Praėjusią parą Kauno apskrityje ugniagesiai net 19 kartų skubėjo gesinti degančių javų laukų, ražienų ir žemės ūkio technikos

Prasidėjus javapjūtei ugniagesiai nespėja atsipūsti nuo didžiulių gaisrų, kurie kyla dirbamuose laukuose. Vien per praėjusią parą Kauno apskrityje kilo net 20 gaisrų, kurių metu degė javų laukai, ražienos ir žemės ūkio technika.

Liepos 26 dieną, 11 val. 48 min., buvo gautas pranešimas, kad Kėdainių rajone, Pelėdnagių seniūnijoje, Nociūnų kaime dega kviečių laukas. Atvykus PGP, 2 ha plote degė vieno savininko kviečių laukas ir 50 arų plote kito savininko kviečių laukas. Darbus padėjo atlikti ūkininkai su savo technika.

12 val. 20 min. buvo pranešta, kad Jonavos rajone, Upninkų seniūnijoje, Kunigiškių kaimo laukuose užsidegė ražienos. Atvykus pirmiesiems ugniagesiams degė ražienos. Pagalbai buvo išsiųsta dar viena autocisterna. Gaisro metu išdegė 5 ha ražienų. Vanduo buvo į gaisravietę buvo tiekiamas iš gaisrinio hidranto, esančio net už 3 kilometrų.

12 val. 44 min., Kėdainių rajone, Josvainių seniūnijoje, Graužių kaime taip pat degė kviečių laukas. Gaisro metu išdegė apie 2 ha kviečių lauko.

Beveik tuo pat metu, 12 val. 45 min., ugniagesiai gavo pranešimą, kad Raseinių rajone, Betygalos seniūnijoje, Būdų kaime dega traktorius su rulonų vyniojimo įranga. Atvykus gelbėtojams degė ražienos ir šiaudų rulonai. Gaisro metu išdegė 3 ha ražienų, apdegė miško pakraštyje esantys krūmai, sudegė 30-35 šiaudų rulonai(po 400 kg) ir presas Krone XC155. Taip pat apdegė ir buvo paveiktas termiškai gaisro gesinime dalyvavęs traktorius MTZ 82. Išgelbėta 28 ha plote buvę apie 350 vnt. šiaudų rulonų, už 1 metro esantis miškas, traktorius MTZ 82. Gaisrą gesinti padėjo savininko traktorius su lėkštiniu skutiku ir teleskopinis krautuvas.

Dar po minutės, 12 val. 46 min., neprisistatęs pilietis pranešė, kad Raseinių rajone, Nemakščių seniūnijoje, Švendūnos kaime dega priekaba. Atvykus PGP degė žolė, šieno rulonai ir traktoriaus priekabos. Gaisro metu apdegė 2 traktoriaus priekabos, sudegė 16 šieno rulonų, išdegė 1 aras žolės.

© Kaišiadoriečiams.lt

13 val. 1 min. Kėdainių rajone, Vilainių seniūnijoje, Tiskūnų kaime degė javai. Atvykus ugniagesiams degė ir buvo užgesinta 20 ha kviečių lauko. Darbus padėjo atlikti ūkininkas su savo technika.

Vos po kelių minučių, 13 val. 8 min., vėl buvo pranešta apie gaisrą Jonavos rajone, Žeimių seniūnijoje esančiame Naujasodžio kaime. Neprisistatęs pilietis pranešė, kad kažkas dega lauke, prie miško, pranešėja mato dūmus, kas dega negali pasakyti. Išdegė 1,5 ha ražienų.

13 val. 43 min. vėl buvo gautas pranešimas apie gaisrą Kėdainių rajone. Šį kartą Dotnuvos seniūnijoje, Siponių kaime. Atvykus PGP paaiškėjo, kad nuo sukibirkščiavusių kombainų laidų užsidegė ražienų ir rapsų laukai. Kombainas nenukentėjo. Degė 1 ha plote ražienos ir 1 ha plote rapsų laukas. Užgesinta panaudojus 500 l vandens.

14 val. 17 min. ugniagesiams buvo pranešta, kad Kauno rajone, Batniavos seniūnijoje, Kvesų kaime dega javų laukas. Atvykus PGP, užgesinta apie 15 ha degusių javų. Gesindamas gaisrą kojas apdegė 1984 m. gimęs vyras, kuris buvo išvežtas į gydymo įstaigą. Gaisrą padėjo gesinti ūkininkų 3 traktoriai su cisternomis. Gaisre taip pat dalyvavo 2 ugniagesiai savanoriai. Laimei, ugniagesiams pavyko išgelbėti šalia degančio javų lauko buvusią sodybą. Javų laukas priklauso trims ūkininkams. Vanduo į gaisravietę buvo vežiojamas 2 km atstumu iš karjero.

14 val. 38 min. ugniagesiai gavo pranešimą, kad Kėdainių rajone, Lipliūnų kaime taip pat dega javai. Atvykus ugniagesiams net 20 ha plote degė kviečiai. Užgesinta panaudojus 3 m³ vandens. Dirbti padėjo ūkininkai apardami laukus.

Beveik už valandos, 15 val. 29 min., ugniagesiai sulaukė pranešimo, kad Kėdainių rajone, Pelėdnagių seniūnijoje, Saviečių kaime dega laukas. Atvykus ugniagesiams gelbėtojams 7 ha plote degė ražienos. Darbus padėjo atlikti ūkininkai su savo technikomis. Ugniagesiams į pagalbą taip pat atskubėjo ir ugniagesys savanoris. Laimei, gelbėtojams pavyko sutramdyti gaisrą ir apsaugoti už 500 metrų esančią degalinę.

