Įmonės pavadinimas: kokį rinktis?

Kuriant verslą ir apsisprendus steigti įmonę, atsiranda svarbus klausimas – kokį pavadinimą įmonei sugalvoti? Vieniems – tai greitai pavykstantis dalykas, o kitiems – sunki ir daug kūrybiškumo reikalaujanti užduotis. Anksčiau būdavo įprasta tvarka: Registrų centras yra parengęs pavadinimų sudarymo taisykles ir jomis vadovaujantis tas pavadinimas būdavo įregistruojamas. Tai reiškia, kad pavadinimas turėjo: atitikti lietuvių kalbos normas, būti sudarytas iš lietuviškų žodžių ar žodžių junginio, rašomas su kabutėmis arba be jų, bet tokiu atveju pavadinimas turėjo būti sudarytas iš didžiųjų raidžių. Prieš patvirtinant pavadinimo rezervaciją, pavadinimą tikrindavo kalbos tvarkytojai. Jei būdavo neatitikimų – tuomet pavadinimą reikdavo pakoreguoti, kad jis atitiktų lietuvių kalbos normas. Ir tada pavadinimą Registrų centras rezervuodavo 6 mėnesių laikotarpiui arba iki įmonės įregistravimo.

Dabar šios tvarkos neliko. Registruojant įmonę leidžiama įrašyti bet kokį pavadinimą – anglišką, lietuvišką, didžiosiomis ar mažosiomis raidėmis, su kabutėmis ar be jų. Svarbiausia, kad nebūtų tokiu pačiu pavadinimu registruotos įmonės ar prekės ženklo – ir pirmyn. Tačiau žiniasklaidoje pasirodo atvejų, kai verslininkai sulaukia dėmesio dėl netaisyklingo įmonės pavadinimo ir prašymo jį taisyti.

Išsamus straipsnis pasirodė portale „Delfi“: https://www.delfi.lt/verslas/verslas/imones-nejuokinga-komedija-pavadinimas-patrauke-instituciju-demesi-uzkliuvo-viena-raide.d?id=86938521

Pavadinimo registravimas – kiekvieno pasirinkimas, turimos idėjos ir vizijos įgyvendinimas. Tačiau mes visada patariame ir siūlome pagalvoti, kad pavadinimas būtų:

  1. Trumpas ir aiškiai suprantamas (kad paskambinus ir pasakius įmonės pavadinimą nekiltų klausimų: kas tai per žodis ar kaip jis turi būti rašomas).
  2. Pirmenybę visada teikti lietuvių kalbai (vis dėlto esame lietuviai, o mūsų kalba – gausi ir turtinga).
  3. Pavadinime būtinai turi atsispindėti, kokia yra juridinio asmens forma (jei mažoji bendrija – MB, uždaroji akcinė bendrovė – UAB, viešoji įstaiga – VšĮ ir t.t.).
  4. Pavadinimą rašyti taip, kaip mums įprasta rašyti pavadinimus – pirmiausia raidės, parodančios kokia yra teisinė forma, po to kabutėse įrašytas pats pavadinimas. Pavyzdžiui – MB „Salotinis medis“.
  5. Gerai pagalvokite, ar verta naudoti raidžių junginius ir ar jie bus suprantami, pvz. MB ADG ratai. Taip pat, ar tikrai reikia pavadinime naudoti skaičius ir ar nekils neaiškumų diktuojant tokį pavadinimą telefonu (dažnai sulauksite papildomo klausimo: rašyti skaičiais ar žodžiais?).
  6. Nenaudoti dviejų ar kelių vienodų raidžių, einančių viena paskui kitą, pvz., meddis.

Praėjusieji ir šie metai tik parodo, kad lietuviai labai kūrybingi žmonės. Steigiamų įmonių ir norimų įgyvendinti idėjų tik daugėja. Todėl būkime ne tik kūrybiški, bet nepamirškime ir mūsų gimtosios kalbos. Juk galima sugalvoti tokių gražių pavadinimų! Štai keletas puikių pavyzdžių iš 2020 m. ir 2021 m. įregistruotų įmonių mūsų rajone sąrašo: MB „Darbo hobis“, MB „Stalė“, MB „Sodo sakmės“, MB „Pusiasalis“, MB „Meno ūsas“, MB „Ledo kalvė“, MB „Dega pyragas“, MB „Žali namai“, UAB „Aguonų šokis“ ar MB „Debesų ratai“. Ir tai tik keli pavyzdžiai.

Būkite kūrybiški ir nebijokite ieškoti lietuviško sprendimo!

O jei kils klausimų – visada galite kreiptis. Pasistengsime padėti. Teikiame nemokamas konsultacijas verslo pradžios, įteisinimo ir steigimo klausimais. Rašyti galite el.p. kaisiadoriutvic@gmail.com, skambinti tel. 8 672 48327.

Dovilė Barysienė
Kaišiadorių TVIC