Kaišiadoriečiams saviizoliacija nė motais? Grįžę iš rizikingų šalių „šmirinėja“ tarp mūsų

Kol visas pasaulis kovoja su pandemija tapusiu koronavirusu ir imasi drastiškų priemonių bandydamas jį suvaldyti, kai kurių gyventojų sąmoningumas tiesiog „stulbina“. Kaišiadoriečiams.lt sulaukė užklausimų ir pranešimų apie atvejus, kuomet kaišiadoriečiai ir kaišiadorietės, grįžę iš užsienio ir ypač iš šiuo metu rizikingomis laikomų šalių bei teritorijų, vietoje saviizoliacijos laisvai vaikštinėja tarp mūsų. Būtent dėl tokio neatsargaus žmonių elgesio šis virusas taip staigiai išplito visame pasaulyje!

Kaišiadorys – nėra didelis miestas, tad kalbos čia sklinda greitai. Esame girdėję ir socialiniuose tinkluose pastebėję ne vieną pranešimą, kad yra asmenų, kurie pastaruoju metu grįžo iš Italijos ar kitos koronaviruso stipriai paveiktos šalies. Tačiau, kaip bebūtų gaila, žmonės nesuvokia, kad patys, nejausdami ligos simptomų, gali nešioti ir platinti šį virusą kitiems asmenims, kuriems jis gali būti mirtinas.

Štai ir šiandien sulaukėme vienos mūsų skaitytojos pranešimo, kuriame pateikiama vieno pranešimo Facebook’e ekranvaizdžio nuotrauka. Pranešimo autorius piktinasi tokiu žmonių neatsakingumu. Pasak jo, kaišiadorietės, grįžusios iš Italijos, vaikšto po gydymo įstaigas, prekybos centrus, dirba ir t.t., nors aiškiai nurodyta, kad turi „karantinuotis“ 14 dienų.

Primename, kad 2020-03-13 dienos duomenimis, rizikingomis šalimis ir teritorijomis laikomos: Kinija, Honkongas, Iranas, Japonija, Pietų Korėja, Singapūras, Vokietija, Prancūzija, Ispanija, Italija, Islandija, Norvegija, Švedija, Austrija, Danija, Nyderlandai, Šveicarija ir Egiptas.

Visi keliautojai, per pastarąsias dvi savaites buvę paveiktose teritorijose (http://sam.lrv.lt/koronavirusas), turi registruotis, užpildydami Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) interneto svetainėje pateikiamą anketą, bei 14 dienų sekti savo sveikatos būklę. Per šias 14-lika dienų rekomenduojama vengti socialinių kontaktų (nesilankyti viešose vietose, pagal galimybes nesinaudoti viešuoju transportu, stengtis laikytis ne mažiau kaip 2 metrų atstumo nuo kitų žmonių, nesikviesti svečių į namus ir pan.). Izoliacijai namuose (saviizoliacijai) sveikiems ir neturėjusiems sąlyčio su sergančiuoju koronaviruso liga žmonėms nedarbingumo pažymėjimai neišduodami.

Tuo atveju, jei sveikatos stebėjimo metu išsivysto ligos simptomai (karščiavimas, kosulys, apsunkintas kvėpavimas), nedelsiant skambinti telefonu 1808 (visą parą visoje Lietuvoje, nemokamai), pranešti apie susirgimo aplinkybes ir vykdyti medikų nurodymus.

Jei per dvi savaites ligos simptomai neišsivysto, žmogus laikomas sveiku ir gali grįžti į įprastą gyvenimą.

Koronavirusai yra perduodami nuo žmogaus žmogui dažniausiai artimo sąlyčio su sergančiuoju koronavirusine infekcija metu, pavyzdžiui, namų ar darbo aplinkoje, gydymo įstaigoje. COVID-2019 taip pat gali būti perduodamas nuo žmogaus žmogui. Virusas plinta per orą kvėpavimo takų sekretų lašeliais, kuriuos žmonės išskiria į aplinką čiaudėdami, kosėdami ar iškvėpdami. Tokiu atveju tarp žmonių būtinas gana artimas kontaktas (manoma, kad ne didesnis nei 2 metrai). Teigiama, kad tai yra pagrindinis infekcijos plitimo būdas. Užsikrėsti įmanoma ir liečiant įvairius aplinkos daiktus, kurie yra užteršti COVID-19 (pavyzdžiui, sergantysis nusičiaudėjo neužsidengęs ir lašeliai nusėdo ant stalo ar kitų paviršių). Sveikas asmuo palietęs tokį paviršių, o vėliau nešvariomis rankomis pasitrynęs akis ar pasikrapštęs nosį gali užsikrėsti. Tačiau šiuo metu teigiama, kad tai įmanomas, bet nepagrindinis infekcijos plitimo būdas.

Inkubacinis laikotarpis (t. y. laikotarpis nuo užsikrėtimo iki simptomų atsiradimo) yra nuo 2 iki 14 dienų. Nors žmonės dažniausiai būna užkrečiami, kai pasireiškia simptomai, įtariama, kad kai kurie žmonės gali perduoti virusą dar iki simptomų atsiradimo.

Daugiau informacijos dėl naujojo koronaviruso galima teirautis:

  • Karštąja koronaviruso linija tel. 1808 (pasireiškus gripui būdingiems ligos simptomams – karščiavimui, kosuliui, gerklės skausmui ar apsunkintam kvėpavimui – po kelionės į užsienio šalis ar po kontakto su tikėtinu koronaviruso nešiotoju; norint pasikonsultuoti, kilus klausimų) – visą parą, visoje Lietuvoje, nemokamai;
  • Nacionalinio visuomenės sveikatos centro karštąja linija  tel. +370 618 79984   ir   +370 616 94562 (visą parą);
  • elektroniniu paštu koronavirusas@sam.lt.