Ar Kaišiadorys priims nelegaliai į Lietuvą patekusius migrantus? Meras davė aiškų atsakymą

Baltarusijos diktatoriui į Lietuvą siunčiant migrantus, kurie neteisėtai kerta mūsų valstybės sieną, Vidaus reikalų ministerija pradėjo prašyti savivaldybių pagalbos, kad šios priimtų šiuos asmenis. Kaišiadorių savivaldybės meras Vytenis Tomkus liepos 9 dieną savo Facebook’o paskyroje aiškiai leido suprasti, kad mūsų savivaldybė tam nepritaria ir vietų, kur būtų galima apgyvendinti neteisėtai Lietuvos Respublikos sieną kirtusius asmenis – neturime.

„Šios savaitės pradžioje (red. mero post’as rašytas liepos 9 d.) viešojoje erdvėje buvo pasirodžiusi informacija, kad Vidaus reikalų ministrė kreipėsi į savivaldybes su prašymu pateikti informaciją apie neteisėtų migrantų priėmimo galimybes. Iš tiesų, teikiant atsakymus vietos žiniasklaidai tokio paklausimo dar nebuvome gavę, bet vėliau jį gavome ir VRM išsiuntėme atsakymą, kad savivaldybės administracija neturi patalpų, kurios galėtų būti skirtos pabėgėliams apgyvendinti. Kaip žinia, buvusios Pravieniškių mokyklos patalpos buvo pritaikytos Covid-19 sergančių asmenų izoliacijai ir šiam tikslui jos toliau lieka rezervuotos, jeigu rudenį sergamumas išaugtų dėl naujų viruso atmainų. Jokių kitų tinkamų patalpų šiuo metu irgi neturime. Bet situaciją reikėtų pakomentuoti šiek tiek plačiau.

Visų pirma, jeigu ministrai skelbia, kad prieš Lietuvą vykdomas hibridinis karas, tai ir reikia gintis ir elgtis kaip kare, o ne būti tik pasyviais stebėtojais. Nes jeigu tik žodžiais kovosime ir priiminėsime visus ateinančius migrantus, tai bus kaip Vokietijoje ar kitose Vakarų Europos šalyse ir migrantų srautai dėl to nemažės, o tiktai didės. Juo labiau, reikia saugotis ir kad apsimetę migrantais neateitų kokie “žalieji žmogeliukai”. Bet kokio hibridinio ar konvencinio karo atveju reikėtų vadovautis Karo padėties įstatymu ir šiuo atveju Seimas turėtų šaukti neeilinį posėdį ir įvesti visoje valstybėje ar jos dalyje karo padėtį. Pasienyje esančios savivaldybės galėtų būti paskelbiamos uždara teritorija, kurioje taikomi atvykimo ir išvykimo ribojimai. Turėtų būti skiriami visi reikiami resursai fizinei valstybės sienai įrengti ir apsaugoti, dėl to visiškai palaikau Seimo NSGK pirmininko Lauryno Kasčiūno iniciatyvas. Turkijoje pasienyje su Sirija netgi buvo pastatyta dviguba betoninė siena, kurios ruožą saugo ginkluoti patruliai, nes į Turkiją iš Sirijos patekdavo milijonai migrantų. Taip pat galima pasinaudoti Vengrijos, Graikijos patirtimi, kurios nebuvo tik pasyvios stebėtojos plūstant migrantams, bet ėmėsi aktyvių veiksmų ir migrantus pristabdė. Kiek teko matyti žiniasklaidoje, Graikijos pasienyje pasitelkus kariuomenę ir vidaus saugumo pajėgas netgi buvo naudojamos dūminės granatos, guminės kulkos ir tai padėjo pristabdyti bei atgrasinti dalį migrantų. Žodžiu, privalome ginti nacionalinius interesus, o ne vien tiktai žiūrėti ką pasakys tarptautinės organizacijos ir neva saugoti “migrantų teises”. Kaip suprantu, Lietuvoje jau yra kalbama apie Seimo posėdžio sušaukimą, tam tikrų apribojimų taikymą, prašymų nagrinėjimų spartinimą bei fizinės sienos statybą, ir tai jau yra žingsniai teisinga kryptimi.

Toliau, į Lietuvą patekę migrantai neturėtų būti išsklaidyti po įvairias savivaldybes, bet turėtų būti lokalizuojami ir saugomi vienoje ar keliose stovyklose ir ten laukti sprendimo dėl leidimo gyventi arba deportacijos. Lietuva nėra labai turtinga valstybė, bet galbūt galima pasinaudoti Danijos patirtimi ir stovyklas įrengti užsienio valstybėse, pvz., Ruandoje. Įvertinant šalies finansines galimybes to sunku būtų tikėtis, bet Danija labai efektyviai atgraso visus migrantus, kurie tikisi patekti į Europą, o realiai pagal dvišalius susitarimus yra skraidinami į stovyklas Afrikoje ir ten laukia sprendimų dėl statuso suteikimo ir leidimo gyventi. Suprantama, apie 99 proc. tokių prašymų yra atmetami ir migrantai gali grįžti namo, arba pasilikti Afrikoje. Lietuvoje laikinam migrantų apgyvendinimui pirmiausia galima naudoti valstybės nenaudojamą turtą (pvz., buvusį Lukiškių kalėjimą ar pan.), o tik vėliau, jeigu valstybės turto neužtenka, pasitelkti savivaldybių turtą. Kaip suprantu, su tuo VRM ir Vyriausybė taip pat sutinka.

Diplomatija, užsienio partnerių pasitelkimas taip pat labai svarbu, ir šia kryptimi jau yra dirbama. Apibendrinant, pirmiausiai valstybė turėtų priimti ryžtingus sprendimus, išnaudoti visas galimybes, išnaudoti savo turimą turtą, atgrasinti migrantų atvykimą bei taikyti apribojimus, ir jeigu išnaudojus visas priemones vis dar bus reikalinga savivaldybių pagalbą – tuomet vėl spręsime, galbūt netgi reikės šaukti ir savivaldybės Ekstremalių situacijų valdymo komisiją. Bet tikėkimės kad to neprireiks ir kitos priemonės bus pakankamos. Tai, kad valdžioje yra konservatoriai yra svarbu, bet iš savos valdžios dar daugiau tikimasi ir jai keliami dar aukštesni reikalavimai. Padėti Vyriausybei ir pasienyje esančioms savivaldybėms neatsisakome, bet šiuo metu tam neturime galimybių ir dar matome daug neišnaudotų priemonių.“ – rašė Kaišiadorių rajono savivaldybės meras Vytenis Tomkus.