Reikia pagalbos suvokti, kaip santykiai šeimoje veikia vaiką

Kai į gyvenimo akligatvį patenka šeima, Vaiko teisių apsaugos skyriaus mobiliosios komandos – psichologo, priklausomybės ligų ir socialinės srities specialisto, dažniausiai sulaukia dar tą pačią dieną. Intensyvios pagalbos priemonės pagal konkrečią situaciją siūlomos tiek tėveliams, tiek ir vaikams.

„Į šeimą žvelgiame kaip į bendrą visumą. Formuojame naują praktiką, kad šeimai patiriant sunkumus, kiekvienam jos nariui, taip pat ir mažam vaikui ar paaugliui, reikalinga tokia pati ar net didesnė pagalba nei suaugusiam“, – akcentuoja Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus mobiliosios komandos psichologė Jūratė Marcinkevičienė.

Šeimos krizėje pažeidžiamiausias yra vaikas

Specialistai pripažįsta, kas įgyti trauminių patirčių paliesto vaiko pasitikėjimą ir paskatinti atsiverti – užduotis nepaprasta, ji reikalauja profesionalumo ir kantrybės.

„Kartais kontaktą užmegzti pavyksta greitai, vaikas neužsisklendęs, pasitiki. O štai būna, kad  net minimalų ryšį tik po keleto susitikimų pasiseka laimėti. Sėkmė priklauso nuo mažo žmogučio sukauptos patirties, ji gali būti be galo skausminga, tapti kliūtimi pasitikėti“,  – dalijasi psichologė, pabrėždama, kad tik atvirumas gali padėti judėti pirmyn.

Specialistė pasakoja, kad bendraujant su skirtingo amžiaus vaikais naudojamos ir skirtingos taktikos. Jos teigimu, mažesniems paprastai sudėtinga įvardinti patiriamus sunkumus, jie mėgsta pasakoti apie šeimoje vykstančius malonius dalykus, vaikai linkę pagražinti kasdienybę, tarsi, apsaugodami tėvus. Norėdamos suteikti kuo tinkamesnę pagalbą mažamečiams, mobiliosios komandos specialistės pasitelkia meno terapiją, tikslinius žaidimus ir pan.

Paaugliai jau sąmoningai įvardija šeimoje patiriamus rūpesčius. Bendraujant su šio amžiaus tarpsnio jaunuomene nuoširdumas ir empatija atveria visas duris – įsitikinusios komandos atstovės.

Vaikas likdavo šalia šeimos

Gitana Stasytienė, priklausomybės ligų specialistė, pasakoja, kad alkoholio ar kitų priklausomybių išsekintiems tėvams būna sudėtinga suprasti, kad jų šeimos modelis, tarpusavio santykiai, bendravimo ypatumai daro tiesioginę įtaką vaiko elgsenai. O įsisenėjusios, nesprendžiamos ar netinkamai sprendžiamos šeimos problemos turi tiesioginį poveikį vaiko raidai, palieka ilgalaikes pasekmes. Noras išsaugoti vaiką šeimoje, pastangos suprasti jam daromą žalą, yra pagrindinis stimulas keistis. „Visgi, skaudžiausia susidurti su tokiais atvejais, kai tėvų vertybių sistemoje ryšiui su vaiku tenka labai žema vieta“, – atvira G. Stasytienė.

Pasak pagalbą šeimoms teikiančių specialisčių, anksčiau darbo procese su šeimomis, kuriose vyrauja probleminis alkoholio vartojimas, įvairios smurtinio elgesio formos, socialinių, tėvystės įgūdžių stoka ir kitos bėdos, pirmiausia buvo stengiamasi padėti tėvams – padėti jiems keistis. Tokioje aplinkoje augantis vaikas tapdavo tarsi šalutiniu situacijos dalyviu.

G. Stasytienė džiaugiasi, kad plečiantis pagalbos tėvams galimybėms ir specialistų patirčiai, dabar svarbesni tapo vaikai.

Komandinio darbo privalumai – tikslesnės įžvalgos

Socialinės srities darbuotoja Dalia Dzimavičienė apibrėžia į mobiliosios komandos akiratį patenkančių šeimų rūpesčius, tai – galimos priklausomybės su jas lydinčiu smurtu; tarpasmeninių santykių krizės; menki bendravimo, streso įveikos įgūdžiai. Svarbiausias mobiliosios komandos tikslas – padėti į akligatvį patekusiai šeimai ir motyvuoti tėvus įveikti visavertiškai gyventi trukdančias negandas.

Mobilioji komanda analizuoja šeimos problemas holistiškai, per tris skirtingas disciplinas. Dirbant orientuojamasi ne į konsultacijų skaičių, bet į gylį: kuo daugiau žmogus atsiveria, kuo tikslesnė informacija pasiekiama, tuo taiklesnės rekomendacijos. Tam, kad šeima visų pirma sutiktų bendradarbiauti, sujungiamos visų specialistų patirtys.

Per 2020 metų pirmąjį pusmetį Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus viena mobilioji komanda aplankė ir pagalbą teikė 43 šeimoms, 42 vaikams. Fiksuota virš 350 konsultacijų. Jų skaičius vienos šeimos nariams svyruoja nuo 4 iki 29 per mėnesį, priklausomai nuo konkrečios situacijos.