Žiežmariuose esanti sulčių gamybos įmonė imasi ambicingų tikslų mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį savo veikloje
Siekdama prisidėti prie klimato kaitos mažinimo viena didžiausių sulčių gamintojų Europoje „Eckes-Granini Group“ prisijungė prie Mokslu pagrįstų tikslų iniciatyvos (SBTi), kuri patvirtino ambicingus įmonių grupės tikslus mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) kiekį savo veikloje. Su klimato kaita jau kovojama ir Lietuvoje – „Eckes-Granini Lietuva“ mini vienerių metų sukaktį kaip klimatui neutrali bendrovė.
Tarp SBTi patvirtintų „Eckes-Granini Group“ tikslų – reikšmingai sumažinti ŠESD emisijas iki 2030 m. Sulčių gamintoja planuoja mažinti tiesioginės veiklos sukeliamas ŠESD 95 proc. (pagal ŠESD protokolo (GHG Protocol) klasifikavimo 1 ir 2 vertinimo sritis) bei netiesioginės veiklos sukeliamų ŠESD kiekį 50 proc. kiekvienam produkcijos litrui (pagal minėto protokolo 3 vertinimo sritį).
„Visuotinis atšilimas kelia didelę riziką žemės ūkiui, o sulčių gamintojų sėkmė labai priklauso nuo vaisių ir daržovių auginimo. Kaip šioje srityje veikianti įmonė jaučiame pareigą prisidėti prie Paryžiaus susitarimo dėl klimato kaitos mažinimo. Esame pasiruošę ir jau dabar atliekame daug veiksmų, kad sumažintume mūsų verslo tiesiogiai ir netiesiogiai išmetamų ŠESD kiekį“, – komentuoja „Eckes-Granini Group“ generalinis direktorius Timas Bergeris.
Sulčių gamintoja planuoja sumažinti elektros, šiluminės ir garo energijos vartojimą savo veikloje, taip pat keisti naudojamas sistemas aplinkai draugiškesnėmis alternatyvomis su tikslu mažinti gamtinių dujų naudojimą. Planuose – ir įmonės automobilių bei sunkvežimių parko atnaujinimas.
Pokyčiai vykdomi ir Lietuvoje
Klimato kaitos mažinimo iššūkiai aktualūs ir Lietuvoje – nuo 2015 m. „Eckes-Granini Lietuva“ sulčių gamykloje Žiežmariuose naudojama tik iš atsinaujinančių šaltinių pagaminta elektros energija. 2021 m. pradžioje gautas tarptautinės kovos su klimato kaita iniciatyvos „ClimatePartner“ sertifikatas leidžia gamintojai kompensuoti įmonės veikloje išmetamą anglies dvideginį (CO2) kasmet išsaugant 268 hektarus Amazonės atogrąžų miškų.
„Tapti klimatui neutralia bendrove siekėme ne vienerius metus, kasmet nuosekliai mažindami CO2 išmetimo rodiklį tiek tiesioginėje veikloje, tiek visoje tiekimo grandinėje. Šiuo metu daug dėmesio skiriame CO2 emisijos mažinimui bendradarbiaujant su savo tiekėjais ir partneriais“, – teigia „Eckes-Granini Lietuva“ vadovas Marius Gudauskas.
Pasak jo, artimiausi darbai prisidedant prie klimato kaitos mažinimo yra susiję su produkcijos ir jos pakuočių pokyčiais.
„Savo veikloje vadovaujamės „Eckes-Granini Group“ paskelbtos tvarumo strategijos principais, kurie numato 10 proc. mažinti pridėtinio cukraus kiekį vaisių gėrimuose ir nektaruose iki 2025 m., taip pat iki tol pakeisti plastikinius PET butelius 100 proc. perdirbto PET (r-PET) pakuotėmis. Be to, vieni pirmųjų Lietuvoje vienkartinius plastikinius šiaudelius pakeitėme aplinkai draugiškais popieriniais“, – sako M. Gudauskas.
Daug dėmesio skiriama ir sulčių iš tvariai užaugintų vaisių produkcijos asortimentui plėsti – šiuo metu vartotojams siūlomos iš tvariai užaugintų apelsinų gaminamos „Elmenhorster“ šimtaprocentinės apelsinų sultys, įmonės artimiausiuose planuose – sultys ir iš tvariai užaugintų obuolių.
Didesnis dėmesys tiekėjams ir logistikai
Tvariai auginamų vaisių sultys siejamos su „Eckes-Granini Group“ išsikeltu tikslu mažinti netiesioginėje veikloje generuojamų ŠESD kiekį. Visa įmonių grupė planuoja skirti daugiau dėmesio bendradarbiavimui su žaliavų tiekėjais ir partneriais: pirmenybė bus teikiama mažesnį anglies dvideginio (CO2) pėdsaką turintiems ūkiams, o vaisių ir daržovių augintojai bus skatinami mažinti trąšų ir pesticidų naudojimą bei ŠESD emisijas žaliavų sandėliavimo ir perdirbimo metu.
Be perdirbamų pakuočių keliamas tikslas plėsti logistikos tinklą, dalį transportavimo apimčių perkeliant į žalesnį krovinių gabenimą traukiniais ir laivais. Taip pat siekiama mažinti teršalų emisijas iki 40 proc., sumažinant verslo kelionių ir pereinant prie nuotolinių susitikimų arba pasirenkant alternatyvias susisiekimo priemones. Įmonių grupės darbuotojai taip pat skatinami rinktis aplinkai draugiškesnes transporto priemones – dviračius, elektromobilius ar viešąjį transportą.