Būkite originalūs: įvairūs margučių marginimo būdai.

Velykos yra svarbiausia daugelio krikščionių šventė, kuria išreiškiamas didelis džiaugsmas dėl galutinės Dievo sūnaus pergalės prieš mirtį. Kai kurių supratimu svarbiausia yra Kristaus mirties, o ne prisikėlimo diena, nes būtent mirdamas Kristus išvadavo žmoniją nuo prigimtinės nuodėmes.

Ši krikščionių šventė yra kilnojama ir švenčiama pirmąjį mėnulio pilnaties sekmadienį po pavasario lygiadienio. Ji turi gilias tradicijas. Vieni kalbininkai mano, kad Velykų pavadinimas kilęs iš žodžio „vėlės“, mat mūsų protėviai šiuo metu aplankydavo artimųjų kapus, nunešdavo jiems kiaušinių. Tikėta, kad mirusiųjų vėlės išlenda kartu su atgimstančia gamta, bet paskui pasitraukia po pirmojo Perkūno. Velykos mūsų protėvių buvo švenčiama kaip gamtos atbudimo šventė. Kiti kildina šventės pavadinimą iš baltarusių kalbos būdvardžio velikij „didžiulis, didysis“.

Velykos, kaip ir kitos krikščioniškos šventės, yra perėmę pagoniškų elementų, pvz., Velykų kiaušiniai, Velykų zuikiai, Velykų bobutė, Vėlykė.

Margučiai – marginti kiaušiniai, simbolizavo gamtos prisikėlimą, gyvybės atsiradimą, gyvenimo atsinaujinimą, augalijos gimimą, jos žydėjimą ir vaisingumą. Paprotys dažyti bei marginti kiaušinius mūsų protėviams, kaip ir visoms kitoms tautoms, buvo žinomas dar pirmykštės bendruomenės laikais.

Tam, kad savo Šv. Velykų stalą galėtumėte papuošti išskirtiniais margučiais, mes jums pateikiame kelis skirtingus margučių marginimo ir dekoravimo būdus.

Marginimas natūraliais dažais

Tai vienas iš pačių seniausių marginimo būdų. Marginimui naudojami natūralūs dažai, kurie yra išgaunami iš augalų dalių.

Norint kiaušinus marginti šiuo būdu reikia į indą įpilti tiek vandens, kad jis apsemtų dažomus kiaušinius. Į vandenį įpilti 1 šaukštelį acto ir tam tikrą kiekį intensyvią spalvą turinčių augalų dalių. Tuomet šis mišinys verdamas 15 min. Į atvėsusius dažus merkiami kiaušiniai ir dar verdama. Kuomet kiaušiniai išvirs, jie dar palaikomi dažuose. Nuo to, kiek laiko laikysime margučius dažuose, priklausys spalvos intensyvumas. O štai keletas spalvų receptų:

Šokoladinė spalva – 4 šaukštai kavos tirščių, 1 šaukštelis acto, vandens.

Ruda spalva – 12 pakelių arbatžolių, 1 šaukštelis acto, vandens.

Ochros spalva – 4 puodeliai raudonojo svogūno lukštų, 1 šaukštelis acto, vanduo.

Geltona spalva – 1 puodelis ramunėlių, 1 šaukštelis acto, vandens.

Žalia spalva – 2 puodeliai špinatų, 1 šaukštelis acto, vandens.

Rožinė spalva – burokėlių sultys, 1 šaukštelis acto.

Levandų spalva – žibučių žiedų, 1 šaukštelis acto, vandens.

Aukso spalva – 2-3 šaukšteliai ciberžolės arba geltonojo imbiero miltelių, 1 šaukštelis acto, vandens.

Mėlyna spalva – 2 susmulkintos galvos raudonojo kopūsto, 2 litrai vandens ir 6 šaukštai acto. Mirkykite per naktį, jei norite ryškiai mėlynos spalvos.

kiaušinių dažymas

Dekoravimas vašku

Norint margučius dažyti vašku, pirmiausia reikės pasigaminti įrankį, su kuriuo galėsime ant kiaušinio piešti raštus su vašku. Šiam įrankiui pasigaminti tiesiog į pieštuką įsmeikite nedidelį smeigtuką su maža galvute. Skardinėje arba šaukšte ištirpinkite vašką (ne parafiną!) ir laikykite jį ant mažytės ugnies, kad neatvėstų. Smeigtuko galvutę mirkome ištirpintame vaške ir piešiame norimus raštus ant kietai išvirto ir dar šilto kiaušinio.

Kai vaškas sustingsta, kiaušinį dedame į šiltus dažus. Išėmę kiaušinį vašką nugramdome arba pašildome ir nušluostome servetėle.

