Darbas sau domina vis daugiau lietuvių. Ko laukti?

Ar galima sakyti, kad prie freelancinimo labai daug prisidėjo Covid-19 pandemija. Galbūt ne tik taip drąsiai, tačiau bent jau dalinai – tikrai taip. Vis daugiau žmonių pamatė darbo iš namų privalumus, taip pat – koks svarbus internetas ir tuo pačiu, kad netekti darbo galima net ir puikiai atliekant pareigas, nes ne visada viskas priklauso nuo mūsų pačių.

Darbas su individualios veiklos pažyma – pasirenkamas vis dažniau ir tai džiugina, kadangi dažniausiai darbas sau kelia žmogui didesnį pasitenkinimą atliekamu darbu.

Europa ir Lietuva joje

Europos Komisijos internetiniame puslapyje skelbiama, kad: „2016 m. Europos Sąjungoje savarankiškai dirbantys asmenys sudarė 14 proc. visų darbuotojų. Tai šiek tiek daugiau nei 2015 m. pradžioje, kai tokių asmenų buvo 30,3 mln. Tarp jaunesnių nei 25 metų gyventojų per tą patį laikotarpį savarankiškai dirbančių žmonių padaugėjo nuo 77 300 iki 90 000“.

Šiuo metu skaičiai yra dar didesni. Paskutiniais metais – išaugo ypač stipriai. Kaip jau minėjome – dėl pandemijos, taip pat, dėl vis laisvesnių darbo santykių su darbdaviais. Kai kurios įmonės mieliau bendradarbiauja su laisvai samdomais specialistais, o ne pačios juos samdo.

Verta akcentuoti, kad teikiant paslaugas kaip fiziniam, o ne juridiniam asmeniui – ne tik sutaupoma mokesčiams, tačiau taip pat ir mažiau rizikos. Tai patinka daugeliui žmonių, kurie dirbti sau dažnai pradeda nesitikėdami nieko, tai yra, tiesiog bandydami savo sėkmę. Tuo tarpu verslo pradėjimas, daugeliui atrodo kur kas rimtesnis žingsnis.

Nebebus samdomų darbuotojų?

Žinoma, kalbant apie tam tikras tendencijas pasaulyje ir tuo pačiu Lietuvoje – pokyčiai bus, tačiau negalima sakyti, kad jie bus 100 procentų. Tiesa, manoma, kad kelių metų bėgyje bene trečdalis Europos darbuotojų dirbs iš namų. Tai nereiškia, kad jie taps laisvai samdomais specialistais, tačiau faktas, kad eiti į biurą – jau gali nebereikti.

Žinoma, tai kelia daug diskusinių klausimų apie investicijas, kurias turi pats darbuotojas padengti dirbdamas namuose ir susikurdamas darbo aplinką. Reikia aptarti dar daugiau niuansų ir tuo pačiu svarbu viską įprasminti įstatymais. Tai reikalauja laiko, tačiau džiugu, kad žingsnis po žingsnio tiek laisvai samdomas specialistas, tiek tas, kuris dirba konkrečiai įmonei, tačiau iš namų – tampa pilnateisiu darbuotoju ir specialistu.

Kas patogiau žmogui?

Ar apsimoka dirbti sau? Tai yra klausimas į kurį kiekvienas žmogus atsakytų vis kitaip. Tačiau matyti, kad poreikis dirbti sau auga, tad galima fiksuoti aiškias tendencijas – kur link judama. Dažniausiai freelancinimas yra ne tik patogi galimybė kontroliuoti savo darbo laiką bei pajamas, tačiau tampa ir motyvacija siekti daugiau savo sferoje. O tai naudinga ne tik pačiam žmogui, tačiau ir valstybei.

Nr. 22/42