Kaišiadorių rajone sparčiai plinta Afrikinis kiaulių maras

Kaip informuoja Kaišiadorių valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, paėmus kiaulių kraujo mėginius tyrimams, Kaišiadorių rajone nustatyti dar du Afrikinio kiaulių maro atvejai.

Rugpjūčio 1 d., paėmus kiaulių kraują tyrimams, Kaišiadorių rajone, Vilkiškių kaime vienam gyvūnui nustatytas Afrikinis kiaulių maras.

Dar vienas Afrikinio kiaulių maro atvejis, paėmus kiaulių kraują tyrimams, rugpjūčio 2 d. nustatytas Pyplių kaime.

Pirmasis Afrikinio kiaulių maro židinys Kaišiadorių rajone buvo nustatytas liepos mėnesio pradžioje. Tuomet jis buvo rastas Kruonio seniūnijoje esančiame kiaulių ūkyje, kuriame buvo 11 kiaulių.

Liepos 15-22 d., Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis, Kaišiadorių rajone buvo rasta 16 šernų gaišenų, kuriems buvo nustatytas Afrikinis kiaulių maras.

Prieš kelias dienas taip pat skelbėme, kad Palomenės seniūnijoje, Miežonių kaime esančiame kiaulių ūkyje buvo nustatytas antrasis Afrikinio kiaulių maro židinys.

2016 m. liepos 7 d. įvyko Kaišiadorių rajono savivaldybės ekstremalių situacijų komisijos posėdis. Posėdžio metu komisijos nariai buvo supažindinti su užfiksuotais Afrikinių kiaulių maro atvejais Kaišiadorių rajone, atsižvelgiant į susidariusią situaciją nutarta nuo 2016 m. liepos 7 d. 16 val. Kaišiadorių rajono savivaldybės teritorijoje paskelbti savivaldybės lygio ekstremaliąją situaciją.

Kaip informuoja Valstybinė maisto ir  veterinarijos tarnyba Afrikiniu kiaulių maru serga tik naminės ir laukinės kiaulės, šernai. Kitiems gyvūnams ir žmonėms šią ligą sukeliantis virusas nepavojingas. Užsikrėtusių kiaulių mėsą draudžiama vartoti ne dėl pavojaus užsikrėsti žmonėms, o dėl galimybės, kad per mėsą, kraują, vidaus organus pavojingas virusas bus išplatintas už ligos židinio ribų. Afrikinis kiaulių maras yra žmonėms nepavojinga liga – jie nesusirgs, net jei suvalgytų užkrėstos mėsos. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba užtikrina gyventojus, jog Lietuvoje parduodama kiauliena yra saugi vartoti.

Pastebėjus ligos požymius ar nugaišus auginamoms kiaulėms, ūkininkai privalo apie tai pranešti veterinarijos gydytojams. Gyventojams suradus šerno gaišeną, jos negalima liesti, o reikia nedelsiant informuoti VMVT teritorinius padalinius ar pranešti VMVT visą parą veikiančiu nemokamu telefono numeriu 8 800 40 403.