Tėvų valdžia gali būti ribota tik dėl ypatingos žalos vaikui

Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus Kaišiadorių r. atstovai tvirtina, kad vaiko teisės rajone pažeidžiamos vis rečiau, alkoholizmo ar kitų sunkumų kamuojamos šeimos noriau priima siūlomą pagalbą. Visgi per praėjusius metus Kaišiadorių r. penkioms šeimoms neterminuotai ribota tėvų valdžia.

„Tėvų valdžia terminuotai arba neterminuotai apribojama tik teismo sprendimu, – primena Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus patarėja Sigita Mockienė. Toks sprendimas gali būti priimtas, kai pagal turimą informaciją nusprendžiama, kad išnaudotos visos galimybės šeimai padėti, o joje augantis vaikas (-ai) patiria ilgalaikes pasekmes turinčią žalą ir nėra duomenų, kad padėtis ateityje gali pasikeisti“.

Nemažai patirties turinti specialistė nuogąstauja, kad vis dar pasitaiko visuomenę klaidinančių atvejų, kai sunkumų patirianti šeima susikoncentruoja ne į problemos sprendimą, bando manipuliuoti aplinkybėmis. Šiuos žingsnius galimai lemia baimė netekti išmokų arba vengimas mokėti vaiko išlaikymo pinigus.

„Tėvų pareiga išlaikyti savo nepilnamečius vaikus išlieka ir atskyrus juos nuo tėvų arba laikinai/neterminuotai apribojus jų valdžią, išskyrus atvejus, kai vaikas įvaikinamas. Materialinį išlaikymą savo nepilnamečiams vaikams privalo teikti abu tėvai proporcingai savo turtinei padėčiai, atsižvelgiant į vaiko poreikius, jie yra prioritetas“, – pabrėžia patarėja.

Anot jos, į sudėtingą gyvenimo etapą patekus ir nesisekant metų metais iš jo išbristi, patartina susikoncentruoti į savo problemos įveikimą. Padėti sau ir tuo pačiu apsaugoti savo vaikus.

Patarėja džiaugiasi, kad nuolat susiduria su gražiais pavyzdžiais, kai priklausomybes pajėgę įveikti žmonės kardinaliai pakeitė gyvenimo būdą. Visa įmanoma pagalba šeimoms teikiama, tereikia ja pasinaudoti. Vaikui nėra geriau kaip augti savo šeimoje. Jos nepakeis jokie svetimi žmonės ar geriausios įstaigos.

Laikinas ar neterminuotas tėvų valdžios ribojimas taikomas tik tuomet, kai teismas padaro išvadą, kad tėvai (tėvas ar motina) daro ypatingą žalą vaiko vystymuisi ar visiškai juo nesirūpina, ir nėra jokių duomenų, kad padėtis gali pasikeisti. Tėvų valdžia susideda iš jų teisių ir pareigų nepilnamečių vaikų atžvilgiu.