Antakių pakėlimas – kada jis atliekamas?

Endoskopinis antakių ir kaktos pakėlimas – gana dažna plastinė operacija, leidžianti susigrąžinti jaunatviškesnį veidą ir išraiškingesnį žvilgsnį. Paprastai tariant, šios operacijos metu endoskopu pakeliamas minkštųjų audinių kompleksas nuo antakių iki pat plaukų linijos. Toliau – šiek tiek plačiau apie estetines ir medicinines indikacijas, lemiančias šios operacijos pasirinkimą.

Estetinės ir medicininės endoskopinio kaktos ir antakių pakėlimo priežastys

Plastinės chirurgijos gydytojai sako, kad endoskopinis kaktos ir antakių pakėlimas, kaip ir daugelis kitų plastinių operacijų, gali būti atliekamas tiek dėl estetinių, tiek dėl medicininių aspektų. Dažniausiai į specialistus besikreipiantys žmonės yra vyresnio amžiaus. Rečiau kreipiasi jaunesnės kartos atstovai – jų įvardijamus estetinius trūkumus lemia veido anatomija ir natūraliai labai žema antakių linija. Vis dėlto, kai kreipiasi vyresnio amžiaus moterys bei vyrai, estetines problemas lemia su amžiumi mažėjantis odos elastingumas ir žemyn besileidžiantys veido audiniai.

Kalbant apie estetinę pusę, dažniausiai nusileidusi antakių linija užgožia išraiškingą žvilgsnį ir kuria pavargusio veido įspūdį. Vis žemėjanti antakių linija gali paskatinti ir perteklinių odos klosčių formavimąsi viršutinių vokų srityje. Tokiais atvejais žmonės neretai linkę įtempti kaktą ir kelti antakius – tuomet greičiau formuojasi ir horizontalios kaktos raukšlės.

Nusileidusi antakių linija lemia ne tik estetines problemas, bet ir medicinines indikacijas, kurias reikėtų įvertinti. Pavyzdžiui, yra atvejų, kai susiaurėja periferinio matymo laukas, padidėja akims tenkantis krūvis, atsiranda nuolat juntamas akių nuovargis ir pan.

Kai kuriais atvejais pakanka ir vokų pakėlimo, tačiau ne visuomet

Kai kuriais atvejais, ypač jei pagrindinis nusiskundimas yra tik „pavargęs“ žvilgsnis, gali pakakti ir tik viršutinių akių vokų plastikos. Pavargusį žvilgsnį gali sukelti ne tik nusileidusi antakių linija, bet ir ženklus viršutinių akių vokų odos perteklius. Kai odos klostės dengia blakstienų kraštus, atsiranda liūdno ir pavargusio žvilgsnio įspūdis. Žinoma, tai gali lemti ir mažesnį periferinį akiplotį, akių nuovargį, uždegimus.

Vis dėlto, ar pakanka tik vokų pakėlimo, ar ilgalaikį rezultatą leis pasiekti tik pakelti antakiai, lemia veido anatomija. Bene labiausiai – antakių linija ir akių gylis. Jei antakių kraštai yra „nusileidę“ ir akys gilios, tuomet net ir pašalinus akių vokų perteklinę odą, rezultatas nebus toks efektyvus. Perteklinės akių vokų odos klostės bus pašalintos, tačiau perteklinė antakių oda ir žema antakių padėtis vis tiek paliks veide nuovargio įspūdį.

Taigi, antakių pakėlimo operacija siekiama atjauninti veidą, „atverti“ žvilgsnį, pašalinti nuovargio įspūdį ir net sumažinti horizontalių kaktos raukšlių kiekį ir gilumą. Naudojant pažangią endoskopinę techniką, viskas akylai stebima per įmontuotas kameras, o pokyčiai atliekami itin preciziškai. Kai kuriais atvejais esminis rezultatas yra ne tik jaunatviškesnis ir žvalesnis žvilgsnis, bet ir geresnis matomumas, mažesnis akių nuovargis, taigi, ir geresnė gyvenimo kokybė.

Nr. 24/27