Medikų išvada per gaisrą apdegusiam Kaišiadorių ugniagesiui – pūslės atsirado dėl nepatogių batų

Ugniagesių gelbėtojų profesinė sąjunga (UGPS) tęsia pagalbos procesą per gaisrą šių metų birželio 14 d. Beištrakio kaime nukentėjusiam ugniagesiui. Naujausia medikų ir socialinio draudimo atstovų išvada – pūslės ant pareigūno kojos atsirado ne dėl nudegimo, o dėl nepatogių batų. Savo ruožtu, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD), remdamasis gydytojų pateikta išvada, nenagrinėja nudegimo, o tiria tik apsinuodijimą smalkėmis. Profesinė sąjunga žada nepasiduoti ir tam, kad pareigūno medicininėje išvadoje būtų įrašyta teisinga diagnozė bei, kad ugniagesiui būtų išmokėta kompensacija už sužeidimą tarnyboje, organizuoti Tarnybinių ginčų komisijos posėdį ir, jei prireiks, neatmeta galimybės kreiptis ir į Teismą.

Kaip ir minėta, gaisre nukentėjusio ugniagesio gelbėtojo Egidijaus istorija prasidėjo birželio 14 d. Per vykusį gaisrą nukentėjo jis ir dar vienas ugniagesys. Abu pareigūnai, gesindami gaisrą su šlapiais apsauginiais drabužiais, patyrė traumas dėl rūbų viduje užvirusio ir kūną nudeginusio vandens. Tiesa, smarkiau nukentėjo Egidijus. Jam pūslės atsirado ant veido, rankos ir pėdos, nes verdantis vanduo iš rūbų nutekėjo į batus. Dėl to, Egidijui pėdą teko gydytis ilgiau nei mėnesį.

UGPS vadovas Saulius Džiautas aiškina, kad tokios situacijos ugniagesių kasdienybėje nėra naujos. Tačiau nauja yra tai, jog mažiau nukentėjusio Egidijaus kolegos medicininėje išvadoje fiksuoti nudegimai, o Egidijaus – ne.

„Birželio 17 dieną Egidijus kreipėsi į Kaišiadorių šeimos medicinos centro šeimos gydytoją dėl traumos nukentėjus darbe. Jam buvo pateikta medicininė išvada iš Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės skubios pagalbos skyriaus, kur buvo aiškiai įrašytos diagnozės – apsinuodijimas smalkėmis ir 3 laipsnio odos nudegimas. Tačiau gydytoja nedarbingumo pažymoje parašė, kad tai ne nelaimingas atsitikimas, o – liga. Todėl jau kitą dieną, supratę gydytojos aplaidumą ir klaidą, ėmėmės veiksmų“, – pasakoja S. Džiautas.

Atsižvelgdami į UGPS kreipimasi, PAGD Kaišiadorių šeimos medicinos centrui pranešė, kad nedarbingumo pažyma neatitinka tikrovės, o pats Egidijus kreipėsi į minėtos medicinos įstaigos direktorių su prašymu ištaisyti klaidą. Direktorius prašymą atmetė ir informavo, kad rugpjūčio 6 dieną iš Kauno Valstybinio socialinio draudimo atvyks atstovas, kuris ir įvertins susidariusią situaciją. 

Rupjūčio 8 dieną Egidijui atvykus į Kaišiadorių šeimos medicinos centrą, jis buvo informuotas, kad jo pėda yra ne nudegusi, o nutrinta nepatogios avalynės. Minėtos medicinos įstaigos direktoriaus teigimu, tokią diagnozę patvirtino ir socialinio draudimo atstovas.

Savo ruožtu, PAGD kol kas nesiima nagrinėti nudegimo ir tiria tik apsinuodijimą smalkėmis. Profesinių sąjungų atstovai mano, kad taip daroma vien dėl to, kad ugniagesys negautų jam priklausančios nuo 1 iki 12 vidutinių darbo užmokesčių kompensacijos už sužeidimą tarnyboje.

„Net nesitiki, kad Lietuvoje dar gali taip būti. Neturiu kitų žodžių situacijai apibūdinti kaip abejingumas, aplaidumas ir melas. Apskritai svarstau, ar dar liko nors gabalėlis Kaišiadorių medikų sąžinės? Ar PAGD tyrėjai tiria dokumentus? Pats asmeniškai dalyvausiu tarnybiniuose ginčuose, o jei prireiks, ir Teisme. Noriu pamatyti tuos veidus, kurie turi medicininį išsilavinimą, bet neturi sąžinės. Taip pat noriu išgirsti įvykį tyrusių PAGD tyrėjų argumentus, kodėl nebuvo tirti Egidijaus nudegimai, kai nudegimų nuotraukos ir dalyvavusių kolegų liudijimai tai aiškiai įrodo“, – sako UGPS pirmininkas.

