Kraujo donorams ir daugiavaikėms motinoms siūloma didesnė pensija

Liberalas Simonas Gentvilas užregistravo įstatymo pataisą, kuria siūlo skirti dvigubas pensijas garbės donorams ir 5 bei daugiau vaikų užauginusioms mamoms, neatsižvelgiant į jų profesiją. Dabartiniame galiojančiame įstatyme parlamentaras įžvelgia diskriminacinių punktų.

„Aukojantys kraują tiesiogiai prisideda prie kitų žmonių gyvybės ar sveikatos išsaugojimo, tačiau vieni donorai analogiškoje situacijoje yra diskriminuojami kitų, tokių pačių kraujo donorų atžvilgiu“, – sako Seimo narys ir priduria: „Vien už tai, kad dirbo darbą pagal savo pašaukimą, ėjo tam tikras pareigas, įgijo tam tikrą statusą, garsino ar gynė Lietuvą ir tuo pačiu metu dovanodami kraują gelbėjo kitus asmenis, nebetenka teisės į antrą valstybinę pensiją“.

Įstatymo projekte skelbiama, kad visi kraujo donorai, gavę garbės donoro vardą, galėtų pretenduoti į antrąją pensiją nepriklausomai nuo išsilavinimo ar profesijos. Kol kas į šią papildomą pensiją negali pretenduoti kariškiai, valstybės tarnautojai, mamos, užauginusios 5 ir daugiau vaikų, olimpiniai čempionai, mokslininkai ir pan.

Įstatymo projektu siekiama ne tik pašalinti diskriminaciją neatlygintinų kraujo donorų atžvilgiu, bet ir skatinti šimtaprocentinę neatlygintiną kraujo donorystę, siekiant užtikrinti pakankamą donorų skaičių. Į įstatymo projektą taip pat įtrauktos mamos, užauginusios 5 ir daugiau vaikų bei tuo pačiu metu ėjusios tam tikras valstybines pareigas ar vykdžiusios visuotinai naudingą ir reikšmingą veiklą ir įgijusios teisę į valstybinę pensiją. Joms siūloma suteikti antrąją daugiavaikės mamos pensiją.