Laukuose jau dega kombainai

Javapjūtės metas visuomet kelia didelį rūpestį žemdirbiams. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, per penkerius metus rugpjūčio mėnesiais Lietuvoje kasmet dega 25 kombainai. Pernai per  javapjūtę liepsnojo 15, o šiemet rugpjūčio mėnesį degė 2.

Tokių gaisrų galima išvengti, jeigu prieš išvykstant į laukus kombainai bei kita žemės ūkio technika būtų tinkamai paruošta. Kaip rodo tokių gaisrų statistika, kombainai dažniausiai dega dėl netvarkingos kuro tiekimo sistemos, senos arba pažeistos elektros įrangos bei neapsaugotų besisukančių kombaino mechanizmų. Gaisro priežastimi gali tapti išlekiančios iš variklio išmetimo vamzdžio kibirkštys, trumpas elektros laidų jungimasis, ant velenų ir kitų kombaino mechanizmų apsivynioję šiaudai, į besisukančių būgnų mechanizmus patenkantys pašaliniai kieti daiktai.

Dirbant varikliui, kombaino kolektoriuje, išmetimo vamzdyje kaupiasi nuodegos. Jeigu variklio karteryje yra per daug tepalo arba cilindrų žiedai susidėvėję, tepalas gali patekti į degimo kamerą. Dėl to padidėja naudotų dujų išmetimo intensyvumas. Priklausomai nuo variklio tipo šių dujų temperatūra išmetimo vamzdyje siekia 500–700 laipsnių, todėl įkaitę nuodegų gabalėliai, iš išmetimo vamzdžio patekę ant šiaudų, gali sukelti gaisrą.

Kai nesandari kuro tiekimo ir variklio tepimo sistema, gali nutekėti kuras ir tepalai. Prie šių nuotekų labai limpa dulkės, smulkios šiaudų dalelės, kurios susikaupusios ant įkaitusių variklio mazgų gali užsidegti. Be to, kuro tiekimo vamzdeliai, pagaminti iš degių medžiagų, besiliesdami su įkaitusiomis variklio detalėmis lydosi ir užsiliepsnoja, o iš jų bėgantis kuras padeda ugniai greitai plisti. Dėl blogai sureguliuotų ir dideliais greičiais besisukančių kombaino mechanizmų susidaro sausa trintis, šie mechanizmai įkaista ir gali uždegti ant jų apsivyniojusius šiaudus.

Netvarkingi javų nuėmimo kombainai, netinkamai paruošta kita javapjūtės technika gali užsiliepsnoti javų lauke ir pridaryti ne tik daug nuostolių, bet ir kelti pavojų žmonių gyvybei ir sveikatai. Be to, kombainuose privalo būti du 4 kg gesintuvai (su galiojančia patikros žeme) bei nedegus audeklas, pageidautina turėti ir kastuvą, kad ugnį būtų galima nuslopinti žemėmis.