Kūrybinėse dirbtuvėse atgijo juodoji keramika ir baltų raštai (foto)

Projektas „Baltų raštai keramikoje: iš praeities į ateitį“, kurio rengėjai – Lietuvos liaudies buities muziejus, Vilniaus universitetas ir Vilniaus dailės akademija – 2021 m. rugpjūčio 16–18 d. ir rugpjūčio 25–29 d. organizavo kūrybinių dirbtuvių ciklą, jo metu buvo kuriama šiuolaikinė juodosios keramikos kūrinių linija – juodoji keramika inovatyviame formate su baltų raštais. Pasibaigus kūrybinėms dirbtuvėms, komisijos atrinkti autoriniai darbai eksponuojami parodose. Pirmoji paroda „Ženklai“ yra Dizaino savaitės dalis programos dalis ir bus atidaroma jau spalio 9 d. Vilniaus dailės akademijos Lauko ekspo.

Projekte, kuriuo siekiama puoselėti etninę kultūrą ir protėvių kultūros pažinimą, skatinti bendruomeniškumą atskleidžiant baltų raštų ypatumus keramikoje jaunajai kartai, didžiulis dėmesys buvo skirtas Marijos Gimbutienės 100-osioms gimimo metinėms paminėti. Aktualizuotas ne tik M. Gimbutienės mokslinis palikimas apie senosios Europos, tarp jų ir baltų, kultūrą, bet ir mokslininkės tiesioginės sąsajos su Kaunu. Marijos Gimbutienės teorinės įžvalgos apie baltų kultūrą reikšmingos ir XXI a. – baltų raštų aktualizavimas ir jų naudojimas keramikoje leidžia išryškinti keramikos, kaip vietinės tradicijos, tęstinumą pasitelkiant kūrybiškus inovatyvius sprendimus.

Šie metai ypač svarbūs ir taikomajame mene. Dekoratyvinei keramikai Lietuvoje šiemet sukanka 90 metų. Šios keramikos šakos tradicijos puoselėjamos Vilniaus dailės akademijoje ir jos padalinyje Kaune, o buitinės keramikos tradicijas puoselėja Lietuvos liaudies buities muziejus.

Stipriąja projekto „Baltų raštai keramikoje: iš praeities į ateitį“ dalimi tapo profesionalios keramikės menininkės Teresės Jankauskaitės dalinimasis sukaupta daugiamete patirtimi su jaunąja karta. Patyrusi menininkė skatino projekto dalyvius domėtis bei puoselėti keramikos tradicijas ir kartu atrasti naujas jos menines galimybes dizaino srityje. T. Jankauskaitė daugiau nei 50 metų puoselėja senąją juodosios keramikos degimo tradiciją, o savo kūryba su visuomene yra pasidalinusi daugiau nei 70 autorinių parodų bei meniniais kūriniais interjere.

Projekto „Baltų raštai keramikoje: iš praeities į ateitį“ idėjos autorė ir koordinatorė VU KnF Meno vadybos magistro studentė Neringa Grigarienė džiaugėsi, jog į planuotas kūrybines dirbtuves Lietuvos liaudies buities muziejuje Rumšiškėse ir Teresės Jankauskaitės sodyboje Merkinėje (Pelekiškėse) susirinko 28 dalyviai iš visos Lietuvos: Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Marijampolės, Alytaus ir kt. miestų. Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto Dizaino katedros studentai, lydimi VDA Kauno fakulteto 4D katedros docento Remigijaus Sederevičiaus, su šviežiomis idėjomis ir inovatyviais sprendimais dirbtuvių metu sujungė senąsias ir naująsias technologijas: kurdami keramikos dirbinius studentai ir kiti dirbtuvių dalyviai turėjo galimybę išbandyti 3D keramikos spausdintuvą. Jaunieji dizaineriai ne tik kūrė įvairius puodelius, nesvarumo būsenos indus, buityje lengvai pritaikomus daiktus, bet ir siekė tvaresnio produktų dizaino. VDA Keramikos katedros studentės kartu su dėstytoja docente Rasa Justaite-Gecevičiene ieškojo naujų technologinių sprendimų, kūrė erdvinius juodosios keramikos meno kūrinius, o Kauno taikomosios dailės mokyklos Alytaus filialo keramikos profesijos mokytoja Danutė Garlavičienė kvietė visus norinčius pamėginti žiesti bei dalinosi savo patirtimi ir žiniomis ne tik su kartu atvykusiomis studentėmis, bet ir pirmą kartą prie molio prisilietusiais vietinių (Rumšiškių ir Pravieniškių) bendruomenių nariais. Dirbtuvėse dalyvavę menininkai, keramikai atvyko jau su būsimų kūrinių eskizais ir skubėjo realizuoti idėjas. Tris dienas vyko intensyvios dirbtuvės: kūryba, patirtis, žinios, nauji atradimai, technologinės subtilybės ir, žinoma, bendrystė užpildė visą Lietuvos liaudies buities muziejaus miestelyje stovintį Tabariškių namą.

