Pravieniškėse įsikūrusios sodybos su pirtimi savininkai mielai dalinasi patarimais ir kviečia užsukti

Pirtis – apsišvarinimo vieta, dažnai neatsiejama nuo visuomeninio bendravimo, vadinamo pirties kultūra. Be įprastų higienos procedūrų pirtyse atliekamos ir papildomos, skirtos stiprinti odai ir organizmui, tokios kaip kaitinimasis, masažai, odos įtrynimas ir kt. Šiuo metu pasaulyje labiausiai paplitusios yra keturios pirčių rūšys: furo – japoniško tipo pirtys; turkiškos pirtys, kur labai svarbų vaidmenį atlieka masažo ir įtrynimo aliejais procedūros; sauna – neatsiejama suomių kultūros dalis, kur temperatūra siekia 80-110 laipsnių karčio, tačiau yra santykinai sausa. Tačiau labiausiai lietuvių mėgstamos ir geriausiai žinomos yra garinės pirtys, kurios pasižymi itin aukštos drėgmės karštu oru, kuris išgaunamas pilant vandenį ant įkaitusių akmenų.

Apie pirties teikiamus malonumus ir naudą sveikatai bei kūnui nusprendėme pasikalbėti su sodybos „Publika“, kuri įsikūrusi Kaišiadorių rajone, Pravieniškių kaime, Rumšiškių g. 23, savininkais Gerda ir Raimondu Stančiauskais.

Sodyba Publika sodybos nuoma, pirtis, kubilas (4)

Kaip pasiruošti prieš einant garintis į pirtį?

Į pirtį nerekomenduojama eiti ką tik sočiai pavalgius, nes taip organizmas bus stipriai apkrautas ir gali pasidaryti bloga. Jeigu planuojate vakare eiti į pirtį, tuomet patartina pietums pasirinkti lengvesnį maistą. Prieš einant į pirtį taip pat nereikia persistengti su skysčiai – tiesiog gerkite jų tiek, kiek ir įprastai. Eidami į pirtį geriau neškitės gėrimus, kuriais galėsite atsigaivinti tarp karštų procedūrų, bet ne maistą. Nebent tai būtų vaisiai.

Kaip teisingai elgtis pirtyje?

Pirmo užėjimo į garinę metu ramiai pasėdime ir leidžiame kūnui sušilti. Per šį užėjimą kūnas prisitaiko prie aukštos temperatūros, persitvarko jo medžiagų apykaita. Kai tik ant odos atsiranda pirmasis prakaitas, tuomet jau būna laikas išeiti atsipūsti. Kuomet pulsas ir kvėpavimas vėl tampa normalūs, tuomet jau galime užeiti antrą kartą. Antrojo užėjimo metu ant įkaitusių akmenų užpylus vandens išgaunamas lengvas garas. Šio užėjimo metu jau galima pradėti vanotis vantomis. Po šio užėjimo, jeigu jaučiatės stipriai įkaitę, jau galima šokti į vandenį ar tiesiog atsigaivinti po dušu. Kitų užėjimų į garinę metu taip pat vanojamasi vantomis ir atliekamos įvairios procedūros – masažai, kompresai, įtrynimai ir pan. Paskutinio užėjimo metu paprastai jau nebesivanojama, o tiesiog ramiai būnama ir leidžiama kūnui pailsėti. Išėjus iš garinės nelendama po šaltu dušu, o tiesiog sėdima susivyniojus į rankšluostį ir ilsimasi. Nustojus aktyviai prakaituoti jau galima nusiprausti vėsiu ar drungnu vandeniu.

Sodyba Publika sodybos nuoma, pirtis, kubilas (3)

Kokį gėrimą geriausia gerti pirtyje: sultis, arbatą ar tą, kurio reklamą valdžia uždraudė?

Pirties procedūrų metu geriausiai tinka žolelių arbata, kuri skatina prakaito išsiskyrimą ir organizmą praturtina biologiškai aktyviomis medžiagomis, kurios valo šlakus bei druskas. Karšta arbata mažina vidinį šilumos išsiskyrimą. Sultys taip pat yra tinkamas gėrimas pirtyje – jos yra puikus mineralų šaltinis. Ypač jeigu jos yra maišomos su mineraliniu vandeniu. Alkoholinių gėrimų vartojimas pirtyje nėra patartinas. Pirties metu vartojant alkoholį jis neigiamai veikia žmogaus savijautą, išderina inkstų darbą, apsunkina širdies bei smegenų veiklą.

Ar galima iškart po pirties valgyti?

Po pirties procedūrų geriau neskubėti prisivalgyti. Patartina pakentėti bent pusvalanduką, kol kūnas atsigaus ir nustos prakaituoti. Leiskite jam pailsėti.

Sodyba Publika sodybos nuoma, pirtis, kubilas (7)

Ką daryti, jeigu žmogus negali iškęsti didelio karščio?

Jeigu pirtyje negalite ilgai išbūti, nes ten jums „per karšta“, tačiau iš principo nesate nusistatę prieš vandens pramogas – kubilas jums idealiai tiktų. Juolab, kad šios procedūros teikiama nauda – tiesiog akivaizdi. Kaitinantis karštame kubile organizmui teikiama nauda yra panaši, kaip ir kaitinantis pirtyje: atsiveria odos poros, organizmas išvalomas nuo toksinų, oda tampa skaistesnė. Maudantis kubile šaltuoju metų laiku dėl temperatūrų skirtumo ir staigios kaitos stiprėja kraujagyslės, aktyvinama kraujotaka, dėl ko organai labiau aprūpinami deguonimi. Karštas kubilas yra ne ką mažiau gera profilaktinė priemonė prieš peršalimo ligas negu pirtis.

Na, o tie, kurie neturi savo nuosavų pirčių ar tiesiog nori praleisti gerą laiką su draugų kompaniją, visuomet yra laukiami kaimo turizmo sodyboje „Publika“, kuri yra įsikūrusi Kaišiadorių rajone, Pravieniškių kaime, Rumšiškių g. 23. Čia jūsų laukia ne tik karšta pirtis ant tvenkinio kranto, karštas kubilas, pokylių salė su miegamaisiais, bet ir jauki aplinka, kurioje galėsite pasislėpti nuo aplinkinių pavydžių žvilgsnių. Daugiau informacijos galite rasti sodyba „Publika“ Facebook‘o puslapyje arba paskambinę telefonu 8 660 233 33.