Nepraėjus nei pusvalandžiui, 16 val. 1 min., vėl Kėdainių rajone, Vilainių seniūnijoje, Tiskūnų kaime buvo pranešta apie degančias ražienas. Atvykus PGP, 5 ha plote degė ražienos ir nuo jų užsidegė traktoriaus priekabos 6 padangos. Gaisras užgesintas panaudojus 1 m³ vandens.

16 val. 12 min. buvo gautas pranešimas, kad Jonavos rajone, Bukonių seniūnijoje, Kačėnų kaime dega javų laukas. Atvykus PGP paaiškėjo, kad dega ne tik ražienos 2 ha plote, bet ir kombaino Class dalis. Gaisras užgesintas panaudojus 2 m³ vandens ir parankines priemones.

17 val. 24 min. ir vėl Kėdainių ugniagesiams teko vykti gesinti laukų. Jiems buvo pranešta, kad Josvainių seniūnijoje, Kampių II kaime dega javų laukas. Atvykus ugniagesiams 20 ha plote degė ražienos. Į pagalbą ugniagesiams taip pat atskubėjo ir 4 savanoriai ugniagesiai bei ūkininkų technika. Laimei, liepsnos vėl buvo pažabotos ir apsaugota vos už 200 metrų buvusi lentpjūvė.

18 val. 1 min. buvo pranešta apie didelį gaisrą Jonavos rajone, Šilų seniūnijoje, Kulšiškių kaime. Jiems buvo pranešta, kad dega kviečių laukas. Atvykus PGP net 100 ha plote degė ražienos ir pasėliai. Užgesinta panaudojus 25 m³ vandens. Čia taip pat gaisro gesinti atskubėjo ugniagesys savanoris. Ūkininkai su savo traktoriais padėjo dirbti darbus apardami laukus. Degė 3 savininkų laukai.

Po keliolikos minučių, 18 val. 12 min., dar kartelį kilo gaisras Kėdainių rajone, Truskavos seniūnijoje esančiame Užvalkių kaime. Gelbėtojams buvo pranešta, kad dega kviečių laukas. Atvykus PGP, 6 ha plote degė ražienos. Užgesinta panaudojus 1,5 m³ vandens.

18 val. 16 min., Raseinių rajone, Nemakščių seniūnijoje, Švendūnos kaime degė šiaudai. Atvykus ugniagesiams degė 15 vnt. šieno rulonų. Gaisras užgesintas panaudojus 7 m³ vandens. Vanduo buvo tiekiamas iš hidranto.

Vakare, 21 val. 18 min., buvo gautas pranešimas, kad Kėdainių rajone, Novočėbės kaime dega ražienos. Atvykus PGP 0,5 aro plote degė ražienos. Užgesinta panaudojus 500 litrų vandens.

Gaisrų neišvengta ir mūsų rajone. 22 val. 10 min. buvo gautas pranešimas iš neprisistačiusio piliečio, kad Kaišiadorių rajone, Palomenės seniūnijoje, Gegužinės kaime dega žolė. Ugniagesiams nuvykus į nurodytą vietą 5 arų plote degė ražienos, kurios buvo užgesinta panaudojus parankines priemones.

© Kaišiadoriečiams.lt

Valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai ūkininkams nuolat primena, kad žemės ūkio technika turi būti aprūpinta pirminėmis gaisro gesinimo priemonėmis.

Štai Kaišiadorių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos inspektoriai rajone lanko atviras teritorijas ir tikrina, ar laukuose dirbanti žemės ūkio technika turi visas būtinas gaisrui gesinti priemones ir ar jos yra tinkamos naudojimui.

Kaip apsisaugoti:

  • norint išvengti kombainų ir kitos žemės ūkio technikos gaisrų, būtina naudoti tvarkingus kibirkščių gesiklius. Kombainų variklių, neturinčių antvožų, kolektorius reikia apsaugoti nuimamais metaliniais skydeliais arba sieteliais (su 2 mm skersmens kiaurymėmis);
  • nuo variklio ir jo mazgų būtina nuolat nuvalyti dulkes, smulkių šiaudų masę ir kuro bei tepalo nuotekas;
  • elektros laidų izoliaciją reikia apsaugoti nuo trinties, mechaninio bei šiluminio poveikio, gerai sutepti besisukančius mazgus.

Kombaine privalo būti 2 gesintuvai ir nedegus audeklas. Pageidautina turėti ir kastuvą, kad ugnį galima būtų nuslopinti žemėmis; remontuoti ir laikyti derliaus nuėmimo techniką ir agregatus leidžiama ne arčiau kaip 30 metrų nuo javų plotų. Be to, lauko sąlygomis į kombainų, traktorių ir kitų žemės ūkio mašinų kuro talpyklas degalai gali būti pilami tik nedirbant jų varikliams.

Liepos-rugsėjo mėnesiais vyksta prevencinė akcija „Saugi javapjūtė“, kurios metu tikrinama, ar laukuose dirbanti žemės ūkio technika aprūpinta pirminėmis gaisro gesinimo priemonėmis. Patikrinimų metu, nustačius priešgaisrinę saugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų pažeidimus, gali būti skiriama bauda iki 600 eurų.