Antrasis dirbtuvių etapas – juodosios keramikos kūrinių (darbų) degimas menininkės Teresės Jankauskaitės krosnyje Merkinėje. Rūpestingai ir atsakingai suvežti darbai buvo sukrauti į juodosios keramikos degimo krosnį, kuri buvo nuolatos kūrenama net 14 val. Ypatingas degimo proceso momentas – krosnies užgesinimas – buvo svarbus visiems susirinkusiems Merkinėje. Kaip teigė menininkė Teresė Jankauskaitė, „viskas pavyko puikiai, net nesitikėjau, kad taip pavyks. Man smagu matyti tiek jaunų ir susidomėjusių veidų mano kieme, čia prie krosnies. Paprastai juodąją keramiką degu viena, o tai labai sudėtinga, bet dabar tokiam rate buvo labai gera. Tikiuosi, jaunimas susidomės juodąja keramika ir tęs jos istoriją ateityje. Jie kūrybingi, nulipdė tokių įspūdingų darbų…“ Po kelių dienų iškraunant darbus iš krosnies vyravo tyla ir susikaupimas: keramikai, laukdami savųjų kūrinių, kartu jaudinosi ir dėl kolegų darbų. ,,Juodoji keramika yra stebuklinga – kaskart išdega skirtingai, dirbiniuose mainosi įvairūs atspalviai – juodos, sidabrinės ir kitų spalvų, o dar pasitaiko ir skilusių darbų“, – pasakojo T. Jankauskaitė, šį degimą įvertinusi puikiai.

Viena projekto „Baltų raštai keramikoje: iš praeities į ateitį“ dalyvė, Vilniaus universiteto Meno vadybos studentė Rugilė Navickaitė, neslėpė džiaugsmo: „Dalyvauti šiame projekte yra nuostabi patirtis: man, žmogui, mylinčiam keramiką, yra nepakartojama patirtis matyti dėstytojus, studentus, bendruomenės narius, kuriančius ir besidominčius juodosios keramikos tradicijomis. Juodoji keramika – tai mūsų kultūros dalis, kuri turi būti puoselėjama ir integruojama į šiuolaikinį dizainą. Smagu, kai meno kalba sujungia kūrėjus.“ Kita projekto dalyvė Oksana Meškienė teigė, jog idėja kurti naują juodosios keramikos liniją šiuolaikiniame formate yra labai įkvepianti: juk būtent to ir reikia žengiant koja kojon su laiku, šito ir trūksta keramikoje, o ypatingai juodojoje keramikoje, nes juk ji sparčiai nyksta Lietuvoje…

Pasibaigus kūrybinėms dirbtuvėms, komisijos atrinkti autoriniai darbai bus eksponuojami parodose. Pirmoji juodosios keramikos paroda „Ženklai“ yra Dizaino savaitės dalis programos dalis ir bus atidaroma jau spalio 9 d. (šeštadienį) 14 val. Vilniaus dailės akademijos lauko ekspozicijoje (VDA Lauko ekspo, Maironio g. 6, Vilnius). Pagrindinis parodos „Ženklai“ akcentas yra juodoji keramika ir tvarumas. Čia eksponuojami darbai sukurti iš vienos tvariausių ir ekologiškiausių medžiagų vietinės žaliavos – raudono molio. Visas darbo procesas – tai galimybė sukurti aukštos kokybės, ilgalaikius, mažo tiražo gaminius. Vėliau šią parodą galėsite aplankyti Lietuvos liaudies buities muziejuje ir VDA galerijoje Kaune.

Projekto idėjos autorė ir koordinatorė Neringa Grigarienė džiaugiasi, kad šis projektas suvienijo skirtingas organizacijas: LLBM, VU, VDA, UAB „TeleSoftas“. Menininkė Teresė Jankauskaitė į projektą prisijungė tikėdamasi šį kultūros paveldą išsaugoti akademinei ir menininkų bendruomenei bei, žinoma, ateities kartoms, kad jos ne tik lavintų savo estetinį skonį, bet dar labiau didžiuotųsi Lietuva bei jos kultūra.

Neringa Grigarienė, projekto idėjos autorė ir koordinatorė
Ūlos Gecevičiūtės nuotraukos