Akiniai šaltuoju laikotarpiu: nešioti ar palikti namuose?

Šaltasis sezonas į kasdienybę atneša nemažai iššūkių. Šilti drabužiai, pasikeitusios vairavimo sąlygos, prisitaikymas prie šalčio bei sniego – visa tai žiemą ar pavasario pradžioje laukia kiekvieno. Tačiau nešiojantys akinius šaltuoju metų laiku patiria dar daugiau iššūkių. Šaltas oras bei temperatūrų pokyčiai neretai įtakoja tai, jog akiniai rasoja, juos reikia nuolat valyti ir atidžiai prižiūrėti.

Tad dažnas nešiojantis akinius, vyraujant šaltesniam orui, susiduria su dilema: nešioti ar palikti juos namuose? Svarbu suprasti, kad tinkama akių apsauga žiemą yra būtina, o neapsaugotos akys atsiduria gan dideliame pavojuje. Kokie pavojai tyko akių šaltuoju metų laiku? Kokius akinius pasirinkti žiemos sezonui ir kaip juos tinkamai prižiūrėti? Dalinamės naudingais patarimais, kurie su žiemą esančiais iššūkiais padės susitvarkyti lengviau bei paprasčiau.

Kas kenkia akims šaltuoju metų laiku?

Akys – itin jautrus organas, kurį veikia tiek besikeičiantys metų laikai, tiek oro sąlygos, tiek kiti veiksniai. Todėl norint apsaugoti akis ir džiaugtis geru regėjimu  labai svarbu tinkamai reaguoti į bet kokius aplinkos pokyčius. O ypatingai budrūs turėtų būti tie, kurių akys yra silpnesnės, jautresnės, ar tie, kuriems reikalingi akiniai. Tad reikia žinoti, kas labiausiai kenkia akims:

  • Sausas oras. Derėtų akcentuoti, kad šiuo metu oras yra sausesnis nei šiltuoju metų laiku. Dėl šios priežasties akys gan dažnai išsausėja, jas peršti, atsiranda deginimo pojūtis, nemalonus skausmas.
  • Sniego spindesys. Snieguotą žiemą šviesos yra daugiau nei kitais metų laikais. Ypatingai ryški šviesa atsispindi nuo sniego bei ledo paviršiaus. Toks ryškus spindesys nemaloniai akina ir yra vadinamas „sniego aklumu“, o turintiems jautresnes akis kelia nemenką diskomfortą ar net akių skausmą.
  • UV spinduliai. Kad ir kaip neįprastai skambėtų, tačiau UV spinduliai mūsų akims labiau kenkia žiemą nei vasarą. Didesnę UV žalą įtakoja žemesnė saulės padėtis danguje bei jau minėti atspindžiai nuo sniego ar ledo. Svarbu žinoti, jog itin pavojingi UV spinduliai padidina akių nudegimo riziką. Dažniausiai nudegus akis pasireiškia šie simptomai: akių skausmas, trūkčiojantys vokai, patinimas, paraudimas, neryškus matymas, jautrumas ryškiai šviesai.
  • Žvarbus vėjas. Šaltuoju metų laiku siautėja žvarbūs bei stiprūs vėjai, kurie neigiamai veikia akių sveikatą – jos tampa jautresnės, dažnai ašaroja ar peršti.

Efektyvi akių apsauga – tinkami akiniai

Paminėtos „žiemos išdaigos“ tikrai nėra draugiškos mūsų akims. Todėl tinkama akių apsauga šaltuoju metų laiku yra būtina. Verta akcentuoti, kad geriausiai žiemą akis apsaugo korekciniai akiniai ir akiniai nuo saulės, tad jų jokiu būdu negalima palikti namuose. Jei nešiojate korekcinius akinius, tuomet prasidėjus šaltajam sezonui derėtų pasirūpinti ne tik gerą regėjimą, bet ir maksimalų komfortą užtikrinančiais akinių lęšiais. Kokie akinių lęšių yra tinkamiausi žiemos metu? Išskiriame keletą jų:

