Buvusiam kandidatui į Seimą – 5 tūkst. eurų bauda už neapykantos kurstymą rinkimų debatų metu

Vilniaus miesto apylinkės teismas kaltu dėl kurstymo prieš homoseksualius asmenis pripažino buvusį Lietuvos liaudies partijos kandidatą į Lietuvos Respublikos Seimą P. V. Teismas jam skyrė 5000 eurų (100 MGL) dydžio baudą, kurią nuteistasis įpareigotas sumokėti per dvejus metus.

Ikiteisminis tyrimas pagal Baudžiamojo kodekso 170 str. 2 d. (Kurstymas prieš bet kokios tautos, rasės, etninę, religinę ar kitokią žmonių grupę) buvo pradėtas dėl kandidato į Seimą P. V. pasisakymų pernai vykusių „2020 metų Seimo rinkimų daugiamandatės rinkimų apygardos debatų“ metu, tiesiogiai transliuotų Lietuvos radijo ir televizijos bei portalo www.lrt.lt eteryje.

Ikiteisminiam tyrimui vadovavo ir valstybinį kaltinimą byloje palaikė Vilniaus apylinkės prokuratūros prokurorė, tyrimą atliko Vilniaus AVPK policijos pareigūnai.

Teismas konstatavo, kad Lietuvos liaudies partijos kandidatas, kalbėdamas politinių debatų laidoje, perėjo į homoseksualių žmonių įžeidinėjimą bei menkinimą dėl jų asmeninių savybių ar privataus gyvenimo, niekaip nesusijusio su jų politine veikla bei sprendimais. Kandidatui į Seimo narius P. V. laidoje pasirinkus žeminančią, niekinančių leksiką, buvo viešai tyčiojamasi iš homoseksualių asmenų, jie buvo niekinami dėl seksualines orientacijos, įsitikinimų ar pažiūrų.

Baudžiamajame kodekse numatyta, kad tas, kas viešai tyčiojosi, niekino, skatino neapykantą ar kurstė diskriminuoti žmonių grupę ar jai priklausantį asmenį dėl lyties, seksualinės orientacijos, neįgalumo, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimo ar pažiūrų, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, areštu arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

Šis pirmosios instancijos teismo nuosprendis gali būti skundžiamas apeliacine tvarka.