UAB „Kaišiadorių šiluma“ informuoja gyventojus dėl šilumos kainų

UAB „Kaišiadorių šiluma“ yra ribotos civilinės atsakomybės privatusis juridinis asmuo, įsteigtas Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka, vadovaujantis Lietuvos Respublikos akcinių bendrovių įstatymu, kitais įstatymais bei Vyriausybės nutarimais. Pagrindinė bendrovės ūkinė veikla – garo tiekimas ir oro kondicionavimas (NACE (2 red.): 35.3.3530).

Bendrovės pagaminta šilumos energija tiekiama Kaišiadorių miesto, Žiežmarių miesto, Rumšiškių, Stasiūnų, Pravieniškių, Mūro Strėvininkų, Gudienos ir Pakertų gyvenviečių vartotojams. Iš viso aptarnaujami 3536 vartotojai (taip pat bendrovė tiekia karštą vandenį 3420 vartotojų).

Pažymėtina, kad nuo 2023 m. spalio 1 d. įsigaliojo nauja Šilumos kainų nustatymo metodikos redakcija, iš dalies pakeitusi šilumos kainų skaičiavimo koncepciją. Pagal šiuo metu galiojančią metodiką yra skaičiuojama ne bazinė šilumos kaina, o įvertinamas šilumos tiekimo pajamų bazinis lygis. Tai yra suskaičiuojama tokia reikalinga pajamų suma (pinigų suma), kuri būtina padengti būtinąsias bendrovės šilumos gamybos ir tiekimo išlaidas. Būtinosios išlaidos yra taip pat ribojamos Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos nustatyta tvarka.

Bazinis pajamų lygis yra išdalijamas parduodamam šilumos kiekiui ir taip gaunama kilovatvalandės kaina. Bazinis pajamų lygis, kaip ir šilumos bazinės kainos dedamosios, yra perskaičiuojamas kartą per metus ir derinamas Kaišiadorių rajono savivaldybės taryboje.

Nepakito šilumos kainos skirstymas į pastoviąsias, kintamąsias dedamąsias. Taip pat kiekvieno perskaičiavimo metu buvo įvertinamos papildomos dedamosios, kurios galėjo didinti arba mažinti šilumos kainą. Pastoviosios dedamosios apskaičiuojamos įvertinus šilumos tiekėjo turto nusidėvėjimo, darbo užmokesčio, remonto, sąskaitų paruošimo, įteikimo, mokėjimų administravimo, mokesčių valstybei, leidžiamų (normatyvinių) nuostolių šilumos tinkluose kaštus. Kintamosios dedamosios priklauso nuo perkamo kuro, elektros energijos, technologinio vandens, kuro laboratorinių tyrimų kaštų. Papildoma kainos dedamoji suskaičiuojama įvertinus tiekėjo nesurinktas arba perrinktas pajamas. Pažymėtina, kad šiuo metu galiojanti papildoma dedamoji įskaičiuojama į kainą paskutinį kartą. Pagal dabar galiojančią metodiką tiekėjai nebegalės įskaičiuoti į kainą negautų pajamų. Dėl to būtina labai tiksliai įvertinti ateinančio laikotarpio būtinąsias sąnaudas ir pajamas.

Didžiausią įtaką tam, kad bendrovės tiekiamos šilumos kaina pakilo į „šilumos kainų olimpą“, turėjo Pravieniškių kaimo buitinių vartotojų prijungimo prie bendrovės licencijuojamos teritorijos projektas. Bendrovės vadovybė dar 2018 m. prognozavo, kad šios teritorijos prijungimas ženkliai didins šilumos kainą visiems bendrovės klientams. Tačiau vadovaudamasi Šilumos ūkio įstatymo ir Vietos savivaldos įstatymo nuostatomis, Kaišiadorių rajono savivaldybės administracija 2020 m. kovo 10 d. įgaliojo bendrovę rengti investicinį ir techninį projektus Pravieniškėse, užtikrinant nepertraukiamą šilumos energijos tiekimą buitiniams vartotojams ir savivaldybės įstaigoms. Kaišiadorių rajono savivaldybės taryba 2020 m. gegužės 28 d. sprendimu Nr. V17E-160 pritarė trylikos konteinerinių dujinių katilinių statybos projektui. Projekto įgyvendinimui bendrovė iš AB SEB bankas įgijo 770,0 tūkst. Eur kreditą. Visa projekto vertė – 806,0 tūkst. Eur. Projekto įgyvendinimas jokiomis kitomis lėšomis remiamas nebuvo.

