Kviečiame apsilankyti liaudies meno parodoje

Balandžio 6 d. (ketvirtadienį) 14 val. Lietuvos liaudies buities muziejaus miestelio Ugniagesių stoginėje atidaroma Kauno taikomosios dailės mokyklos mokinių liaudies meno paroda, skirta mokyklos veiklos 40-mečiui. Kviečiame atvykti!

Lietuvių liaudies menas – tai pamatas, ant kurio pagrindų kilo visas 20 a. lietuvių dailės statinys. Tad nenuostabu, kad prieš 40 metų įkūrus Kauno taikomosios dailės mokyklą, jos mokymo pagrindine kryptimi tapo lietuvių liaudies meno studijos ir kūrybingas tautodailės tradicijų panaudojimas mokymo procese. Tokių specialybių kaip keramikos, tekstilės, metalo plastikos, pynimo iš vytelių ar medžio drožinėjimo,  tiesiog nebuvo įmanoma dėstyti nesiremiant į turtingą lietuvių liaudies meno palikimą. Lietuvių liaudies ornamentika, spalvinė gama, audinių raštai, formavo ištisų trijų dešimtmečių mokyklos moksleivių pasaulėjautą ir atsispindėjo jų kursiniuose bei diplominiuose darbuose. Kai kas iš jų ir toliau tęsė tautodailės tradicijas, bet jau kaip savarankiški liaudies meno meistrai. Pastarąjį dešimtmetį mokyklos kryptis gerokai atsinaujino, atsirado naujųjų meninių technologijų kursai, tokie kaip skaitmeninės grafikos, fotografijos, reklamos gamybos. Tautino paveldo ir šiuolaikinio meno sintezė išliko pakankamai svarbios šiuolaikinės mokyklos veikloje. Tradicijų taikymas šiandieną jau negali būti toks tiesmukas ir iliustratyvus kaip praeitais dešimtmečiais. Šiandieninė visuomenė laukia labiau asociatyvaus ir kūrybiško etninės tradicijos pratęsimo.

Šioje ekspozicijoje kviečiame susipažinti su Kauno taikomosios dailės mokyklos įvairių specialybių mokinių darbais. Vieni jų buvo įkvėpti lietuvių liaudies (tautinio) meno tradicijų ir rėmėsi jo motyvais, kiti – senuosius simbolius naudojo tik kaip vieną iš meninių priemonių savo darbe.

Metalo plastikos darbuose tiesiogiai naudojamasi senąja lietuvių ornamentika, kartais ją perkuriant ar nežymiai stilizuojant. Čia rasite 18-19 a. žemaitiškų saulučių motyvus ir kur kas archajiškesnę simboliką – 13 a. žalvarinių segių ornamentiką iki mūsų dienų išlikusią archeologiniuose radiniuose ir siekiančią  pagoniškos Lietuvos laikus. Mokiniai sėkmingai šiuos motyvus naudoja kurdami įvairius šiuolaikiškos juvelyrikos dirbinius, suvenyrus, dekoruodami interjerą.

Bendras keramikos ir fotografijos specialybės mokinių darbas skirtas iliustruoti senąsias lietuviškas keramikos degimų technologijas: juodąją, laužo ir raugo. Meninės fotografijos ciklas čia atgaivina senųjų keramikos technologijų užburiančią magiją ir atskleidžia šimtmečius nepakitusių archajiškų formų žavesį. Aukštos raiškos fotografinis vaizdas mums parodo technologinius procesus  kur kas aiškiau, nei galėtum tai pamatyti.

Kita ekspozicijos dalis tai kompiuterinės grafikos priemonėmis kurti teminiai plakatai skirti Lietuvos etnografinių regionų ir tautinio kostiumo metams. Juose kūrybiškai panaudojami audinių raštų motyvai, stilizuojami vienam ar kitam regionui būdingi simboliai. Šie plakatai atspindi šiuolaikinio žmogaus pasaulėjautą, jie spalvingi, modernios kompozicijos. Tradiciniai simboliai čia tampa tik vienu iš dinamiškos kompozicijos elementų.

Visa lietuvių 20 amžiaus dailė itin glaudžiai siejasi su tradiciniu liaudies menu.

Paroda veiks iki gegužės 5 d. Lietuvos liaudies buities muziejuje, Ugniagesių stoginėje. Kviečiame apsilankyti!