UGPS primena, kad dėl didelio ugniagesių trūkumo dažnai į įvykio vietą atvyksta mažiau pareigūnų nei turėtų, todėl kyla grėsmė ne tik ugniagesiams, bet ir piliečiams. Todėl profesinė sąjunga ragina asmenis gaisro metu būti itin atsargiais ir nesiartinti prie gaisro šaltinio bei primena, kad ši problema galėtų būti sprendžiama leidžiant ugniagesiams dirbti viršvalandžius.

Kaišiadoriečiams.lt jau rašė, kad ypatingai karšta ir sunki diena Kaišiadorių ugniagesiams gelbėtojams buvo birželio 14-oji. Gesinant gaisrus nukentėjo net du Kaišiadorių ugniagesiai, kuriuos iš gaisro vietos išgabeno medikai.

Pirmasis pranešimas apie gaisrą buvo gautas ryte, 8 val. 22 min. Ugniagesiams buvo pranešta, kad Kaišiadorių rajone, Palomenės seniūnijoje, Vilionių kaime, Dumsio gatvėje dega ūkinis pastatas, viduje yra automobilis. Atvykus pirmiesiems ugniagesiams ūkinio pastato stogas degė atvira liepsna. Pats pastatas 25×8 m, viena pusė pastato medinė – karkasinė, kita pusė – rąstinė. Virš rąstinės pastato dalies – medinė perdanga, stogas dengtas šiferiu.

Gaisro metu sudegė karkasinė pastato dalis, viduje buvęs lengvasis automobilis, apie 10 tonų šieno, namų apyvokos daiktai, apdegė apie 10 mmalkų, nudegė visas pastato stogas, medinė perdanga, stipriai apdegė rąstinė pastato dalis.

Iš degančio pastato ugniagesiams pavyko išgelbėti 38 vištas. Taip pat išgelbėtas 5 metrų atstumu nuo degusio pastato stovintis gyvenamasis namas. Nuo karščio apsilydė apie 10 mplastikinėmis dailylentėmis apkaltos namo sienos.

Gaisro gesinimui buvo nutiesta 60 metrų ilgio magistralinė vandens linija nuo netoliese esančio tvenkinio. Gaisro gesinime dalyvavo Rumšiškių, Žaslių, Pravieniškių bei Kaišiadorių ugniagesiai.

Net nespėjus atsikvėpti, 15 val. 10 min., visos gaisrą gesinusios ugniagesių pajėgos buvo išsiųstos į gaisrą Beištrakių kaime.

15 val. 7 min. Bendruoju pagalbos numeriu buvo sulaukta pranešimo, kad Kaišiadorių rajone, Palomenės seniūnijoje, Beištrakių kaime, Šešuvos gatvėje dega angaras. Angaro viduje yra laikoma technika, yra dujų balionų.

Atvykus pirmiesiems ugniagesiams atvira liepsna degė ūkinis pastatas 20×9 m dydžio, keramikinių blokelių, perdanga medinė, stogas dengtas šiferiu, prie jo priblokuotas 5×5 m medinis – rąstinis priestatas.

Gaisro metu nudegė ūkinio pastato stogas, pradegė perdanga, sudegė viduje buvusios tekinimo staklės, įvairūs įrengimai. Sudegė medinis priestatas, viduje buvęs žolės pjovimo traktorius, įrankiai. Apdegė šalia ūkinio pastato buvusios malkos. Ugniagesiams pavyko išgelbėti apie 30 vnt. 200 litrų talpos tepalo statinių, buvusių prie ūkinio pastato išorinės sienos.

Nuo liepsnojančio pastato taip pat buvo pradėjęs degti ir gyvenamasis 2 aukštų mūrinis namas su palėpe. Degimas vyko nenaudojamoje palėpėje. Gaisro metu taip pat nudegė ir buvo nuardyta apie 225 mstogo dangos, abu namo aukštai sulieti vandeniu.

Deja, bet gesinant šį gaisrą nukentėjo ir du Kaišiadorių PGT ugniagesiai gelbėtojai. Pirminiais duomenimis, ugniagesiai, vos tik užgesinę gaisrą Vilionių kaime, iškart vyko gesinti kito gaisro, dėl ko net neturėjo galimybės pasikeisti nuo vandens permirkusių drabužių kitais. Nors gesinimas vyko iš išorės, tačiau, preliminariais duomenimis, dėl didelio karščio koviniuose ugniagesių rūbuose susikaupęs vanduo kone užvirė ir nušutino kūnus. Vienas ugniagesys buvo pristatytas į Kaišiadorių ligoninę, o kitas – į Vilniaus greitosios pagalbos universitetinę ligoninę. Laimei, abejų gelbėtojų būklė stabili ir jie jau išleisti namo.

Viso šio gaisro gesinime dalyvavo net 7 ugniagesių autocisternos, autokopėčios ir štabo automobilis. Dirbo Kaišiadorių, Pravieniškių, Rumšiškių, Žaslių, Žiežmarių, Zūbiškių, Kauno ugniagesiai gelbėtojai ir ugniagesiai savanoriai.

Nacionalinio pareigūnų profesinio sąjungų susivienijimo inf.