Kaišiadoryse prasidėjo šildymo sezonas: paaiškėjo, kiek šiemet už šildymą teks mokėti kaišiadoriečiams

Atvėsus orams visoje Lietuvoje po truputėlį prasideda šildymo sezonas. Kai kurios savivaldybės šilumos gamybai naudoja biokurą, o kai kurios – dujas. Augančios kuro kainos tiesiogiai atsiliepia ir gyventojų piniginėms. Žadama, kad Vilniuje šildymas šį sezoną gali brangti net 60 proc. Todėl Kaišiadoriečiams.lt nusprendė pasidomėti, kiek gi šį sezoną už šildymą teks mokėti Kaišiadorių miesto ir rajono gyventojams, kuriems šilumos energiją centralizuotai tiekia UAB „Kaišiadorių šiluma“. Į mūsų užduotus klausimus su mielu noru ir labai operatyviai atsakė UAB „Kaišiadorių šiluma“ direktoriaus pavaduotoja finansams ir ekonomikai Rugilė Červokienė.

Šildymo kaina šiemet gali didėti 11-12 proc.

UAB „Kaišiadorių šiluma“ šilumos energiją tiekia Kaišiadorių miesto, Stasiūnų kaimo, Žiežmarių miesto, Rumšiškių miestelio, Mūro Srėvininkų kaimo, Gudienos kaimo ir Pakertų kaimo centralizuotai tiekiamos šilumos vartotojams. Galutinė šilumos kaina, priklausomai nuo įsigyto kuro kainos, yra perskaičiuojama sekančiam mėnesiui, iki einamojo mėnesio 25 dienos.

Prognozuojama, kad dėl didėjančios biokuro ir gamtinių dujų kainos, ateinančio šildymo sezono metu šilumos kaina gali augti apie 11-12 proc. lyginant su vidutine praėjusio šildymo sezono kaina, tai yra apytiksliai iki 6,06 ct/kWh (be PVM). Tuo pačiu primenama, kad gyventojų suvartotai šilumos energijai ir karštam vandeniui, pagal Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymą, taikomas lengvatinis 9 proc. PVM mokestis.

Kiek apytiksliai šį sezoną gali tekti sumokėti 2-3 kambarių butuose gyvenantiems asmenims?

Mokestis už gyvenamojo būsto šildymą priklauso ne tik nuo šilumos kainos, bet ir nuo jos suvartojimo. Gana sudėtinga palyginti skirtingų metų šildymo mokestį, kadangi labai skiriasi skirtingų šildymo sezonų klimatinės sąlygos, vidutinė mėnesio lauko temperatūra. Jeigu ateinanti 2021-2022 m. žiema bus tokia pati šalta, kokia buvo pernai metais, galime prognozuoti, kad už 2-3 kambarių (50-60 kv. m) būstą, renovuotame name sausio-vasario mėnesiais mokestis galėtų sudaryti apie 35-40 Eur, nerenovuotame tokio paties aukštingumo name – 65-75 Eur. Mokesčiai taip pat priklauso nuo gyvenamojo namo aukštingumo, kitų sąlygų.

Praėjusio šildymo sezono šalčiausią vasario mėnesį tokio tipo butų šildymas renovuotame daugiabučiame name atsiėjo atitinkamai apie 30-35 Eur, nerenovuotame – 58-70 Eur. Tuo tarpu, palyginti 2018-2019 m. šildymo sezono metu tokio tipo butai už šildymą mokėjo atitinkamai  apie 27-30 Eur (renovuoti) ir 55-65 Eur (nerenovuoti), nors šildymo kainos buvo net 16 proc. didesnės lyginant su 2020-2021 m. šildymo sezono kaina.

Kaišiadoriečiai šilumą gauna iš biokuro

Kaišiadorių miesto katilinėje visas reikalingas šilumos kiekis pagaminamas naudojant biokurą (medienos skiedras). Bendrovės kuro struktūrą, kuri yra vertinama nustatant kainas, sudaro 92,2 proc. medienos kilmės biokuras, 7 proc. gamtinės dujos ir 0,8 proc. medžio granulės. Medienos kilmės biokuras (medienos skiedros) naudojamos Kaišiadorių miesto ir Stasiūnų kaimo katilinėse, gamtinėmis dujomis šiluma gaminama Žiežmarių, Rumšiškių, Pakertų, Gudienos katilinėse, o medienos granules naudoja Mūro Stėvininkų katilinės.

