Bus pasirūpinta vaiko apsauga nuo nepriežiūros ir smurto, o kartu – koronaviruso rizikos

Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyrius giria savivaldybes, suskubusias pateikti informaciją, kur laikinai bus apgyvendinti vaikai iš krizę patyrusios šeimos dviem skirtingais atvejais: kai saviizoliacija (karantinavimas) reikalingas ir kai tokio poreikio nėra.

Kaip paaiškino Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Neringa Martišienė, jeigu vaiko tėvai ar kiti vaiko atstovai pagal įstatymą nesilaiko saviizoliacijos, o taip pat, jei yra nustatomi galimi vaiko teisių pažeidimai (smurtas prieš vaiką, nepriežiūra, kt.), apie tai būtina informuoti policiją, kuri savo ruožtu informuos Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos teritorinį skyrių. Į visus skubius parnešimus karantino metu reaguojama įprasta tvarka.

„Jei yra nustatomi vaiko teisių pažeidimai ir būtina apsaugoti vaiką paimant iš nesaugios aplinkos, tačiau kartu esant rizikai, kad vaikas turėjo kontaktą su karantinuojamais ar užsikrėtusiais COVID-19 (koronavirusu) asmenimis, jis pirmiausia apgyvendinamas savivaldybės laikino apgyvendinimo vietoje, atitinkančioje karantinavimo sąlygoms keliamus reikalavimus, o vaiko teisių specialistai pagal kompetenciją sprendžia tolesnio vaiko teisių užtikrinimo klausimą“ – sako N. Martišienė.

Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Neringa Martišienė informavo, kad iš daugumos savivaldybių jau gauta informacija apie atskiras patalpas apgyvendinti vaikams su tėvais ar be jų, kai šeimai (vaikui) taikoma karantinas. Pasirengta atvejams, kai teks pagelbėti šeimų, kurios turėjo kontaktų su galimai užsikrėtusias asmenimis ir kt. vaikams, kai nėra galinčių jais pasirūpinti artimųjų. Savivaldybė savo teritorijoje privalo užtikrinti vaikui saugią aplinką ir tęstinį pagalbos teikimą.

Tiek vieni vaikai (kai šeimoje jiems kilo reali grėsmė fiziniam ar psichiniam saugumui, sveikatai ar gyvybei), tiek su abiems arba vienu iš tėvų (kai vaiko teisių specialistai nustatė apsaugos poreikį šeimai ir priimtas sprendimas taikyti laikinąją priežiūrą), pagal esamas aplinkybes (jei šeima buvo karantine ar turėjo kontaktą su koronovirusu sergančiu asmeniu) bus apgyvendinami savivaldybės nurodytose įstaigose.

„Koronaviruso grėsmės akivaizdoje, vaiko apsaugos srityje svarbūs greiti sprendimai ir žaibiška reakcija netipinėse situacijoje, jų yra bus, situacija keičiasi akimirksniu, – neatmeta N. Martišienė, ragindama visas šeimas šiuo metu elgtis itin atsakingai ir pirmiausiai galvoti apie vaikus: nors ne taip pažeidžiami klastingo viruso, jie itin reikalingi emocinio saugumo dabar“.

Tikimasi, kad vaiko teisių apsaugos darbuotojų priimti sprendimai ir papildomos priemonės karantino metu prisidės prie viruso paplitimo mažinimo visoje šalyje.

Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyrius, apimantis septynis rajonus, jau gavo patvirtinimus apie parengtas patalpas iš Kaišiadorių, Kauno, Prienų rajonų ir kitų savivaldybių.