Elektriko darbo iššūkiai ir privalumai

Nors profesinis mokymas Lietuvoje nėra toks populiarus ir prestižinis kaip aukštasis išsilavinimas universitete, kai kurios profesijos, įgyjamos profesinėje mokykloje, yra itin gerai apmokamos, kompleksiškos bei paklausios.

Viena iš šių profesijų – elektrikas. Daugelis žmonių moka įgyvendinti tam tikrus namų priežiūros ir remonto darbus, pavyzdžiui, turi minimalis santechnikos ar apdailos žinias. Kadangi šie darbai yra žemos rizikos, daugelis žmonių nebijo jų atlikti patys.

Darbas su elektra itin retai patenka į kasdienių žinių rinkinį. Šis darbas ne tik rizikingas, bet ir reikalauja specifinių žinių, o galima žala gali būti milžiniška, todėl beveik visada kreipiamasi į profesionalų elektriką. Vien šis darbo aspektas gerokai padidina elektriko profesijos paklausumą, lyginant su kitomis profesijomis.

Elektriko darbo privalumai

Paklausa ir darbo užmokestis

Darbo paklausa nėra vienintelis privalumas šiame darbe. Žinoma, bet koks paklausus darbas dažniausiai bus gerai apmokamas. Ši taisyklė galioja ir elektriko darbui – jis yra itin gerai apmokamas, ypač jei verčiamasi individualia veikla.

Šio darbo paklausumas, tikėtina, greitu laiku nemažės, o, greičiausiai, tik didės. Beveik visi namai ir butai šiais laikais intensyviai naudoja elektrą, o įvairių prietaisų kiekis vis didėja. Tad, elektros svarba namuose taipogi tik didėja.

Didėjantis įrenginių ir prietaisų kiekis lemia, jog elektros instaliacijos priežiūrai bei remontui reikia skirti daugiau dėmesio. Tad, elektrikų paklausumas bei galimų darbų kiekis auga su kiekvienais metais.

Nuolat kintanti darbo vieta bei socialumas

Didžioji dalis elektros darbų turi būti atlikti žmonių namuose, ofisuose ar kitose vietovėse. Nuotolinė konsultacija ar pagalba gali būti taikoma išskirtiniais atvejais, tačiau tai tikrai nėra elektriko darbo kasdienybė.

Tad, šis darbas reikalauja nuolat atvykti į tam tikras vietas. Daugumai žmonių tai privalumas, kadangi kelionės nėra ilgos (dažniausiai, tame pačiame mieste), tačiau aplinkos pakeitimas padeda produktyvumui.

Nemaža dalis elektriko darbo yra atliekama žmonių namuose ar butuose. Tai ne tik leidžia šiai profesijai nuolat keisti darbo vietą, bet ir susipažinti su įvairiais žmonėmis. Komunikacija ir bendravimas yra neišvengiama elektriko darbo dalis. Žinoma, šią dalį galima sumažinti bendraujant tik apie užduotį ir atliekant darbą, tačiau socialumas vis tiek yra beveik neišvengiamas.

Nors daliai bendravimo būtinybė gali atrodyti kaip darbo iššūkis, šis aspektas kai kuriems padeda susipažinti su įvairiais žmonėmis bei sukurti gerą aplinką nuolatiniam bendravimui. Net jei darbas nėra itin pastovus (dažniausiai darbai atliekami skirtingiems žmonėms), socialumo elektriko darbe tikrai netrūksta.

Patogi terpė verslui

Nors įsidarbinimo galimybės egzistuoja, elektriko darbas yra itin palankus individualios veiklos ar verslo vystymui. Didžioji dalis elektros instaliacijos ir remonto darbų, ypač žmonių namuose, gali būti atlikti vieno ar dviejų žmonių, tad dažniausiai tereikia susirasti pakankamai klientų.

Šis darbo aspektas suteikia visus kitus nuosavo verslo privalumus – laisvai planuojamą laiką, darbo kiekį ir taip toliau. Elektrikui, žinoma, reikia rasti pastovius klientus bei reklamuoti savo paslaugas, tačiau tai būdinga visiems verslams.

Elektriko darbo iššūkiai

Fizinis darbas nustatytoje vietoje

Nors fizinis darbas turi ir savų privalumų, elektrikų darbotvarkė lemia, jog jie juo užsiima beveik visą dieną. Kaip minėta anksčiau, konsultacijos yra išskirtinai reti dalykai, palyginus su darbu nustatytoje vietoje.

Kartu, neretai gali tekti praleisti keletą valandų atliekant įvairius darbus. Šis pastovus darbas gali stipriai varginti bei sukelti įvairių trumpalaikių fizinių traumų, kurios gali neigiamai paveikti sveikatą.

Būtinybė dirbti nustatytoje vietoje turi ir kitą iššūkį – nėra jokių nuotolinio darbo galimybių. Tai reiškia, jog visada reikės keliauti ir dirbti fizinį darbą vis kitokioje vietoje. Šis aspektas ne tik padidina išlaidas, bet ir sumažina plėtros galimybes bei apsunkina patį darbą.

Mažos verslo plėtros galimybės

Elektriko darbas, nors ir palankus verslo pradžiai, yra sunkiai vystomas ir plėtojamas. Viena iš priežasčių yra minėtas darbas nustatytoje vietoje. Būtinybė nuolat atvykti į vis kitą darbo vietą reiškia, jog yra aptarnaujamų klientų per dieną limitas. Didesniam skaičiui gali tiesiog nelikti laiko ar jėgų.

Žinoma, galima visada samdyti kitus elektrikus, kurie aptarnaus turimus klientus, bet šie darbuotojai susidurs su ta pačia problema – jie taipogi turi laiko ir jėgų limitą. Tad, šis verslas nėra itin palankus plėtrai.

Nepastovios darbo valandos

Priešingai nei dauguma kitų profesijų, elektrikas privalo savo atvykimo laiką suderinti su klientais. Net turint didelį kiekį pastovių klientų, darbo laikas nuolat keisis, o tai gali gerokai apsunkinti kasdienį gyvenimą bei jo planavimą.

Šį aspektą dar labiau apsunkina tai, jog dauguma klientų gali būti žmonės dirbantys įprastinėmis darbo valandomis. Priimti elektriką standartinėmis darbo valandomis (t.y. nuo 9 ryto iki 18 valandos vakaro) gali būti sunku ar nepatogu, tad neretai gali siūlyti laikus prieš ar po šių valandų. Dėl šios priežasties darbo laikas gali svyruoti diena iš dienos.

Nepastovios darbo valandos gali apsunkinti ne tik kasdienio gyvenimo planavimą, bet ir neigiamai paveikti sveikatą ar produktyvumą. Nuolat kintantis ritmas gali neigiamai paveikti miegą ar kitus sveikatingumo aspektus, kurie gali sukelti problemas ilgalaikėje perspektyvoje.

Nr. 24/9