Nuo 2018 metų Kaišiadorių savivaldybėje šildymo kainos kasmet mažėdavo

Vidutinė 2020-2021 m. šildymo sezono kaina be PVM buvo 5,43 ct/ kWh, atitinkamai  2019-2020 m. – 5,70 ct/kWh, 2018-2019 m. šildymo sezone – 6,45 ct/kWh.

Šilumos kainos struktūrą sudaro pastovioji ir kintamoji kainos dalys. Pastoviąją šilumos kainą sudaro įrenginių remonto, rekonstrukcijos, nusidėvėjimo, darbo užmokesčio sąnaudos. Šios sąnaudos yra nustatomos bazinėje šilumos kainoje ir trejų metų laikotarpyje kinta mažai. Tuo tarpu kintamąją kainos dalį sudaro daugiausia kuro, taip pat elektros, vandens ir kitos tiesiogiai nuo šilumos gamybos ir tiekimo priklausančios sąnaudos. Dėl kuro kainų svyravimų, šios sąnaudos yra perskaičiuojamos kiekvieną mėnesį. Ir būtent dėl kintamosios kainos dalies pokyčio labiausiai didėja, arba mažėja šilumos kaina. Todėl šilumos kainos augimas prognozuojamas dėl rinkoje didėjančių biokuro ir gamtinių dujų kainų.

UAB „Kaišiadorių šiluma“ perimus šilumos energijos tiekimą Pravieniškių kaimo daugiabučių gyvenamųjų namų šilumos vartotojams šildymo kaina sumažėtų maždaug penktadaliu

Artimiausiu metu UAB „Kaišiadorių šiluma“ taip pat planuoja perimti šilumos energijos tiekimą Pravieniškių kaimo daugiabučių gyvenamųjų namų šilumos vartotojams.

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba, prognozuodama ateinančio šildymo sezono atskirų tiekėjų šilumos kainas, paskelbė, kad Pravieniškių kaimo vartotojams šilumos kaina išaugs bene dvigubai, nuo 3,64 ct/kWh iki 7,27 ct/kWh be PVM.

Toks vertinimas galimai atliktas dėl kelių priežasčių:

  1. Vertinta numatoma šilumos kaina, lyg šilumą ir toliau tiektų Pravieniškių pataisos namai-atviroji kolonija;
  2. Dėl to, kainoje įvertinta papildoma dedamoji, susidariusi dėl šilumos kainoje įskaitytų ir faktiškai patirtų sąnaudų kurui ir šilumai įsigyti dydžių neatitikties, per šilumos kainos galiojimo laikotarpį nuo 2017 m. sausio 1 d. iki 2018 m. rugsėjo 30 d. gautas 147,12 tūkst. Eur papildomas pajamas. Papildoma dedamoji paskirstyta 15 mėn., tai yra nuo 2020 m. gegužės mėn. iki 2021 m. rugpjūčio mėn. ir galutinę šilumos kainą šildymo sezono metu mažino 0,85 ct/kWh (13,7 proc.).
  3. Pravieniškių pataisos namai-atviroji kolonija šilumą gamina vien iš gamtinių dujų (nepriklausomas šilumos gamintojas veiklos nevykdo). Lyginant praėjusio šildymo sezono gamtinių dujų kaina (vidutinė apie 22,2 Eur/kWh), su šiuo metu rinkoje esančia vidutine kaina, išaugo daugiau nei dvigubai (apie 44,5 Eur/MWh). Kintamoji kainos dalis (kuro, elektros, vandens technologijai ir kt. sąnaudos) įstaigos šilumos kainos struktūroje sudaro 94,3 proc.

Dėl minėtų priežasčių prognozuojant šilumos kainą atsirado toks reikšmingas augimas.

Šiuo metu Pravieniškių pataiso namų-atvirosios kolonijos tiekiama šilumos kaina yra 14,5 proc. didesnė lyginant su UAB „Kaišiadorių šiluma“ tiekiamos šilumos kaina. Pagal VERT prognozę, bendrovei perėmus šilumos tiekimą Pravieniškių kaimo buitiniams vartotojams šiluma atpigtų apie 20 proc.

Remiamas turinys:
Naujienos iš interneto