Per Velykas ieškoma ir stručių, ir krokodilų kiaušinių, bet dažniausiai perkami – tradiciniai

Prekybos tinklo „Maxima“ duomenimis, per Šv. Velykas visų rūšių kiaušinių populiarumas, lyginant su įprastais mėnesiais, išauga trigubai. Įprastą mėnesį tinklo pirkėjai jų nuperka apie 1 mln., o šv. Velykų laikotarpiu įvairiausių rūšių kiaušinių parduodama beveik 3 mln. vienetų – po kiaušinį kiekvienam šalies gyventojui. Populiariausi yra lietuviški vištų kiaušiniai, tačiau velykiniu periodu pirkėjai domisi ir retesniais – putpelių, stručių ar net krokodilų – kiaušiniais.

„Kiaušinių Lietuvos gyventojai suvalgo nemažai – dėžutė kiaušinių yra tarp penkiolikos populiariausių, dažniausiai mūsų pirkėjų į pirkinių krepšelius dedamų prekių. Velykos kiaušinių pardavimus išaugina kelis kartus, taip pat paskatina drąsiau eksperimentuoti, ieškoti įdomesnių kiaušinių rūšių. Parduotuvių lentynose velykiniu laikotarpiu kur kas dažniau ieškoma jau ne tik putpelių kiaušinių, kurių pardavimai šokteli apie 2,5 karto, bet ir stručių ar net krokodilų. Vis tik apsisprendimą, kuriuos kiaušinius pirkti ir marginti, dažniausiai lemia kiaušinių kilmė ir jų kaina“, – sako „Maxima LT“ komercijos vadovė Nijolė Penkovskienė.

„Maxima“ duomenimis, velykiniu laikotarpiu nuperkama apie 80 proc. rudų ir apie 20 proc. baltų vištų kiaušinių. Susidomėjimas baltais vištų kiaušiniais šiuo laikotarpiu išauga, nes dažniausiai būtent tokius kiaušinius renkamasi marginti. Populiariausi, kaip ir visus metus, išlieka M ir L dydžių kiaušiniai.

Tiek šventinio, tiek kasdieninio apsipirkimo metu pirkėjai linkę rinktis pigesnius, lietuviškos kilmės vištų kiaušinius. Pastebima, kad kiaušinių pardavimai auga ne tik prieš šv. Velykas, bet ir prieš kitas didžiąsias metų šventes – šv. Kalėdas ir Naujuosius metus. Manoma, kad tai susiję su lietuviško šventinio stalo tradicijomis – lietuviai dažnai neįsivaizduoja šventinio stalo bet baltos mišrainės ir kitų patiekalų, kuriuose naudojami kiaušiniai.

„Maxima“ užsakymu atlikto pirkėjų įpročių tyrimo duomenimis, renkantis kiaušinius pirkėjams svarbiausias kriterijus – kokybė. Vis tik pasirinkimą lemia ir kiaušinių kaina. Kiaušinių kainos „Maxima“ tinklo parduotuvėse svyruoja nuo 0,99 iki 1,88 Eur už dešimties kiaušinių pakuotę. Brangiausi – L didžio ekologiški kiaušiniai, kainuojantys 3,76 euro už 10 vnt. pakuotę.

Palyginus su praėjusiais metais kiaušinių kainos išliko stabilios. Kiek išaugo tik pačių pigiausių kiaušinių kaina, kurios augimą sąlygojo kiaušinių deficitas, atsiradęs padidėjus kiaušinių eksportui į JAV.

Svarbiausių velykinių prekių krepšelio vertė jau kelerius pastaruosius metus tinklo parduotuvėse taip pat išlieka beveik nepakitusi ir siekia 38,5 eurų. 2015 ir 2014 m. analogiškas pirkinių krepšelis velykiniu laikotarpiu kainavo atitinkamai 38,65 ir 38,34 eurus. 2013 m. tokio pat krepšelio kaina buvo beveik 2 eurais didesnė – 40,17 eurų.

Pastebima, kad Lietuvos gyventojų nuotaikos sutinkant šias šventes kur kas optimistiškesnės. Remiantis šių metų kovą prekybos tinklo „Maxima“ atliktos šalies gyventojų apklausos duomenimis, didžioji dalis gyventojų (32 proc.) šiemet Velykoms planuoja išleisti vidutiniškai nuo 30 iki 50 eurų. Ketinančių šventes sutikti minimaliomis išlaidomis, tam skiriant iki 20 eurų, palyginus su praėjusiais metais sumažėjo nuo 11 iki 10 proc. ir beveik dukart – nuo 4 iki 7 proc. išaugo joms skirsiančių nuo 100 iki 150 eurų.