosios praktikos gydytojams, socialiniams darbuotojams, policijos pareigūnams, mokytojams, socialiniams pedagogams, visuomenės sveikatos specialistams, priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo specialistams, greitosios medicinos pagalbos gydytojams, seniūnams, bendruomenių pirmininkams. Darbui su jaunimu bus 6 patirtinio spektaklio pastatymai skirtingose Kaišiadorių rajono gyvenvietėse: 3 spektakliai skirti 12-15 metų vaikams; 2 spektakliai skirti 16-18 metų jaunuoliams ir 1 spektaklis skirtas 19-25 metų jaunuoliams. Kiekviename spektaklyje dalyvaus iki 15 asmenų, iš viso veiklose dalyvaus 90 asmenų. Patirtinis spektaklis „Herojaus kelionė“ – tai metodas, kuris leidžia prakalbinti vaiko ar jaunuolio pasąmonėje slypinčias baimes, nuoskaudas ir ugdo asmens atsparumą negatyvioms situacijoms per savo galių ir gebėjimų įvertinimą bei pripažinimą.

Visame pasaulyje pagrindinė profilaktikos priemonė nuo užkrečiamųjų ligų yra vakcina. Siekiant užtikrinti visuomenės sveikatos saugą, vaikų skiepijimo mastas turi būti ne mažesnis nei 95 proc. Kaišiadorių rajone per 2014-us metus nemokamai iš valstybės biudžeto buvo paskiepyti 200 iš 269 (74proc.). Deja, labai daug vaikų lieka nepaskiepyti ir dėl to gali susirgti gyvybei pavojingomis ligomis. Šiuo atveju tėvai yra atsakingi ne tik už savo vaikų, bet tuo pačiu ir už kitų vaikų sveikatą. Neskiepijant vaikų, ligų progresavimo mastas tik didėja, pasiekdamas vis dažnesnius epideminius protrūkius. LR sveikatos apsaugos ministerijos iniciatyva nuo 2016 m rugsėjo mėnesio nepaskiepyti vaikai į lopšelius/darželius nebus priimami.

Taip pat norėtųsi priminti tėveliams, kad Kaišiadorių rajono vaikai rečiau nei jų bendraamžiai šalyje dalyvavo vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis programoje, nors savivaldybės vaikų dantų būklė prastesnė nei vidutiniškai šalyje. Tik 258 iš 2707 (9,5 proc.) 6-14 metų amžiaus vaikai dalyvavo šioje programoje. Vaikams laiku padengus dantis silantais, net ir praėjus 8 metams, dantų ėduonies atsiradimo galimybė sumažėja 80-90 proc. Todėl siekiant apsaugoti ir sumažinti ėduonies atsiradimo riziką rajono vaikų tarpe reikia ne tik mokėti tinkamai prižiūrėti dantis, bet ir nepamiršti laiku pasirūpinti jų profilaktika.

Itin prastai Kaišiadorių rajono savivaldybėje įgyvendinamos valstybinės prevencinės programos. Nors pastaraisiais metais Kaišiadorių rajono gyventojų, dalyvavusiųjų valstybinėse vėžio prevencinėse programose, skaičius ženkliai išaugo, prevencinės programos įgyvendinamos vangiai. Tik kas trečia Kaišiadorių rajono savivaldybės moteris profilaktiškai tikrinosi dėl gimdos kaklelio vėžio ir kas penkta dėl krūties vėžio. Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programoje taip pat dalyvavo vos penktadalis galinčių joje dalyvauti asmenų. Ilgametė patirtis rodo, kad mirtingumą nuo piktybinių navikų galima sumažinti anksti juos diagnozavus ir laiku pradėjus gydymą. Siekiant sustiprinti atrankinių prevencinių programų efektyvumą, į prevenciją aktyviau turėtų įsitraukti ir rajono šeimos gydytojai informuodami ir įtraukdami savo pacientus į šias programas, apmokamas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų. Tik užtikrinus pakankamą gyventojų dalyvavimą profilaktinėse programose, sergamumas onkologinėmis ligomis gali būti sumažintas 30-70 proc., o mirtingumas nuo jų ‒ apie 30 proc.

Taip pat vertėtų nepamiršti ir širdies kraujagyslių ligų didelės rizikos grupės prevencijos programos. Kaišiadorių rajono savivaldybėje pastebimas vis didėjantis sergamumas kraujotakos sistemos ligomis. 2014-ais metais savivaldybėje kraujotakos sistemos ligomis sirgo 2434 (7,5 proc.) gyventojai, kuomet 2001-ais metais sergančių gyventojų buvo 1171 (3,6 proc.). Žinant, kad kraujotakos sistemos ligos yra viena pagrindinių mirties priežasčių Lietuvoje, būtina žinoti paprastą formulę: jokių žalingų įpročių, 3 kilometrai pėsčiomis arba 30 minučių bet kokios vidutinio intensyvumo fizinės veiklos kasdien, 5 porcijos arba 350 g daržovių/vaisių kasdien, kraujo spaudimo norma 140/80 mmHg, bendra cholesterolio koncentracija kraujyje < 5 mmol/l, mažo tankio lipoproteinų cholesterolio koncentracija kraujyje < 3 mmol/l ir jokio antsvorio bei jokio cukrinio diabeto.

Atsižvelgiant į tai, kad rajone sparčiai mažėja gyventojų, ypač vaikų ir jaunimo, gyventojų populiacija sparčiai sensta, o savivaldybės gyventojo vidutinė tikėtina gyvenimo trukmė 2,3 m. trumpesnė nei vidutiniškai Lietuvoje, būtina įgalinti bendruomenę, kiekvieną įsitraukti į sveikatinimo veiklą bei dalyvauti valstybinėse profilaktikos programose.

Gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinė programa 25 – 60 metų moterims1 kartą per trejus metus
Priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa 50 – 75 metų vyrams1 kartą per dvejus metus
Atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio programa 50 – 69 metų moterims1 kartą per dvejus metus
Asmenų, priskirtų širdies ir kraujagyslių ligų didelės rizikos grupei, atrankos ir prevencijos priemonių programa 40 – 55 metų vyrams50 – 65 metų moterims

1 kartą per metus

Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa 50 – 74 metų asmenims1 kartą per  dvejus metus
Vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis programa 6 – 14 metų vaikams

Dėl dalyvavimo prevencinėje programoje kviečiame kreiptis į savo šeimos gydytoją. Primename, kad sveikatos patikra apmokama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų, todėl atliekama nemokamai.

kaisiadoriu visuomenes sveikatos biuras

Naudingos nuorodos: lęšiai