Prieš teismą stojo nusikaltėlių gauja, kuri virusais užkrėsdavo kompiuterius ir užvaldydavo nukentėjusiųjų banko sąskaitas

2017-03-31 Lietuvos kriminalinės policijos biuras, vadovaujant Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokurorui, baigė ikiteisminį tyrimą ir Šiaulių apygardos teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje penki asmenys kaltinami neteisėtu prisijungimu prie bankų klientų sąskaitų ir neteisėtų pavedimų inicijavimu panaudojant kompiuterių virusus.

Ikiteisminis tyrimas

Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą gavę Lietuvos bankų pareiškimus dėl neteisėtų prisijungimų prie jų vartotojų bankų sąskaitų ir nukentėjusiųjų vardu atliekamų neteisėtų pavedimų. Glaudžiai bendradarbiaudami su Lietuvos bankais, tyrėjai nustatė grupę nusikalstamas veikas vykdžiusių asmenų. Ikiteisminio tyrimo metu buvo tiriami 23 galimos nusikalstamos veikos epizodai.

Kompiuteriai buvo užkrečiami virusu

Siekdami pasipelnyti, nusikalstamą veiką vykdę asmenys, kompiuteriniu virusu užkrėsdavo nukentėjusiųjų kompiuterius. Prisidengiant tam tikros įmonės vardu į nukentėjusiųjų elektroninius paštus buvo siunčiami laiškai su juose pridėtais užkrėstais failais. Nukentėjusiajam atidarius tokį laišką ir jame esantį failą, kompiuteris buvo užkrečiamas virusu. Taip nusikalstamą veiką vykdę asmenys galėdavo stebėti asmeniniuose kompiuteriuose atliekamus veiksmus ir laukti kol iš virusu užkrėsto kompiuterio bus prisijungta prie elektroninės bankininkystės.

Vykdė neteisėtus pavedimus iš nukentėjusiųjų banko sąskaitų

Nukentėjusiesiems neįtariant, kad jų kompiuteris gali būti užkrėstas virusu, nusikalstamą veiką vykdę asmenys sulaukdavo momento, kai asmuo prisijungs prie savo banko sąskaitos, o nukentėjusiajam prisijungus prie elektroninės bankininkystės jie įgaudavo galimybę kontroliuoti iš banko sąskaitos vykdomus pavedimus.

Tokiu būdu apgaule pavyko užvaldyti virš 8 000 eurų, o taip pat, pasikėsinta pasisavinti dar 40 000 eurų.

Pagrindinis šios nusikalstamos veikos tikslas – pelnas. Todėl pirmiausia, buvo nusitaikyta į smulkaus ir vidutinio verslo atstovus, kurie disponuoja didesnėmis pinigų sumomis ir atitinkamai turi galimybę atlikti stambesnius pavedimus.

Kaltinamiesiems gresia laisvės atėmimo bausmė iki 8 metų.

Su panašaus pobūdžio nusikalstama veika pareigūnams teko susidurti ir anksčiau. 2016 m. rugpjūtį Lietuvos kriminalinės policijos biuras baigė ikiteisminį tyrimą ir Panevėžio apygardos teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje asmenys kaltinami Norvegijos bendrovės pinigų pasisavinimu.

Užkrėtus Norvegijos bendrovės kompiuterius ir neteisėtai prisijungus prie banko sąskaitos, kaltinamieji pasisavino apie 1 000 000 Norvegijos kronų (apie 110 000 eurų) bei pasikėsino užvaldyti dar apie 780 000 kronų (apie 85 000 eurų). Asmenys įtariami Lietuvos piliečių bankų sąskaitų „švarinimu“ turi sąsajų ir su Norvegijos bendrovės pinigų pasisavinimo byla.

Šiuo metu Lietuvos kriminalinės policijos biure tiriamos dar dvi panašaus pobūdžio bylos.

Pasirūpinkite savo saugumu elektroninėje erdvėje

Lietuvos kriminalinės policijos biuras skiria ypatingą dėmesį nusikaltimų vykdomų elektroninėje erdvėje tyrimui ir primena, kad kompiuteriai vis dažniau tampa nusikalstamų veikų, vykdomų elektroninėje erdvėje, įrankiais.

Siekiant netapti nusikaltimo auka ir tinkamai apsaugoti kompiuterius, būtina naudoti legalią programinę įrangą ir ją reguliariai atnaujinti. Kompiuteriuose būtina įdiegti ir naudoti nuolat atnaujinamas antivirusines programas bei ugniasienes.

Ypatingą dėmesį reikia skirti gaunamiems elektroniniams laiškams ir jų siuntėjams, o gavus įtarimą keliančius laiškus su juose pridėtais failais, tokių laiškų ir ypač juose esančių failų neatidarinėti. Tokiu pat būdu gali būti atsiunčiamos sąskaitos apmokėjimui su pakeistais sąskaitų numeriais arba kompiuteriai gali būti užkrečiami virusais užšifruojančiais duomenis. Siekdami pavogti svetimus pinigus, nusikaltėliai vis dažniau naudoja minėtas socialinės inžinerijos schemas.

Nesilaikant pagrindinių saugos reikalavimu – rizikuojama tapti nusikaltimo auka, o   nusikaltimą veiką vykdantys asmenys gali pasikėsinti į Jūsų pinigus ar asmens tapatybės duomenis.

Siekiant apsisaugoti nuo virusų, skirtų vykdyti neteisėtus pavedimus iš internetinės bankininkystės sąskaitų, rekomenduojama naudotis bankų teikiama paslauga, kai apie iš sąskaitos įvykdytus pavedimus klientas yra informuojamas SMS žinute. Banko klientams gavus žinutę, apie pavedimą, kurio patys nevykdė, rekomenduojama nedelsiant kreiptis į banką dėl tokio pavedimo sustabdymo.

Daugiau patarimų, kaip išlikti saugiems elektroninėje erdvėje ir apsaugoti savo kompiuterius  rasite Ryšių reguliavimo tarnybos tinklapyje www.esaugumas.lt. Gaunamus laiškus ir juose esančius failus su daugeliu antivirusinių programų galite pasitikrinti tinklapyje www.virustotal.com.

Jeigu pastebėjote, kad iš Jūsų bankų sąskaitų atliekami neteisėti pavedimai ar Jūsų kompiuteris buvo užkrėstas virusu užšifravusių kompiuteryje esančius duomenis, nedelsiant apie tai praneškite policijai tinklalapyje www.epolicija.lt arba elektroniniu paštu cyberpolice@policija.lt.

Lietuvos kriminalinės policijos biuro informacija