Patarimas tėvams: kaip atpažinti ar jūsų vaikas vartoja narkotikus?

Lietuvoje, kaip ir daugelyje šalių, narkotikų vartojimas yra viena iš opiausių visuomenės problemų. Juk atrodo, kad nuo vieno karto nieko nenutiks, bet dažniausiai tas vienas kartas būna lemtingas ir po jo sustoti būna be galo sunku. Narkotikų kontrolės departamento tyrimai rodo, kad narkotikus vaikai pirmą kartą bando būdami vos penkiolikos metų, tad savo atžalomis besirūpinantys tėvai turėtų mokėti atskirti ar jų vaikas nėra pavartojęs kokių nors narkotinių medžiagų.

Narkotikų kontrolės departamento vykdyto „Psichoaktyvių medžiagų vartojimo tyrimo“ duomenimis, narkotikai yra bandomi dar paauglystėje. Populiariausias narkotikas yra marihuana, arba kitaip dar vadinama tiesiog „žolė“. Šią narkotikų rūšį yra išbandę trečdalis tuomet apklaustų studentų. Atlikto tyrimo rezultatai atskleidė, kad marihuana dažniausiai pradedama vartoti 16-18 metų. Amfetaminą, dar vaidinamo „gaidžiu“ ir ekstazį 7% apklaustųjų išbandė būdami septyniolikos metų. Panašūs rezultatai yra ir pradedant vartoti LSD, „magiškuosius grybukus“ bei heroiną. Narkotikų kontrolės departamento tyrimo duomenys atskleidė, kad šie narkotikai bandomi ir tarp vos keturiolikos metų sulaukusių vaikų.

Yra nusistovėjusi visuomenės nuomonė, kad narkotikai būna tik klubuose. Tačiau kur kas pavojingesnės vietos yra įvairūs festivaliai, kurie vyksta po atviru dangumi bei privatūs vakarėliai. Juk čia kontrolė yra kur kas mažesnė.

Vienas jaunas didžėjus pasakojo, kad vasaros festivaliuose vieni iš populiariausių narkotikų yra „magiškieji grybukai“: „Svarbiausias, kad juos vartojant, būtų kompanija, tada būna smagu, nes vartojant vienam gali prasidėti panikos priepuoliai“ – sakė didžėjus.

Kokie yra konkretaus narkotiko vartojimo požymiai?

Daugelis tikriausiai žino, kad apie vartojamus narkotikus labai lengvai išduoda išsiplėtę arba susitraukę akių vyzdžiai. Tačiau daugelis narkotikų sukelia gana aiškius ir išskirtinius fizinius požymius.

Gydytojų teigimu, vartojant kreką išsiplečia vyzdžiai, nereguliarus širdies ritmas, prakaituoja kūnas, netenkama svorio. Narkotiką vartojusį žmogų kamuoja raumenų susitraukimai, smarkūs galvos skausmai, dažni paviršinių kvėpavimo takų uždegimai, kosulio priepuoliai, besibaigiantys juodomis pūlingomis išskyromis. Taip pat jam būdingas mažesnis rūpinimasis savimi – tarkime, merginos net kelias dienas gali nešioti tą patį makiažą. Sumažėja susidomėjimas bet kokia veikla, draugais, maistu ir pan. Šis narkotikas yra gaminamas gryninant kokainą, tad labai greitai sukelia priklausomybę. Be to, jis yra rūkomas, tad poveikis pajaučiamas dešimtkart greičiau, nei „uostomas“ kokainas.

Vartojant kokainą narkotikų vartojusiam asmeniui būdinga išsiplėtę vyzdžiai, raudonos akys, „bėganti“, kartais net kraujuojanti nosis ir nuolatinis šniurkščiojimas, prakaitavimas, drebulys, pakilusi kūno temperatūra, pakitę judesiai, galimas hiperaktyvumas, pykinimas ir vėmimas. Ilgainiui vartojant kokainą galimas svorio praradimas, padidėjęs jautrumas ligoms ir pakilęs kraujo spaudimas, susitraukusios kraujagyslės.

