Prof. M. Minkauskienė: COVID-19 liga nėštumo laikotarpiu – klastingesnė nei manėme iki šiol

„Teks susigyventi su tuo, jog nebeturime sūnaus“, – šiais žodžiais savo istoriją pradeda Agnė. COVID-19 liga ji užsikrėtė 32 nėštumo savaitę. Deja, klastingos ligos sukeltos komplikacijos lėmė vaisiaus žūtį dar įsčiose. Netekusi sūnaus, Agnė turėjo kovoti ir dėl savo gyvybės. Ligos komplikacijos sukėlė gausų kraujavimą ir Kauno klinikų medikai vos spėjo išgelbėti jaunos moters gyvybę.

COVID-19 liga darbe užsikrėtė Agnės vyras. „Kadangi mes ir dar du mūsų vaikai gyvename kartu, visi saviizoliavomės. Vyras persirgo lengva ligos forma. Blogai pasijutau tik tada, kai vyras pasveiko. Tačiau pirmieji simptomai COVID-19 ligos nepriminė. Pradėjo labai skaudėti nugarą, skausmas perėjo į klubus. Pamaniau, jog prasidėjo sąrėmiai ir tuoj prasidės gimdymas, – prisimena moteris. – Vyras paskambino į Kauno klinikas ir paklausė, ką daryti tokioje situacijoje, kai aš vis dar esu saviizoliacijoje. Mano nėštumas buvo priskiriamas prie rizikingų, todėl medikai iškart pasakė, kad nedelstume ir iškart atvyktume.“

Atvykus į Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos kliniką, moteriai buvo atliktas COVID-19 testas, o po poros valandų gautas teigiamas atsakymas. Nėščiajai buvo atlikti kraujo tyrimai, krūtinės ląstos rentgenograma, ultragarsiniai tyrimai, padedantys įvertinti ligos sunkumą, parinkti tinkamiausią gydymą ir stebėti vaisiaus būklę.

„Pacientė atvyko karščiuodama ir skųsdamasi juosmens ir kryžmens skausmais, vėliau nosies užgulimu ir uoslės sutrikimu. Per keletą dienų atsirado kosulys, bet karščiavimas nuslūgo. Dusulio nebuvo ir bendra savijauta netgi pagerėjo. Krūtinės ląstos rentgenograma parodė nedidelį virusinį plaučių pakenkimą. Tyrimai rodė, kad ligos eiga turėtų būti lengva arba vidutinė. Deja, šis virusas dar kartą parodė savo klastingumą“, – teigia Akušerijos skyriaus vadovė prof. Meilė Minkauskienė.

Antrą parą pastebėta, jog kraujo rodikliai blogėja. „Jie blogėjo valandomis, o tai rodė, jog virusas kelia kepenų ir kraujodaros organų pažeidimą. Pacientės kraujas nustojo krešėti, o kraujo krešumą užtikrinančių kūnelių (trombocitų) beveik nebeliko, – pasakoja gydytoja akušerė ginekologė. „Vos prieš keletą valandų iki žūties registruota vaisiaus kartiotokograma didelio nerimo nekėlė, atrodė įprasta. Deja, vaikelis neišgyveno, – pacientę ir jos šeimą nuoširdžiai užjaučia gydžiusi gydytoja prof. M. Minkauskienė. – Tai liūdna istorija, kuri atspindi šiandieną. Klastingas virusas pasiglemžia ne tik vyresnio ar darbingo amžiaus žmonių gyvybes, bet kartais ir tų, kurie dar negimė. Ši istorija skaudi ir mums, medikams, kurie šio klastingo viruso akivaizdoje kartais tampame bejėgiais.“

Pasak profesorės, medikų žinios apie koronaviruso poveikį vaisiui ir nėštumo eigai vis dar ribotos. Šiuo metu laikomasi nuostatos, jog kol neprogresuoja kvėpavimo nepakankamumas, COVID-19 infekcija nėra priežastis skatinti gimdymą (kai vaisius dar neišnešiotas). „Pasaulyje aprašyti vos keli ligos atvejai, kai vaisius žūsta dėl viruso sukeltos infekcijos. Pavojus kyla tik tada, jei mamai atsiranda dusulys ir deguonies trūkumas, – teigia gydytoja akušerė ginekologė. – Tenka pripažinti, jog viruso keliama grėsmė vaisiui kai kuriose situacijose gali būti didesnė nei manėme lig šiol. Besivystantis kraujo krešėjimo sutrikimas gali trikdyti placentos ir paties vaisiaus kraujotaką bei sukelti labai netikėtą vaisiaus žūtį bet kuriuo nėštumo laikotarpiu.“

Dėl sutrikusio kraujo krešėjimo moters gyvybei grėsė pavojus, todėl gydytojai turėjo nedelsiant suplanuoti gyvybę gelbstinčią cezario pjūvio operaciją. „Dideliu iššūkiu tapo reikalingos kraujo grupės atsargų surinkimas. Moters kraujo grupė ypatingai reta – AB rezus neigiama. Tik perpylus daugiau nei 30 vienetų kraujo komponentų, ryžomės operacijai, – teigia Akušerijos skyriaus vadovė. – Sudėtinga operacija ir masyvus kraujo perpylimas COVID-19 liga sergančiai pacientei reikalavo daugybės mūsų darbuotojų fizinių pastangų. Psichologinė įtampa ir stresas, kai neišgirstame naujagimio verksmo, mums, medikams, yra skaudus ir įsimenantis įvykis visam gyvenimui.“

Nepaisant skaudžios netekties, šeima dėkoja Kauno klinikų medikams už profesionalią priežiūrą ir suteiktą pagalbą. „Jie mane ištraukė iš mirties gniaužtų. Jei ne jie, mano vaikai būtų netekę ne tik broliuko, bet ir mamos. Ačiū visam personalui.  Mačiau, kokie jie pavargę ir kokį milžinišką darbo krūvį jie patiria. Nė iš vieno jų neišgirdau, kad jie būtų pavargę. Visi iki vieno manimi rūpinosi, kalbėjosi, suteikė ne tik medicininę pagalbą, bet ir psichologinę paramą“, – sako Agnė.

„Tuo pačiu norėčiau visuomenės paprašyti, kad ji nebūtų tokia abejinga ir nežiūrėtų vienos dienos naudos. Jei jaučiate simptomus, neikite iš namų ir nesusitikite su  giminaičiais, kad ir kaip norėtųsi to. Užsikrėtimo grandinė tokia didelė, jog paliečia kitus žmones ir jų likimus. Mes laukėme sveiko kūdikio, sūnų buvo likę išnešioti kelias savaites, o šiandien turime kapą.”

Medikai taip pat prašo visuomenės susitelkti šiuo įtemptu visam pasauliui laikotarpiu ir pabūti saugiai namie. „Suprantame, kad vieni kitų pasiilgome, norime susitikti ir apkabinti vienas kitą, tačiau supraskime, jog vienos akimirkos džiugesys gali turėti labai liūdnas pasekmes. Jei ne jums, tai jūsų artimiesiems, draugams, – prašo prof. Minkauskienė. – Lietuvą pasiekė COVID-19 vakcina, tai reiškia, kad jau turime ginklą, kuriuo galime kovoti prieš pandemiją. Jau tuoj ateis laikas, kai galėsime matytis su artimaisiais, šiuo metu tereikia kantrybės ir visų susitelkimo.”

Kauno klinikų inf.