Gurmanų vertinamos aronijos sulaukė renesanso

Jeigu gero skonio ir aromatinių savybių vyno žinovas išsirinktų vaisių vyną, greičiausiai tai būtų lietuviškas aronijų vynas. Jis savo skoniu labiausiai primena vynuoginius vynus ir gaminamas daugiausiai Lietuvoje, kur prigijo senos šių uogų auginimo tradicijos.

Didžiausia Lietuvoje vaisių vyno gamykla „Anykščių vynas“ jau supirko apie 70 tonų aronijų uogų ir pradėjo šiųmečio vyno gamybą.

„Aronijų vynas yra vienintelis, kurį gaminame pusiau sausą. Kiti vaisių vynai būna saldesni. Apskritai aronijos – puikios uogos. Jos atsparios sausroms, kenkėjams, užterštumui – išlaiko savo savybes bet kokiomis sąlygomis. Aronijų vyną gaminame daugelį metų, o per metus iš viso pagaminame apie 3 mln. litrų vaisių ir uogų vyno“, – sako „Anykščių vyno“ vyriausioji technologė Jūratė Žiūkienė.

Šią vasarą uogoms subręsti užteko ir šilumos, ir drėgmės – aronijos gausiai derėjo ir šalies pietuose, kur jos prinoko anksčiau, ir vakarinėje dalyje, kur derlius buvo vėlesnis ir kiek mažesnių uogų, tačiau augintojai jų gausa nesiskundė.

Pasak J. Žiūkienės, tam, kad skaniosios uogos virstų tokiu pat skaniu vynu, prireikia nemažai žinių ir darbo: „Uogos pirmiausia nuplaunamos, tuomet sumalamos ir iš jų išspaudžiamos sultys. Sultys keliauja į talpyklas, kur jų laukia mielės ir cukrus. Fermentacijos ir brandinimo procesas užtrunka iki pusės metų. Tuomet vynas dar truputį pamaišomas su kitais vynais, kad jo skonis būtų subalansuotas, ir išpilstomas į butelius.“

Šiuo metu aronijų vynas žinomų virtuvės šefų, sugrąžinusių jį į gurmanišką virtuvę, bei vyndarių dėka „išgyvena“ tikrą domėjimosi juo renesansą. Ekspertai šias uogas mėgsta dėl intensyvios spalvos ir rūgštoko, sausoko skonio, kuriame gausu taninų.

Aronijų vyną virtuvės meistrai rekomenduoja patiekti su lietuviškais žvėrienos, aštrokais raudonos mėsos patiekalais. Nesuklysite šių uogų vyno šliūkštelėję į mėsos troškinius vietoje receptuose rekomenduojamo burgundiško raudonojo vyno.

Be vyno iš aronijų dar gaminamos arbatos, koncentratas sultims, jos naudojamos kulinarijoje arba valgomos tiesiog šviežios.