Ekstazis sukelia čiulpiamų saldainių ant pagaliuko pomėgį. Ekstazis skatina jį vartojusio asmens griežimą dantimis, tad šios priemonės skirtos nuo to apsisaugoti. Vartojantys šį narkotiką asmenys mėgsta vaistus nuo gerklės skausmo ar kosulio, kadangi jos sustiprina narkotiko poveikį ir sukelia malonumą. Ekstazis taip pat sustiprina lietimo malonumą, tad jo vartotojai dažnai nešiojasi rankų kremus, kuriais nuolat save tepa. Vartojant ekstazį, padidėja prakaitavimas bei judrumas, tad pakyla ir troškulys.

Po heroino vartojimo narkotiką vartojusiam asmeniui paprastai išdžiūsta burna, būna apsiblaususios akys, susitraukę vyzdžiai, atsipalaiduoja kūnas, nukara galūnės. Narkotiką vartojęs žmogus būna apsnūdęs, jo mąstymas sulėtėja, kamuoja paviršinis kvėpavimas, pykinimas ir sloga. Heroinas yra ypač įtraukiantis narkotikas: ilgainiui sumažėja rūpinimasis savo išvaizda, net higiena, slopsta akademinė ir gyvenimiška potencija. Be to, įjunkusius į heroiną žmones gali išduoti ir išoriniai injekcijų ženklai ant rankų, kojų venų. Tačiau šiuo atveju reikia būti atsargiems – besislėpdami žmonės pradeda leisti narkotikus į tarpupirščius, kirkšnių sritį. Be to, vartoti šį narkotiką galima ir uostant, tirpinant vandenyje, net per odą.

Pabandžius rūkyti marihuanos, rūkiusiojo vyzdžiai išsiplečia, jo akys tampa raudonos ir apsnūdusios. „Žolės“ kvapas stipriai įsigeria į drabužius ir automobilį. Asmeniui, kuris parūkė „žolės“, yra būdingas dažnas juokas, prasta atmintis, išsausėjusi burna, jo žvilgsnis būna apsiblausęs, koordinacija sumažėjusi bei užplūsta nenumaldomas noras valgyti ir saldumynams.

Žmogaus vartojančio amfetaminą vyzdžiai būna išsiplėtę, jį kamuoja smarkus prakaitavimas, išsausėjusi burna bei nosis ir dažnas lūpų laižymas. Dėl šio narkotiko yra prarandamas apetitas. Pirmoji nevalgymo pasekmė yra prastas burnos kvapas. Asmenys, vartojantys šį narkotiką, dėl padidėjusio prakaitavimo turi nuolat gerti vandenį. Amfetaminas buvo populiarus tarp ypač stropių bei didelius mokslo krūvius turinčių mokinių bei studentų, kadangi jo vartotojas gali gyventi be miego. Tačiau dėl jo labai mažėja koncentracija, mokytis tampa neįmanoma, o priprasti – labai nesunku.

Pavartojus LSD narkotiką vartojusiam asmeniui išsiplečia vyzdžiai, kamuoja prakaitavimas, nuotaikų svyravimas, atsiranda orientacijos sutrikimas, užplūsta panika be priežasties, prasideda nenuspėjamas elgesys, keistos kalbos. Vartojant didelėmis dozėmis LSD sukelia haliucinacijas.

Tuo tarpu haliucionogeninių narkotikų vartojimas yra pastebimas tik vartotojui informavus aplinkinius. Tarkim, pavartojus „magiškų grybų“ išsiplečia vyzdžiai, užpuola retkartiniai raumenų tikai. Tad, norėdami sužinoti, ar jūsų vaikas yra veikiamas šio narkotiko, turėtumėte pradėti kalbėti su juo ar ja apie kasdieninius dalykus.