ES finansų ministrai palaiko Rusijos atjungimą nuo tarptautinės finansų sistemos

Vakar Paryžiuje vykusiame neformaliame Europos Sąjungos ekonomikos ir finansų ministrų ECOFIN Tarybos posėdyje svarstytas Rusijos atjungimas nuo tarptautinės mokėjimų sistemos „SWIFT“, o Europos Komisijai pavesta išsiaiškinti tokio sprendimo galimybes ir greitai reaguoti. Finansų ministrė Gintarė Skaistė pažymi, jog tai būtų viena iš stipriausių galimų poveikio priemonių ir pasiųstų stiprų signalą apie tarptautinę vienybę su prieš Rusiją kovojančia Ukraina.

 „Nuo Rusijos invazijos pradžios, turime jau du sankcijų režimui paketus, patvirtintus ES drauge su transatlantiniais partneriais. Gerai, kad reakcija buvo greita ir efektyviai koordinuota. Taip sankcijų poveikis yra stipresnis. Turime imtis griežčiausių veiksmų apribojant Rusijos ir joje veikiančių atsakingų pareigūnų prieigą prie finansų. Rusijos finansų sistema privalo būti atkirsta nuo pasaulio. SWIFT sistemos atjungimas būtų viena iš stipriausių galimų poveikio priemonių ir pasiųstų stiprų signalą apie mūsų vienybę su kovojančia Ukraina. Vakar vykusiame ECOFIN posėdyje aštrių prieštaravimų nebuvo, todėl lauksime greitos Europos Komisijos reakcijos“, – teigė ministrė.

Anot G. Skaistės, ECOFIN Taryboje diskutuota, jog negalima daryti kompromisų su blogiu: V. Putinas turi būti sustabdytas Ukrainoje, kitaip kyla rizika ir kitoms ES šalims.

„Putinas ir jo draugas Lavrovas privalo būti maksimaliai įtraukti į sankcionuojamų asmenų sąrašą. Jie gerokai labiau atsakingi už žudomus žmones, nei kiti sąrašuose jau esantys asmenys. Taip pat tarptautinių finansinių institucijų ir plėtros bankų pinigų srautai į Rusiją ir Baltarusiją privalo būti nutraukti šią pat minutę. Nebegalime maitinti pabaisos savo pačių rankomis. Tuo pačiu, šios institucijos privalo skubiai ruošti koordinuotą paramos Ukrainai paketą, kuris spręstų ne tik šiandien jaučiamas likvidumo problemas, bet ir prisidėtų prie situacijos stabilizavimo ir atstatymo, kai tik bus galimybė“, – sakė ministrė G. Skaistė.