Buvusio kario atsakymas verktiniams

Viename naujienų portale perskaičiau savanorio šauktinio laišką apie tai, kaip jis gailisi patekęs į Lietuvos kariuomenę. Mat, pasak laiško autoriaus, ten mažai laisvo laiko, šlapi ir smirdantys drabužiai, trūksta tualetinio popieriaus, o vadai juos vaiko ir ant jų rėkia. Ir žinot ką? Man gėda dėl tokių verktinių! Negi tikrai manot, kad atėjus savo noru į kariuomenę jus vadai ant rankų nešios ir visi jums dėkos, kad atėjote išmokti tai, ką privalo mokėti kiekvienas save gerbiantis Lietuvos ir kito šalies pilietis – ginti savo šeimą, turtą ir gimtąją žemę nuo priešų?! Gėda dėl tokių „pupuliukų“, kuriems viską mamytės po nosimi pakiša…

Ne, šauktiniu pats nebuvau… Šešerius metus savo savaitgalius nusprendžiau skirti tarnaudamas KASP. Mat vos tik sulaukęs 18 metų iškart prisijungiau prie savanorių gretų (tuo metu dar mokiausi mokykloje), o vėliau Lietuva atsisakė privalomojo šaukimo į kariuomenę, tad visą savo tarnybą taip ir teko tęsti būnant KASP. Bet dėl to visai nesigailiu. Jeigu savo noru nebūčiau čia įstojęs, tai taip ir nebūčiau išmokęs elgtis su ginklais, nebūčiau įgavęs specifinių žinių ir praktikos, kurią galima įgauti tarnaujant kariuomenėje. Bet tai jau praeitis… Grįžkime prie to verktinio straipsnio, kuris savo noru atėjo tarnauti į Lietuvos kariuomenę.

Savo straipsnyje tas verktinis skundžiasi, kad vos tik atėjus į kariuomenę juos vadai pasitiko pakeltu tonu ir necenzūriniais žodžiais. O tai kaip kitaip jus reikia pasitikti, jeigu ateinate rankas susikišę į kišenes ir nežinia ką ten darydami? Atvežti į dalinius iš autobusų išlipa kaip atvykę į kokią ekskursiją. Užtenka vien nuotraukas ar video reportažus pažiūrėti kaip atrodote atvykę ir viskas aišku pasidaro. Gražiai kalbant tokie nelabai ką ir supranta… Pakeltas tonas tiesiog būtinas kariuomenėje! Ir tik nereikia vaidinti įsižeidusių ar nustebusių, kad pirmą kartą išgirdote keiksmažodį… Jeigu vadas pasakė, kad esate „dalbajobai“ (kaip minėjo anoniminis šauktinis), vadinasi vadas yra teisus!

Mažai laisvo laiko? Kokio dar jums laisvo laiko reikia?! Poilsiauti čia gal atėjote?! Kai pats buvau BKSĮK (bazinis kario savanorio įgūdžių kursas), tai per tris savaites praleistas poligone laisvas laikas būdavo tik tada, jeigu per pietus ar vakarienę tavo būrys pirmas išsirikiuodavo ir pirmi galėdavot pavalgyti. Va tada galėdavai pasėdėti rūkykloje, kol kiti būriai baigs valgyti. Tiesa, buvo vieną kartą laisvas laikas, kuomet visus nuvežė į Dragūnų batalioną ir leido nusiprausti po dušais, nes šiaip visada kelis kilometrus tekdavo eiti maudytis į vandens karjerą. O daugiau jokio laisvo laiko! Atsikėlei, mankšta, pusryčiai, mokymai, pietūs, mokymai, vakarienė, mokymai, pasiruošimas miegui ir „kuopa, miegas!“. Na, nebent dar naktį būdavo „kuopa, kelt!“. Ir niekas dėl to nesiskundė, nes ne poilsiauti atvykome! Kai kurie kaip tik skundėsi, kad maža veiksmo jiems, dėl to leido ir naktimis visiems atsikelti ir prisiminti kaip reikia taktikuoti.

