Geriausiai jūsų turtu pasirūpins… kaimynas

Apvogti namai, nuvarytas automobilis, netikėtai dingusi elektra – nuo tokių nemalonumų geriausiai apsaugos ne brangios spynos, signalizacija ar grotos ant langų. Efektyviausia apsauga – saugi, pasitikėjimu paremta kaimynystė.

Vis daugiau žmonių ieškodami ramybės palieka triukšmingus miestus ir keliasi į kaimiškas vietoves. Tokiam žingsniui apsisprendė ir Šalčininkų rajone, Buikų kaime įsikūrusi vilniečių Arlauskų šeima.

Naujakuriai norėjo susipažinti su kaimynais, daugiau sužinoti, kuo gyvena šis kaimas, tačiau Buikuose nebuvo vieningos bendruomenės, todėl, pasak Arlauskų, labai trūko galimybių susitelkti bendrai veiklai. Taip atsirado mintis įsteigti vietos „Saugios kaimynystės“ grupę.

bendruomene-lanke-salcininku-rajono-policijos-komisariato-prevencijos-poskyrio-vyriausioji-specialiste-irina-stasiliene-ir-eso-atstovai

„Mūsų kaime, gyvuojančiame jau daugiau kaip 250 metų, šiuo metu gyvena daugiau kaip pusšimtis žmonių. Norėjome, kad ne tik vienas kitą pažinotų, dalyvautų bendrose veiklose, tačiau kartu rūpintųsi ir savo kaimo saugumu“, – pasakoja Saugios kaimynystės grupės pirmininkė, žurnalistė Aurelija Arlauskienė.

Mintį apie Saugios kaimynystės grupę pirmiausia pasiūlė Šalčininkų rajono policijos pareigūnai. Jie pagrindė realiais pavyzdžiais, kad tokios iniciatyvios gyventojų grupės smarkiai sumažina nusikaltimų skaičių. Buikų bendruomenė nutarė prisijungti, ir dabar „Saugios kaimynystės“ grupės nariai visuomet nedelsia ir informuoja pareigūnus apie įtartinų asmenų pasirodymą gyvenvietėje, greitį viršijančius vairuotojus ir pan.

2015_tarptautine-kaimynu-diena_kinologas-tadeus-aleksandrovic_small

Vienas iš Buikų „Saugios kaimynystės“ grupės tikslų – vagysčių iš elektros transformatorinių prevencija. Ši įsisenėjusi problema ypač aktuali atokiose gyvenvietėse. Bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) duomenimis, dėl tokių vagysčių kasmet virš 17 tūkst. šalies gyventojų lieka be elektros. Šalčininkų rajone per šiuos metus jau nustatytos 7 izoliacinės alyvos vagystės iš ESO transformatorių, o bendri nuostoliai siekia 1 900 Eur.

„Buikų elektros transformatorinė stovi matomoje vietoje, todėl ilgapirščiai tikrai neliktų nepastebėti aktyvių gyventojų. Mūsų bendruomenės nariai gerai informuoti ir žino, kad vagystės atveju reikia skambinti policijai telefonu 112 arba ESO pasitikėjimo linija 1802.“, – tvirtina A. Arlauskienė.

„Saugi kaimynystė“ jau davė rezultatų. Nuo 2013 metų ESO technologinio turto vagysčių skaičius per pora metų Šalčininkų krašte sumažėjo beveik 4 kartus, o nuostoliai – net 7 kartus. Iš viso per pastaruosius ketverius metus Šalčininkuose išaiškintos 103 vagystės, 9 asmenys nubausti realiomis laisvės atėmimo bausmėmis, o 6-iems pareikšti kaltinimai. Vykdant policijos tyrimus talkino ir gyventojai.

2015_tarptautine-kaimynu-diena_priesgaisrines-gelbejimo-tarnyba-apie-gaisru-pavoju_small

Savo aplinka besirūpinantys Buikų bendruomenės nariai kasmet Tarptautinės kaimynų dienos proga rengia viso kaimo susibūrimą, į jį pakviečiami policijos pareigūnai, gaisrininkų atstovai, kinologai. Bendruomenės narių iniciatyva įrengta skelbimų lenta, kurioje publikuojama informacija, susijusi su saugia kaimynyste, taip pat pagrindinės kaimo naujienos.

Vietos žmonės tiki, kad šios nedidelės Šalčininkų rajono gyventojų grupės pasiekimai įkvėps ir kitas rajono gyvenvietes sekti jų pavyzdžiu rūpinantis savo aplinka, saugumu ir mažinant nusikaltimų skaičių.

Remiamas turinys:
Naujienos iš interneto