  • Fotochrominiai akinių lęšiai. Jau minėjome, kad ryški šviesa ir atspindžiai yra didelė problema. Norint apsisaugoti nuo akinimo fotochrominiai akinių lęšiai – vienas geriausių pasirinkimų. Šie lęšiai ypatingi tuo, jog efektyviai reaguodami į UV spindulių intensyvumą tamsėja ir taip apsaugo akis nuo intensyvios šviesos bei užtikrina gerą regėjimą. Dar vienas fotochrominių lęšių privalumas yra tas, jog nereikia turėti dviejų akinių. Akiniai su fotochrominiais lęšiais lauke pasitarnauja kaip akiniai nuo saulės, o viduje atlieka įprastų akinių funkciją.
  • Poliarizuoti akinių lęšiai. Žiemos metu siekiant apsisaugoti nuo akims kenksmingų saulės spindulių tą galima padaryti pasirinkus poliarizuotus akinių lęšius. Verta pastebėti, kad poliarizuoti akinių lęšiai garantuoja 100 proc. apsaugą nuo UV spindulių bei koreguoja matymą – pagerina vaizdo kontrastą, spalvų ryškumą.

Renkantis akinius žiemai reikėtų atkreipti dėmesį ir į akinių lęšių dangą. Nenuviliantis pasirinkimas – antirefleksinė danga, kuri idealiai tinka tiems, kas daug laiko praleidžia už vairo. Ne paslaptis, kad žiemą vairavimo sąlygos yra kur kas sudėtingesnės – matomumą blogina tamsa, gatvės žibintų ir kitų automobilių skleidžiama šviesa. Svarbu žinoti, kad akiniai su antirefleksinė danga efektyviai sumažina atspindžių kiekį, padeda matyti aiškiau bei ryškiau ir išvengti akių įtampos ar nuovargio.

Akinių priežiūra

Kalbant apie akinių nešiojimą šaltuoju metų laiku reikia suprasti, kad akiniai reikalauja ypatingos priežiūros. Tikriausiai ne kartą teko girdėti, kad per didelis karštis daro neigiamą poveikį akiniams. O ar žinojote, jog šaltis yra ne ką mažiau kenksmingas? Tad dalinamės keliais naudingais patarimais, kaip prižiūrėti akinius žiemos metu:

  • Nepalikite akinių nešildomoje patalpoje ar automobilyje. Esant labai žemai oro temperatūrai nešildomoje patalpoje ar automobilyje palikti akiniai gali deformuotis. Didelis šaltis veikia tiek akinių lęšius, kurie gali susitraukti arba išsiplėsti, tiek akinių rėmelius, kurie gali prarasti savo įprastą formą.
  • Naudokite apsauginį akinių dėklą. Svarbu akcentuoti, kad apsauginis akinių dėklas reikalingas ne tik tam, kad apsaugotų akinius nuo susibraižymų ar kitų pažeidimų, bet ir tam, kad akiniai būtų apsaugoti nuo šalčio. Tad tuo metu, kai esate be akinių nepamirškite jų laikyti specialiame dėkle.
  • Rūpinkitės akinių švara. Dažniausia šaltojo sezono problema – rasojantys akiniai. Ne paslaptis, kad akiniai rasoja dėl temperatūrų pokyčių, kai šaltą orą pakeičia karštis ir drėgmė. Kaip spręsti šią problemą? Verta žinoti, kad akiniai mažiau rasos tuomet, kai bus dažnai ir tinkamai valomi. Taip pat akinių rasojimo bėdas gali padėti išspręsti specialios priemonės – servetėlės, purškikliai ir kt.

Neišeikite be akinių

Tapo visiškai aišku, jog žiemą išeiti iš namų be akis apsaugančių akinių yra nesaugu. Ryškus sniego spindesys, intensyvūs UV spinduliai ir kitos oro sąlygos, neabejotinai, kenkia akims, o jautresnių akių savininkams netgi iškyla pavojus susidurti su grėsmingomis akių ligomis, tokiomis kaip akių nudegimas, akių uždegimas ir kt.

Tad atminkite, kad efektyviai nuo permainingų žiemos orų apsaugos tiek akiniai nuo saulės, tiek korekciniai akiniai. Pasirūpinkite bent vienais iš jų, mėgaukitės gera akių sveikata.

Nr. 23/20