Rankų higiena sveikatos priežiūros įstaigose. Kiek antiseptiko sunaudoja šveicarai ir lietuviai?

Kiekvienais metais šimtai milijonų pacientų visame pasaulyje kenčia dėl su sveikatos priežiūra susijusių infekcijų. Rankos – svarbiausias ir dažniausiai naudojamas gydymo ir slaugos ,,instrumentas“ sveikatos priežiūros įstaigose. Įvairiuose šaltiniuose nurodoma, kad ant asmens sveikatos priežiūros įstaigų personalo rankų gyvena vidutiniškai nuo 40 tūkst. iki 4,5 mln. mikroorganizmų. Tai labai aktualu bendraujant ar slaugant infekcinėmis ligomis sergančius asmenis, nes mikroorganizmai labai lengvai per rankas pernešami ant aplinkos daiktų ir perduodami kolegoms, pacientams, jų šeimos nariams ir kt. Rankų plovimo reikšmė infekcinių ligų profilaktikai pastebėta 19 a. viduryje. Medikų rankų nešvara yra vienas svarbiausių mikroorganizmų pernešimo nuo vieno asmens kitam rizikos veiksnių, o rankų plovimas – viena svarbiausių procedūrų, siekiant išvengti hospitalinių infekcijų.

Hospitalinės infekcijos – mikrobinės kilmės susirgimai, kurie nustatomi pacientams ar personalui ir yra susiję su gydimusi ligoninėje ar lankymusi bet kurioje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, yra didžiulė pasaulio problema. Europos Sąjungoje tokių infekcijų paplitimas yra 5–9 procentai, o Lietuvoje – vidutiniškai 3,4 procento. Hospitalinės infekcijos gali sukelti gydymo komplikacijas, lemti negalią, be to tokius pacientus gydyti kainuoja gerokai brangiau. Higienos instituto specialistai nustatė, kad prieš apžiūrėdami, tirdami ir gydydami ligonius Lietuvos medikai per retai dezinfekuoja rankas, o jų žinios apie rankų higieną menkos. Akivaizdu ir tai, kad nors higienos norma griežtai draudžia medikams darbe puoštis žiedais, apyrankėmis, laikrodžiais, dirbti su lakuotais nagais, jie šių draudimų nepaiso.

Rankų plovimas – teršalų ir laikinųjų mikroorganizmų pašalinimas plaunant vandeniu ir muilu.

Higieninė rankų antiseptika – rankų odos įtrynimas antiseptikais, siekiant sunaikinti  mikroorganizmus.

Pavyzdžiui, vokiečiai yra suskaičiavę, kad jų ligoninėse reanimacijos skyriuose per dieną medikas su pacientais turi apie 120 tiesioginių kontaktų, vadinasi, tiek kartų turi dezinfekuoti rankas. Todėl per dieną vienam pacientui prižiūrėti reanimacijos skyriuje jiems reikia apie 360 ml antiseptiko. Švedijos ligoninių reanimacijos skyriai sumušė rekordą – jie sunaudoja net 1000 ml antiseptiko per dieną vienam pacientui. Netgi kaimyninėje Latvijoje reanimacijos skyriuose sunaudojama 200–300 ml antiseptiko.

Lietuvos Higienos instituto specialistai taip pat pabandė suskaičiuoti, kiek gi antiseptiko vidutiniškai sunaudojama mūsų ligoninėse reanimacijos skyriuose. Paprastai skaičiuojama, kad vienai rankų higienos procedūrai reikia apie 3 ml antiseptiko, tiek išteka iš dozatoriaus jį paspaudus. Taigi, jeigu per darbo dieną medikas turi bent 10 tiesioginių kontaktų su pacientais, reikėtų apie 30 ml antiseptiko vienai darbo dienai. Atlikto skaičiavimo metu nustatyta, kad mūsų ligoninėse 2008 m. antiseptiko buvo sunaudojama 3,9 ml per dieną, o 2010 m. – tik 4 mililitrai!

Medikai teisinasi, jog jie mažai sunaudoja antiseptiko dėl to, kad mūvi vienkartines pirštines. Tačiau mokslo tyrimais įrodyta, kad pirštinės nuo infekcijų plitimo ne visuomet apsaugo. Infekcija pernešama jas maunantis nešvariomis, nedezinfekuotomis rankomis. Pirštines galima pradurti, be to, yra mikrobų, kurie gali prasiskverbti pro pirštinių poras.

Medikų elgesys greičiau keistųsi, jeigu pacientai primintų, jog prieš apžiūrėdami jie nedezinfekavo rankų, ar yra pasipuošę žiedais, laikrodžiais, apyrankėmis ar nulakavę nagus.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento Kaišiadorių skyriaus specialistai primena, kad personalo rankų plovimas ir antiseptika – tai pati efektyviausia priemonė sustabdyti bakterijų judėjimą tarp pacientų ir personalo asmens sveikatos priežiūros įstaigoje. Asmens higiena – svarbi kiekvieno žmogaus sveiko gyvenimo dalis: rankų plovimo trukmė vidutiniškai apie 60 s., o rankų antiseptikos trukmė tik 30 s. ir tai padės apsisaugoti nuo daugelio nepageidaujamų sveikatos sutrikdymų.