Jei norime gauti kelių spalvų raštus, pirmiausia kiaušinį nudažome šviesesne spalva (pvz., geltona), išbraižome raštus ir merkiame į tamsesnę spalvą (pvz., mėlyną). Šiuo atveju turime žalią kiaušinį su geltonais raštais.

margučių marginimas vašku

Marginimas lipniomis juostelėmis

Ši margučių marginimo technika yra labai paprasta – ant virto kiaušinio ornamentus reikia lipdyti iš lipnios juostos, paskui dažyti šviesiais dažais, paskui vėl užlipdyti ornamentus kitose kiaušinio vietose ir merkti į kitokius dažus. Pakartoję procesą keletą kartų, galite gauti žavingą ir netikėtą rezultatą.

kiaušinių dažymas lipnia juostele

Pereinančių atspalvių margučiai

Įdomių rezultatų galima sulaukti naudojant ir įprastus kiaušinių dažus. Net jei turite tik tas kelias pagrindines spalvas, nebūtina jomis marginti visus kiaušinius iš eilės. Kartais rezultatas būna puikus net tuomet, kai vienam kiaušiniui marginti naudojama tik viena spalva.

Patarimas, kaip gauti tokius gražius pereinančių spalvų kiaušinius:

  • Pagal instrukciją pasigaminkite dažus kiaušiniams ir supilkite juos į nedidelį indą, kuriame tilptų vienas kiaušinis.
  • Įmerkite visą kiaušinį, kad dažai pilnai jį apsemtų ir neilgai palaikius ištraukite – kiaušinis turėtų įgauti labai švelnų atspalvį.
  • Nupilkite šiek tiek dažų į kitą indą ir vėl merkite tą patį kiaušinį į dažus – šį kartą kiaušinis jau nebus visiškai apsemtas.
  • Kuo daugiau kartų kartosite šiuos veiksmus, tuo daugiau atspalvių puoš Jūsų margutį.

margučių dažymas

Kiaušinių marginimas naudojant dekupažo techniką

Dekupažas tikrai nėra naujiena ir panašu, todėl jei namuose turite keletą užsilikusių raštuotų servetėlių, jas galite panaudoti dekoruodami kiaušinius. Rekomenduočiau marginti baltus kiaušinius ir rinktis servetėles, kurių raštai yra baltame fone. Tuomet beliks išsikirpti norimą motyvą ir skiestų klijų pagalba priklijuoti jį ant kiaušinio paviršiaus.

kiaušinių dekoravimas dekupažo technika

Margučių marginimas šilku

Šilko (tissue) popierius yra labai plonas, šiek tiek permatomas ir turi daugybę atspalvių. Tad juo dekoruoti kiaušiniai atrodys labai originaliai. Jums tereikia turėti žirkles ir klijų. Išsikarpote gėlės lapelius ir klijuojate tiesiai ant kiaušinio. Geriausia naudoti nedažytus baltus kiaušinius.

Kadangi šilko popierius šiek tiek permatomas, nebijokite kurdami raštą popieriaus gabalėlius klijuoti vieną ant kito – taip sukursite įdomų persidengimo efektą. Klijuoti šilko popierių galima su skiestais PVA klijais (lipalu), klijavimui naudoti teptuką.

Taip pat kiaušinius galima marginti ir naudojant šilkinius kaklaraiščius.

Jei namuose turite senų, nebenaudojamų šilkinių kaklaraiščių, jais sėkmingai galite nudažyti kiaušinius. Tereikia į kaklaraiščio skiautę įvynioti kiaušinį, paskui aprišti švariu baltu skudurėliu ir virti puode.

marginimas šilku

Kiaušinių dažymas kreidiniais dažais

Kreidiniai dažai (chalkboard) Lietuvoje dar nėra labai populiarūs, bet po truputį jie skinasi kelią į išrandingų žmonių namus. Nudažius šiais dažais paviršių, vėliau ant jo galima piešti ar rašyti mokykline kreida (balta ar spalvota). O nepatikus piešiniui tiesiog viską galima nuvalyti drėgna šluoste ir piešti iš naujo! Velykiniai margučiai atrodys tikrai išskirtinai, jei juos padengsite kreidiniais dažais ir išmarginsite. Vaikai be galo mėgsta paišyti spalvotomis kreidelėmis, tad tikrai prisijungs prie kiaušinių marginimo ir turėsite puikią kūrybinę popietę.

kreidiniai dažai

Kiaušinių dekoravimas naudojant vaškines kreideles

Jums reikės: baltų virtų kiaušinių, tuščios kartoninės kiaušinių dėžutės ir kreidelių.

  • Ištraukite virtą kiaušinį iš puodo ir nusausinę padėkite į kartoninę dėžutę.
  • Kol kiaušinis karštas, užbarstykite ant jo sutrupintų spalvotų kreidelių.
  • Kai numarginsite kiaušinį, palikite jį atvėsti maždaug valandai.

dekoravimas vaškinėmis kreidelėmis