Šį vakarą bus galima stebėti ilgiausią Mėnulio užtemimą per visą amžių

Mėnulio užtemimas įvyksta kai Saulė, Žemė ir Mėnulis išsirikiuoja taip, kad Žemė meta šešėlį ant Mėnulio. Priklausomai nuo to, ar Žemės šešėlis krinta ant viso Mėnulio paviršiaus, ar tik ant dalies, įvyksta visiškas arba dalinis Mėnulio užtemimas. Šešėlio ir apšviestos Mėnulio dalies riba vadinama terminatoriumi (Pilkoji linija). Mėnulio užtemimas gali įvykti tik per pilnatį.

Dėl Saulės šviesos lūžimo Žemės atmosferoje net ir visiško užtemimo metu Mėnulis „nedingsta“, o tampa blankiai raudonas. Žemės atmosfera sugeria mėlynuosius spindulius ir praleidžia raudonuosius, kurie ir apšviečia Mėnulį.

Liepos 27 dieną įvyks ilgiausias Mėnulio užtemimas XXI amžiuje ir Europa yra geriausioje padėtyje stebėti šį reiškinį. Visiško užtemimo fazė Europoje ir Afrikoje truks 1 val. 42 min. ir 57 sek. Be to, prieš visišką užtemimą ir po jo vyks daliniai užtemimai, o tai reiškia, kad nuo užtemimo pradžios iki pabaigos Mėnulis Žemės šešėlyje išbus beveik 5 valandas.

NASA pranešime skelbiama, jog dalinis Mėnulio užtemimas prasidės nuo 19.24 val., visiškas užtemimas – 20.30 val. ir baigsis 22.13 val. Po jo seksiąs dalinis užtemimas baigsis 23.19 val. Pats geriausias laikas grožėtis šiuo reiškiniu bus 21.22 val.

Tą patį vakarą bus galima stebėti ir dar vieną astronominį reginį: Žemė, Saulė ir Marsas išsirikiuos į vieną eilę. Marsas priartės prie mūsų planetos arčiausiai per pastarąjį dešimtmetį, tad atrodys kur kas didesnis nei įprastai.

Skelbiama, jog gražiausią vaizdą regės Europa ir Afrika. Azijos ir Australijos gyventojai matys užtemimą po vidurnakčio ir prieš saulėtekį. Šiaurės Amerikoje šis užtemimas nebus matomas, tačiau numatyta jį transliuoti interneto kanalais.