Paviešintas Kaišiadorių muziejaus projektas: gyventojai kviečiami teikti pasiūlymus

2020 m. balandžio 30 d. Kaišiadorių rajono savivaldybės taryba pritarė projektui „Kaišiadorių miesto kultūros infrastruktūros optimizavimas, sukuriant multifunkcinę erdvę, pritaikytą vietos bendruomenės poreikiams (II etapas)“, kurio metu planuojama pastatyti Kaišiadorių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos pastato (kurio vidus buvo tvarkomas I etape) priestatą, kuriame įsikurtų Kaišiadorių muziejus. Investicijų projekto tikslas – sukurti šiuolaikinės visuomenės poreikius atitinkančią Kaišiadorių rajono savivaldybės kultūros įstaigų infrastruktūrą, siekti aukštesnės kultūros paslaugų kokybės ir prieinamumo. Tiesioginę naudą iš numatomo įgyvendinti investicijų projekto gautų Kaišiadorių rajono savivaldybės gyventojai, taip pat regioniniai, nacionaliniai, užsienio muziejaus lankytojai, kurių tikslas yra tenkinti kultūrinio užimtumo poreikius. Dėl projekto finansavimo pagal Valstybės kapitalo investicijų programą kreiptasi į Lietuvos Respublikos kultūros ministeriją.

Praėjusių metų rugsėjo mėnesį LR kultūros ministerijos Investicijų projektų atrankos komisija, išnagrinėjusi savivaldybių pateiktų prašymų suvestinę, 2021–2023 m. kultūros srities valstybės lėšų, skirtų valstybės kapitalo investicijoms ir turtui įsigyti, poreikį, pritarė Kaišiadorių muziejaus statybai – projekto „Kaišiadorių miesto kultūros infrastruktūros optimizavimas, sukuriant multifunkcinę erdvę, pritaikytą vietos bendruomenės poreikiams (II etapas)“ finansavimui. Šios komisijos sprendimu numatyta preliminari 1501 tūkst. Eur suma Kaišiadorių muziejaus statybai finansuoti 2021–2023 metais. Konkretus lėšų skyrimas bus žinomas, patvirtinus 2021 metų Lietuvos valstybės biudžetą.

„Šio muziejaus statyba reikalinga ne Kultūros ministerijai, bet Kaišiadorių rajono savivaldybės gyventojams, todėl dėsime maksimalias pastangas, siekdami įtikinti Kultūros ministeriją dėl muziejaus pastato būtinybės Kaišiadoryse, taip pat numatome ir didesnį finansinį savivaldybės prisidėjimą prie projekto vykdymo, nei nustatyta minimali suma. Strateginio planavimo komisijoje buvo išnagrinėta daug įvairių alternatyvų ir pritarta naujojo muziejaus statybai šalia bibliotekos, kuris dėl projekto tęstinumo suteiks daugiau galimybių gauti Kultūros ministerijos finansavimą. Jeigu gausime finansavimą, sieksime suprojektuoti ir pastatyti modernų, šiuolaikišką ir įvairioms gyventojų grupėms patrauklų muziejų, kuris bus vienas geriausių tarp savivaldybių muziejų Lietuvoje ir kuriuo galėsime didžiuotis,“– sakė Savivaldybės meras Vytenis Tomkus.

Šiuo metu Kaišiadoryse nėra šiuolaikinių poreikių užtikrinančios kultūros infrastruktūros, kuri sudarytų sąlygas siekti aukštesnės kultūros paslaugų kokybės ir jų prieinamumo Kaišiadorių rajono savivaldybėje.

