Nesąžininga konkurencija versle: apie žalą ir jos atlyginimą

Vietos bei tarptautinėje rinkose solidų žinių ir patirties bagažą sukaupę konkurencijos teisės ekspertai sako – palyginti su ES, ieškiniai dėl konkurencijos teisės pažeidimais padarytos žalos atlyginimo Lietuvoje dar nėra dažnas reiškinys. Ne be reikalo vis garsiau kalbama apie sveiką konkurenciją, kenkėjiškų veiksmų prevenciją ir kas yra laikoma nesąžiningu veikimu kitų atžvilgiu. Specialistai primena, kad nepriklausomai nuo rinkos, kurioje veikiama, kiekvienam svarbu žinoti savo pareigas ir teises – prisidėti prie sveikos konkurencijos kūrimo, o jei susiduriama su nesąžiningu konkuravimu, gebėti efektyviai, o gal net pelningai apginti savo interesus. Nesąžiningos konkurencijos žala verslo rinkoms ir vartotojams

Tam tikri neteisėti susitarimai versle gali pridaryti daug žalos – kitoms įmonėms, rinkų naujokams, vartotojams ir, apskritai, verslo augimui ir tobulėjimui šalyje. Pavyzdžiui, kartelinis susitarimas tarp kelių rinkos žaidėjų (dėl kainų, gamybos apimčių ar pan.) riboja verslų konkurenciją, mažina pasiūlą ir neleidžia kurti geresnių sąlygų vartotojams, stabdo augimą ir inovacijas rinkose. Galiausiai, tokie neteisėti susitarimai padaro žalą visiems.

Nesąžininga konkurencija pasireiškia skirtingai

Neteisėti susitarimai gali būti tiek horizontalūs, tiek vertikalūs – tarp rinkos žaidėjų ar skirtingų grandžių (verslo ir tiekėjų, gamintojų ir pan.). Tačiau svarbu suvokti, kad nesąžiningas konkuravimas neapsiriboja tik vietos po saule dalybomis ribojant kitų konkurencingumą. Puikus pavyzdys – darbuotojų „perviliojimas“ ir kenkėjiškas jų žinomos konfidencialios informacijos panaudojimas pranašumui įgyti. Tai taip pat yra nesąžiningos konkurencijos veiksmas, kuris įmonei gali atnešti daug žalos. Žinoma, kartais tokius atvejus sunku įrodyti, tačiau specialistai patvirtina – įmanoma.

Apie kovą su nesąžininga konkurencija ir žalos atlyginimą

Kaip kovoti su nesąžininga konkurencija? Vienas efektyviausių būdų užtikrinti įmonės veikimą pagal konkurencijos teisę ir apsaugoti savo verslą – šioje teisės srityje besispecializuojančių teisininkų komanda. Ji padeda užtikrinti, kad pačioje įmonėje vykdant procesus būtų laikomasi konkurencijos teisės, taip pat – pastebėti ir objektyviai vertinti kitų rinkos žaidėjų žingsnius.

Ką daryti, jei įtariate, pavyzdžiui, kartelinį susitarimą ir kad galimai dėl jo verslas patyrė nuostolius ar prarado pajamas? Teisininkai sako, kad būtent ieškiniai dėl konkurencijos pažeidimais padarytos žalos (anglų k. private enforcement) užtikrina, kad pažeidėjai būtų ne tik baudžiami Europos Komisijos ar Konkurencijos tarybos, bet ir atlygintų nuostolius, finansinius praradimus.

Tiesa, jeigu svarstote apie ieškinio pateikimą, pirmasis žingsnis – kartu su teisininkais apžvelkite aplinkybes. Tam, kad įvertintumėte, ar ieškinys dėl nesąžiningos konkurencijos padarytos žalos bus sėkmingas (jeigu toks pažeidimas dar nėra oficialiai nustatytas), turėtumėte žinoti:

  • koks neteisėtas veiksmas yra įtariamas;
  • kokią žalą dėl jo patyrė verslas;
  • kaip ją galima apskaičiuoti.

Tarp žalos ir pažeidimo turi būti priežastinis ryšys. Patiems gali būti sunku įvertinti teisinius momentus, todėl patariama kreiptis į šioje srityje besispecializuojančius konkurencijos teisės ekspertus.

Žalos prisiteisimas iš įmonių, kurios pažeidė konkurencijos teisės taisykles, yra sudėtingas procesas, tačiau tai neturėtų būti priežastis, dėl kurios delsiama gauti kompensaciją už patirtą žalą. Svarbiausia verslo užduotis – tinkamos advokatų kontoros paieška. Tokios, kurioje dirbantys specialistai turėtų sukaupę daug patirties konkurencijos teisės bylose, gebėtų spręsti itin sudėtingus klausimus, būtų inovatyvūs, nuolat sektų pasaulines konkurencijos teisės aktualijas, tendencijas.

Nr. 23/12