 Pravieniškių kaimo projektas dėl išaugusių ilgalaikio turto nusidėvėjimo ir amortizacijos, techninės priežiūros ir remonto, darbo užmokesčio, sąskaitų parengimo ir įteikimo bei mokesčių surinkimo sąnaudų išaugino šilumos energijos kainą apie 0,5 ct/kWh. Tuo tarpu kuro, elektros ir technologinio vandens kaštai dar pakėlė galutinę šilumos kainą papildomai 0,9  ct/kWh.

Šiuo metu galiojančią šilumos kainą papildomai net 10 proc. didina ir papildoma dedamoji (1,09 ct/kWh). Į ją yra įskaitytos 2022 metais susidariusios nepadengtos kuro technologijai sąnaudos. Šios sąnaudos susidarė, dėl karo Ukrainoje drastiškai pakilus gamtinių dujų ir biokuro kainai. Taip pat dėl iki 2023 m. spalio mėn. galiojusios kainodaros formavimo taisyklių, net 12 mėnesių į šilumos kainą visiškai nebuvo įskaičiuotos Pravieniškių k. gamtinių dujų sąnaudos, susidariusios per patį gamtinių dujų kainų piką. Dėl minėtų priežasčių bendrovė nesurinko reikalingų beveik 400,0 tūkst. Eur pajamų. Taigi, vien dėl Pravieniškių kaimo projekto šilumos kaina rajone padidėjo apie 2,45 ct/kWh.

Šios priežastys ir yra pagrindinės, kodėl bendrovės taikoma šilumos kaina šį mėnesį yra aukščiausia tarp visų centralizuotos šilumos tiekimo įmonių. Eliminavus Pravieniškių k. investicinio projekto įtaką, bendrovė iš pirmos vietos nukristų net į devynioliktąją, lyginant su visais VERT licencijuojamais tiekėjais. O savo, t. y. ketvirtoje, šilumos tiekėjų grupėje būtų arti šilumos kainos vidurkio.

Diferencijuoti pagal skirtingas sistemas kainų, dėl galiojančių teisės aktų, galimybės nėra.

Itin didelę įtaką šilumos kainai turi realizuojamas (parduodamas) šilumos kiekis. Natūralu, kad, vystant daugiabučių namų, privačių ir visuomeninių pastatų renovaciją, bendrovės parduodamas šilumos kiekis kasmet mažėja. Tuo tarpu būtinosios išlaidos dėl padidėjusios infliacijos, išaugusių paslaugų ir medžiagų kainų, darbo jėgos kaštų nuolat didėja. Išdalijant tokias padidėjusias išlaidas sumažėjusiam šilumos kiekiui, gaunama ir sąlyginai didelė šilumos kaina.

Bendrovės specialistai supranta vartotojų nerimą dėl didelių šilumos kainų. Nuolat ieškome galimybių, kaip sumažinti šildymo paslaugų naštą. Į šilumos kainą nėra įskaičiuojamas turtas ir investicijos atliekamos Europos Sąjungos paramos fondų lėšomis, taip pat turtas įsigytas panaudojant klimato kaitos mažinimo instrumentų (apyvartinių taršos leidimų) pardavimo pajamas, turtas įsigytas rajono savivaldybės suteiktomis dotacijomis. Bendrovė, panaudodama tokias lėšas, Kaišiadorių miesto katilinėje yra įrengusi biokuro katilus, renovavusi didžiąją dalį Kaišiadorių miesto šilumos tinklų. Tokiu būdu į šilumos kainą taip pat nepatenka Mūro Strėvininkų, Pakertų kaimų katilinių nusidėvėjimo kaštai.

Tačiau mašinos, įranga, vamzdynai, statiniai ir pastatai sensta, dėvisi dėl intensyvaus naudojimo. Bendrovė nuolat ieško galimybių, kaip sumažinti įrangos dėvėjimąsi, jos remonto kaštus,  ieško galimybių, kaip įsigyti aukštesnės kokybės kurą už prieinamą kainą, nuolat peržiūri darbo kaštų mažinimo, šilumos gamybos efektyvumo didinimo galimybes.