Laisvai samdomi specialistai – ateities „profesija“. Kalbamės su freelanceriu Aurimu

Darbas sau daugeliui žmonių atrodo kaip viena patraukliausių galimybių uždirbti pinigus labiausiai žmogui tinkamu laiku. Žinoma, praktikoje viskas tik skamba labai paprastai, kadangi daugelis laisvai samdomų specialistų patvirtintų, kad darbas sau dažniausiai reikalauja kur kas daugiau laiko nei darbas pagal sutartį, galiausiai, tenka dirbti su reikliais klientais ir patenkinti jų poreikius iki mažiausių smulkmenų.

Tačiau kaip yra iš tiesų? Kalbamės su Aurimu, kuris jau daugiau nei 5-erius metus freelancina kaip programuotojas.

Kas paskatino darbą pagal sutartį pakeisti į darbą sau?

Žinoma, pirmiausia nenoras stabiliai 9 darbo valandas praleisti biure. Kadangi mano aplinkoje buvo ne vienas žmogus, kuris sėkmingai iškeitė darbą pagal sutartį į darbą sau – tai tapo mano motyvacija, kuria norėjosi sekti ir tuo pačiu kurią norėjosi įtraukti į savo gyvenimą. Dabar galiu drąsiai sakyti, kad tai buvo labai geras sprendimas.

Ar veiklos pradžia buvo sudėtinga?

Kadangi šiuo metu internete galima rasti labai daug patarimų, kurie padeda pradėti savo veiklą, verslą – nesunku. Žinoma, svarbiausia nebijoti klausti. Aš daug kalbėti ir su Sodros darbuotojais, VMI, kitais specialistais, kurie padėjo man sukurti pamatus. Juos turint – viskas kur kas paprasčiau.

Kaip įsiteisinote savo veiklą ir tuo pačiu ar sunku tvarkyti buhalteriją?

Daugeliui žmonių atrodo kad freelancinimas reikalauja labai sudėtingų žinių apie buhalterijos vedimą. Tačiau tai nėra tiesa. Aš dirbu su individualios veiklos pažyma. Tai yra labai paprastas ir greitas būdas įsiteisinti savo veiklas. Svarbiausia, kad mokama nuo pajamų, tad net ir neuždirbus – nebūsiu dideliame minuse. Buhalterijos vedimui naudoju sąskaita123, kuri skirta ne tik sąskaitų išrašymui, tačiau ir apskaitos vedimui, galiausiai, kitiems darbams, kurie leidžia nesukti galvos dėl veiklos apskaitos ir skirti visą savo energiją programavimui.

Ar sunku rasti klientus?

Žinoma, klientų radimas priklauso nuo to – kokia yra Jūsų veikla. Turbūt niekam nėra paslaptis, kad šiuo metu geras programuotojas visada turės darbo. Nenoriu girtis, tačiau darbo nemažai turiu ir aš (juokiasi). Dažniausiai problemos kyla tada, kai reikia suvaldyti visus projektus. Juk norisi planuoti darbus į ateitį, tad dažnai juos rašausi dar tada, kol net nepradėjau nieko daryti. Ne visada viską paprasta sužiūrėti.

Tikrai, kokie sunkumai yra patys dažniausi?

Tai turbūt tas projektų valdymas, kadangi pats ne tik programuoji, tačiau taip pat ir atlieki darbų skirstymą, išrašai sąskaitas… Kai dirbau kitam – tik programavau, tai tiksliai žinojau ką daryti kada. Šiuo metu daugiau chaoso. Tačiau tam tikra prasme tai nėra blogai, kadangi skatina tobulėti.

Ar planuoji kada veiklą keisti į juridinį asmenį?

Tikrai taip. Šiuo metu galvoju, kad greičiausiai individuali veikla pagal pažyma bus keičiama į Mažąją bendriją. Paprasčiausiai mokesčių prasme – man tai apsimoka labiausiai.

Ką gali patarti tiems, kurie nori freelancinti?

Žinoma, pirmiausia reikia atsakingai įsivertinti savo galimybes. Tokia jau ta tiesa, kad tikrai ne visos profesijos gali būti taip paprastai suvaldomos dirbat sau. Tačiau jeigu Jūsų darbas yra su kompiuteriu – dažniausiai viskas kur kas paprasčiau. O svarbiausia yra nebijoti, kad ir kaip tai atrodo baisu. Galima pusę etato dirbti kitam ir tuo pačiu bandyti pradėti kurti savo veiklą. Daugeliui taip ramiau. Tik reikia nepamiršti, kad darbas sau dažniausiai reikalauja kur kas daugiau laiko nei atrodo, tad reikia įsivertinti savo norus bei siekiamybę.

Nr. 21/34