Laisvu laiku mokotės žygiuoti, bet sakai, kad jau mokate ir daugiau praktikos nereikia? Ar tikrai visi esate taip susidirbę ir sugebate idealiai atlikti visus sukinius ir pan.? Ar čia turima omenyje omenyje tik komandas „žengte, marš“, „vietoje, stot“, „kairiu sukiniu“, „dešiniu sukiniu“ bei „aplink“? Jeigu taip, tai tuomet šutink į rikiuotės aikštę ir toliau trink kerus! Net ir garbės sargybos kariai ištisai mokosi rikiuotės subtilybių, tad ką kalbėti apie šauktinius?!

Šlapi ir smirdantys drabužiai? Neveikia skalbimo mašina? O kam tau skirtos rankos?! Gal karo atveju bėgsi savo uniformą pas mamytę išsiskalbti? Imi muilą, išsiskalbi uniformą, gerai išgręži ir viskas! Nebuvo pas mus nei skalbimo mašinos, nei džiovyklės, nei dar kažkokių „navarotų“. Rankutėmis išsiskalbei, dviese su draugu gerai išgręžei ir palieki patalpoje džiūti, kurioje buvo tik paprastas šildytuvas pastatytas. Ir žinot ką? Čia taip pat niekas nesiskundė.

Trūksta tualetinio popieriaus? Tai nesunaudokite viso! O jeigu jau sunaudojote, tuomet laikraštį ar trauklapį panaudokite. Negi būdami kariuomenėje dar nespėjote išmokti tausoti turimus daiktus? Gal karo atveju taip pat verksite, kad neturite kuo nusišluostyti? Išmokite taupyti! Čia mamų nėra, neateis ir neapšluostys.

Sakot, kad aukštesni karininkai jus vaiko kaip gyvulius… O tai kaip kitaip jums įkalti disciplinos, jeigu per galvą nepavyksta? Juk jeigu nedirba galva, tai tegul dirba raumenys! Visada taip buvo kariuomenėje ir visada taip bus. Tik tokiu būdu įmanoma atfiltruoti ir atskirti tikrus karius nuo verktinių. Juk karo fronte priešui bus visiškai dzin, kad tavo uniforma dvokia, kad tau šiandien bloga, nes vadai ant tavęs šaukė, kad tu neturėjai laisvo laiko ar kad neturi su kuo nusišluostyti užpakalio… Tokie dažniausiai kulką gauna pirmi ir baigiasi jų verkšlenimai.

Nežinau ar tą anoniminį straipsnį vienam naujienų portalui atsiuntė koks nors tėvų išlepintas ir kariuomene nusivylęs savo noru ten atėjęs šauktinis, ar koks vatnikas, kuris nori numušti motyvaciją į kariuomenę ateiti naujiems savanoriams. Kai tarnavau pats, tai sąlygos buvo kur kas prastesnės, bet dėl to niekas nesiskundė. Užtat dėl to galėjai pasitikėti savo kolegomis ir žinojai, kad vieno tavęs nepaliks. Pačiam taip pat teko rytinių fizo metu ant kupros bėgte nešti tuos, kurie nebegalėdavo toliau bėgti. Bet tik griežta drausmė ir disciplina viso to išmoko. Ir aš žinojau, kad jeigu aš nebeturėsiu jėgų ar man reikės pagalbos – mano kuopos draugai man padės net neprašomi. Net merginos nesiskųsdavo, kad joms sunku ir niekas joms lengvesnių užduočių neskirdavo. O čia mat nėra laisvo laiko, skalbimo mašina neveikia, tualetinis baigėsi, vadai rėkia… Džiaukitės, kad bent lovas turite, nes mums teko ant lentų miegoti. Bet ir tuomet niekas nesiskundė, nes prieš tai buvusiam kursui iš viso teko visą laiką palapinėse praleisti. Todėl visiems šauktiniams linkiu pagaliau suvokti kur jūs atėjote. O tiems, kurie dar turi laiko skųstis, linkiu dar griežtesnių vadų ir daugiau veiklos, kad neturėtumėte laiko galvoti apie tokias „problemas“. Nes jums dar „nedašuto“, kam visa to reikia! Praėjus tarnybos laikui džiaugsitės, kad išmokote to, ko privalote, bet ne 9 mėnesius savaitgaliais kažkur alų gurkšnojote už kampų… Nusiteikite blogiausiam, nes rytoj bus dar blogiau…