100-ąjį kartą dovanojusio kraujo donoro gyvenimo credo „Ir kas gi mums pagelbės, jei vieni kitiems liksime abejingi…“

Kaunietis Antanas Damarackas 100-ąjį kartą dovanoti kraujo atvyko į sostinę, į Nacionalinį kraujo centrą. Pasak donoro, norėjo kažkaip ypatingai pažymėti šį triženklį skaičių. Tą dieną Nacionaliniame kraujo centre šiam ypatingam donorui itin pagarbų dėmesį rodė visi – centro vadovė, registratūros, administracijos darbuotojos, slaugės, gydytojai. Visi, kas galėjo, atėjo susipažinti su neeiliniu žmogumi, sveikino, spaudė ranką.

Antanas pirmą kartą tapo donoru būdamas 21 metų 1973 m., kai dar tarnavo Sovietinėje armijoje. Tuomet  vienam kareivukui skubiai prireikė kraujo. Ten Maskvoje davė kraujo aštuonis kartus, bet šie kartai taip ir liko neužfiksuoti, nes nėra išlikusių dokumentų. Tačiau nuo to laiko Antanas Damarackas susiejo savo gyvenimą su neatlygintina kraujo donoryste. Į aktyvią kraujo donorystės veiklą jau Lietuvoje įsijungė 1996 m. Ir štai jau beveik 20 metų savo neįkainuojama dovana suteikia ligoniams gyvenimo viltį.

Paklaustas, koks jausmas apima davus kraujo, Antanas atsako: „Aš iš kraujo centro išeinu kaip ant sparnų. Dūšiai būna labai gera, kad  kitam padedi, kitą gelbsti“. Dabar vyriškiui 63-eji, bet jis itin gyvybingas, puikiai atrodo, darbuojasi apsaugoje, yra žvalus, nestokoja sveiko humoro jausmo: „Su šimtuoju kartu jau daviau pilnus 5 kibirus kraujo. Jaunystėje buvau boksininkas – teko kitų nosis padaužyti, tai dabar noriu gerumu kompensuoti padarytą žalą“, – juokauja Antanas.

Antanas Damarackas

Antano kraujo grupė labai reta – AB (IV) Rh +, todėl jo kraujo reikia nuolat gelbstint žmones kritinėse situacijose. Už aktyvią ir kilnią veiklą Antanui Damarackui 2004 m. Kauno rotušėje įteikta  „Gerumo plyta“,  2007 m. suteiktas Lietuvos donoro žymūno vardas, 2008 m. – Lietuvos nusipelniusio donoro vardas, o 2010 m. Sveikatos apsaugos ministras jam suteikė Lietuvos Garbės donoro vardą – jis tapo pirmasis kaunietis, pelnęs tokį vardą.

Tačiau Antano veikla kur kas platesnė – jis paskui save į donorystę atsivedė daug draugų, giminaičių, o, tarnaudamas Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgose, įtikino visą būrį  karių duoti kraujo. Jis – ne tik Nacionalinės donorų asociacijos ir Kauno krašto donorų draugijos narys, bet ir vienas iš šių organizacijų įkūrėjų bei puoselėtojų, taip pat ir Nacionalinio transplantacijos biuro donoras.

Nacionalinis kraujo centras nuoširdžiai dėkoja Antanui Damarackui už neįkainojamą indėlį neatlygintinai kraujo donorystei, kilnius poelgius ir pilietiškumą, už aukščiausio laipsnio humanizmo misiją.

Paklaustas, ar po tiek  donacijų neatsiranda priklausomybė duoti kraujo,  Antanas sako: „Nėra potraukio duoti kraujo, yra priklausomybė daryti žmonėms gera“.

nacionalinis kraujo centras

Naujienos iš interneto