Pirmąjį liepos savaitgalį – šiurpios nelaimės vandenyje

Ir šį savaitgalį nebuvo išvengta skaudžių nelaimių vandenyje. Nors gyventojai ne kartą buvo perspėti, kad maudantis reikia pasirūpinti savo ir kitų saugumu, vandens telkiniai pasiglemžė 6 žmonių gyvybes. Laimei, vieno žmogaus gyvybę pavyko išgelbėti. Iš viso birželio mėnesį įvairiuose vandens telkiniuose nuskendo 30, o per pirmąsias tris liepos dienas – 6 žmonės.

Penktadienį Elektrėnų savivaldybėje, Vievio ežere, apie 150 m nuo kranto, 18 m gylyje, rastas nuskendusio vyro, gimusio 1950 metais, kūnas. Šeštadienį gautas pranešimas, kad Kretingos rajone, Tuzų kaime, iš vandens telkinio nebeišnyra vyras. Atvykę ugniagesiai iš kieme esančio tvenkinio ištraukė nuskendusio penkiasdešimt vienerių metų vyro kūną. Tą pačią dieną Vilniuje iš Neries ištrauktas skenduolis, plūduriavęs prie kranto. Jo asmenybė nustatinėjama. Dar vienas pranešimas gautas, kad Prienų rajone, Mažųjų Zariškių kaime, iš tvenkinio nebeišnyra moteris. Atvykę narai ištraukė moters kūną. Deja, medikai konstatavo jos mirtį. O Druskininkų savivaldybėje, tarp Liškiavos ir Viečiūnų kaimo, iš Nemuno upės ištrauktas šeštadienį nuskendusiu vyro, gimusio 1968 metais, kūnas. Jis buvo rastas 7 m nuo kranto. Dar vieno vyro, gimusio 1961 metais, kūnas ištrauktas sekmadienį iš Molėtų rajone, Simančių kaime esančio tvenkinio. Tokios skaudžios nelaimės rodo, kad žmonės nesirūpina savo saugumu, vartoja alkoholį ir šokdami į vandenį pervertina savo jėgas.

Šiltas oras ir toliau vilios gyventojus laisvalaikį leisti prie vandens telkinių, todėl kiekvienam dera nepamiršti saugaus elgesio taisyklių ir neprarasti budrumo. Nereikėtų nė akimirkai prie vandens be priežiūros palikti mažamečių vaikų. Nerizikuoti maudytis nežinomose, nuošaliose vietose, taip pat šokinėti į vandenį nežinomoje vietoje, nes galima susižaloti atsitrenkus į dugne esančius daiktus. O norintiems paplaukioti valtimi, reikėtų pasirūpinti asmeninės apsaugos priemonėmis. Beje, ypač pavojinga išdykauti valtyje, vaikščioti joje, ją supti, nes ji gali apvirsti. Kilus norui išsimaudyti, kiekvienam reikėtų kritiškai įvertinti savo plaukimo įgūdžius ir nepervertinti savo galimybių. Vienas didžiausių pavojų nuskęsti – maudytis apsvaigus nuo alkoholio.

O jeigu pradėjote skęsti, pasistenkite nusiraminti, sureguliuoti kvėpavimą, apsiversti vandenyje ant nugaros ir dėmesį į save atkreipti mojuojant rankomis. Pamatę skęstantį žmogų, šaukdami mėginkite atkreipti aplinkinių dėmesį ir skambinti bendruoju pagalbos telefonu 112. Po to įsitikinkite, ar šalia nėra kokios nors gelbėjimo (gelbėjimo rato, valties ir kt.) arba parankinės priemonės, kuri neskęsta (kamuolio, čiužinio ir t. t.). Jeigu įmanoma, pamėginkite pasiekti skęstantįjį ranka, lazda, stora medžio šaka ar numeskite jam virvę. Beje, gelbėti skęstantįjį gali tik geras plaukikas, kuris išmano gelbėjimo būdus ir moka atlikti tai praktiškai.

www.vpgt.lt