„Muziejaus patalpų klausimo sprendimą vertiname kaip istorinį įvykį, kuris mus labai jaudina. Apie 20 metų laukiame, kad Kaišiadorių muziejus turėtų tinkamas ekspozicijoms ir parodoms patalpas, kad galėtume vietiniams moksleiviams organizuoti edukacines programas, kad atvykusiems turistams galėtume parodyti, kokie buvo ir kaip keitėsi Kaišiadorys. Muziejus turi turtingus fondus, beveik 50 000 eksponatų, turime ką parodyti lankytojams. Įrengtas muziejaus pastatas yra ne tik sienos, bet pirmiausia įrengtos ekspozicijos, tinkamos patalpos aukšto lygio parodoms, patrauklios edukacinėms veikloms. Todėl ir pastato kaina turėtų būti matoma įvertinant ne tik statybų sąnaudas, bet ir modernų, techniškai inovatyvų, šiuolaikišką ir patrauklų jo ekspozicijų įrengimą,“ – sakė Kaišiadorių muziejaus direktorius Olijardas Lukoševičius.

Kaišiadorių rajono savivaldybė paviešino administracinio pastato, esančio Gedimino g. 69, Kaišiadoryse, rekonstravimo ir paskirties keitimo iš administracinės į kultūros paskirties pastatą projektinius pasiūlymus ir kviečia gyventojus susipažinti su projektiniais pasiūlymais bei teikti savo pastabas. Susipažinti su projektiniais pasiūlymais galima Kaišiadorių rajono savivaldybėje adresu Katedros g. 4, Kaišiadorys bei savivaldybės internetinėje svetainėje. Pasiūlymus projektuotojams iki viešo susirinkimo galima teikti raštu adresu A. Jakšto g. 16-1, Kaunas, UAB „Dalis erdvės“ arba elektroniniu paštu info@daliserdves.com iki 2021 m. vasario 12 d. 15 val.

Viešas susirinkimas vyks 2021 m. vasario mėn. 12  d. 15.00 val. tiesioginės vaizdo transliacijos metu, nuoroda pasijungimui: https://us04web.zoom.us/j/3096299797?pwd=bTVTcGxucGVoVE4rODRROGdXbHRYZz09

Pagal dabartinį projektą sklype bus kertamas vienas lapuotis medis, visi kiti sklype esantys augalai būtų išsaugomi ir nepažeidžiami.

Pagrindinė pastato idėja – suformuoti funkcionalų, ergonomišką pastatą, prisitaikant prie urbanistinės aplinkos, bei esamo administracinės paskirties pastato. Nuo Gedimino g. ir miesto parko lengvai apžvelgiamas fasadas su įtrauktu pirmo aukšto, stikliniu akcentu – reprezentuojantis pastato pagrindinį įėjimą. Esamo pastato plotas praplečiamas ir prisijungiama su nauja – laisva, lenktų formų architektūra. Pastato fasadų medžiaga ir spalva – ilgaamžiška, moderni, žalio ir rusvo tono, siekiant sukurti vientisesnį vaizdą, su šalia esančiu parku, medžių apsupimu iš skirtingų pusių. Įvedama ištęsto rombo forma, o stiklai dengiami vertikaliomis metalinėmis, žaliuzėmis. Esamas pastatas išsiskiria tiek savo griežta forma, tiek spalva – pastatas tvarkomas ir dažomas – pilkai balkšva spalva. Kuriamas kontrasto principas tiek spalviškai, tiek architektūriškai tarp esamos ir praplečiamosios dalies.

Rekonstruojamo (esamo) pastato patalpos praplečiamos, sukuriamos didelės erdvės – renginiams, parodoms, koncertams, edukacinei veiklai, konferencijoms; įrengiamos bibliotekos-skaityklos zonos, archyvai, bei administracinė zona.

Rekonstruojant pastatą padidėja sklypo užstatymo intensyvumas ir tankis. Visas sklypas tvarkomas, įrengiamos naujos dangos – pėsčiųjų takeliai, automobilių stovėjimo vietų danga, tvarkomi žali plotai, įrengiami suoliukai, apšvietimas. Sklype saugomi medžiai, nuo jų atsitraukiama saugiu atstumu, siekiant jų nepažeisti, kertamas tik vienas – lapuotis medis. Pagal miesto bendrąjį planą neviršijamas užstatymo intensyvumas, tankumas, bei aukštingumas. Rekonstruojamas pastatas bus ~ 18m aukščio.

Daugiau informacijos apie parengtą projektą rasite Kaišiadorių rajono savivaldybės tinklalapyje paspaudę šią nuorodą.