Į svečius pas jūrinį erelį

Ketvirtadienio vakarą leidomės į neeilinę išvyką – žieduoti jūrinio erelio jauniklių. Kartu su Kauno zoologijos muziejaus ornitologais Deiviu Dementavičiumi ir Sauliumi Rumbučiu bei Kaišiadorių rajono savivaldybės ekologu Vidmantu Malinausku vykome į Užgirėlio mišką Kaišiadorių rajone, kur prie įspūdingo aukščio pušies praleidome beveik tris emocijų kupinas valandas. Į Raudonąją knygą įtrauktas jūrinis erelis yra vienas stambiausių Lietuvos plėšriųjų paukščių. Jo išskleistų sparnų ilgis siekia daugiau nei du metrus.

Kaišiadorių rajono savivaldybė kartu su VšĮ „Gamtosaugos projektų vystymo fondas“ jau šeštus metus skiria finansinę paramą projektui „Jūrinių erelių gausinimo, apsaugos ir monitoringo priemonių įgyvendinimas Lietuvoje“ įgyvendinti. Projekto tikslas – saugoti ir gausinti retą ir saugomą paukščių rūšį bei vykdyti aktyvią švietėjišką veiklą, kuria siekiama populiarinti aplinkos apsaugos idėjas tarp vietos bendruomenių ir visuomenėje.

2012–2013 metais jūriniai ereliai gyveno dviejose Kaišiadorių rajono savivaldybės teritorijos vietose: Vaiguvos ir Karčiupio miškuose. Į šiuos miškus erelius priviliojo jiems iškelti dirbtiniai lizdai, kuriuos paukščiai užėmė. Taip ereliai apsigyveno šiuose miškuose. 2014 metų duomenimis, jūriniai ereliai gyveno jau penkiose Kaišiadorių rajono savivaldybės teritorijos vietose: Vaiguvos, Karčiupio, Kaugonių, Užgirėlio, Dabintos miškuose. Naujas lizdas aptiktas Gastilonių miške ir 2015 metais Kaišiadorių miškuose perėjo net 5 poros. Erelių specialistai tvirtina, jog jūriniai ereliai gausiausiai gyvena Šilutės, Neringos ir Kaišiadorių rajono savivaldybių teritorijose.

Pirmąjį vasaros savaitgalį, birželio 4 d., Kaišiadorių rajono savivaldybės organizuojamo pirmojo Paukščių festivalio metu paukščių mylėtojams yra suteikta galimybė aplankyti itin reto ir saugomo paukščio, jūrinio erelio, lizdavietę. Norinčius iš arti pajusti šio gražuolio didybę kviečiame registruotis į išvyką „Į svečius pas jūrinį erelį“, kuri įvyks Paukščių festivalio rytą nuo 08:00 val. Daugiau informacijos ir registracija tel. 8 682 11 808.

Renginio metu vyks ornitologinė ekskursija Girelės miško pažintiniu taku, kurią ves Žiežmarių girininkijos eigulys Gediminas Arlauskas ir ornitologas mėgėjas Danas Gulbickas. Ekskursija vyks nuo 14:15 val., išankstinė registracija tel. 8 686 33 780.

Naujame renginyje paukščių mylėtojai ir smalsuoliai taip pat galės paganyti akis didžiausioje paukščių parodoje „Nuo viščiuko iki stručio“, tapti naujo Lietuvos rekordo liudininkais ir pirmą kartą organizuojamo kiaušinių mėtymo čempionato, kurio pagrindinis prizas – 500 eurų, dalyviais.

Tiek mažųjų, tiek suaugusiųjų laukia įvairios edukacijos, seminarai bei varžybos. Lietuvos etnokosmologijos muziejus kvies į paskaitą „Žvaigždės ir paukščiai“, o sutemus – stebėti Paukščių Tako. Festivalio lankytojai galės sužinoti, kaip auginti paukščius, bandyti juos atpažinti ir pamėgdžioti, ieškoti paukščio lizdo ar sukalti inkilą. Mėgstantys pasisukioti virtuvėje apsilankys virtuvėlėje „Paukščių pienas“. O vakare jaukioje Kaišiadorių miško estrados aplinkoje į sceną žengs gerai žinomi atlikėjai: „Biplan“, Egidijus Sipavičius, „Baltasis Kiras“, „Naktinės personos“.

Kaišiadorių miško estrada, kur vyks renginys, bus suskirstyta į erdves, kuriose vyks įvairios veiklos. Paukščių parodos zonoje augintojai lankytojams suteiks galimybę pamatyti keliasdešimt skirtingų rūšių naminių paukščių nuo vienadienio viščiuko iki ilgakojo stručio.

Paukščių akademijoje lankytojus džiugins meninės kūrybos konkurso „Laimės paukštė“ paroda. Veiklos vyks kūrybinėse dirbtuvėlėse, mažuosius renginio lankytojus kvies vaikų kiemelis, o vyresnieji savo jėgas išbandys paukščių tematikos viktorinoje ar paukščių balsų atpažinimo ir  pamėgdžiojimo konkurse. Smalsuoliai savo žinias galės pagilinti įvairiose paskaitose ir ekskursijose. Renginio dalyviams bus sudaryta unikali galimybė naktiniame Kaišiadorių danguje kartu su Lietuvos etnokosmologijos muziejumi stebėti Paukščių Taką.

Aktyvios veiklos mėgėjai savo jėgas  galės išmėginti orientacinėse varžybose, bėgime su kiaušiniais, kiaušinių ruletėje ar kiaušinių mėtymo čempionate.

Didžiausia įmonė Kaišiadorių regione AB Kaišiadorių paukštynas sieks dar vieno Lietuvos rekordo, kuris taip pat bus susijęs su šventės tema – paukščiais.

Tie, kurie vis dar nežino, kas atsirado pirmas: višta ar kiaušinis, galės bandyti tai išsiaiškinti Kaišiadoryse. Tiek skirtingų paukščių ir su jais susijusių veiklų vienoje vietoje dar nebuvo! Ir vargu ar atsiras, bent jau iki birželio 4 d.

Renginys nemokamas, o dalyvių patogumui į renginio vietą iš Kaišiadorių geležinkelio stoties veš autobusas. Savo kalendoriuose rezervuokite birželio 4 d. ir „kelkit sparnus“ į Kaišiadoris! Detalesnė renginio programa www.pauksciufestivalis.lt.

Renginio vyks birželio 4 d. Kaišiadorių miško estradoje (Miškininkų g. 17, Kaišiadorys).

G.Streikauskaitės nuotr.

Remiamas turinys:
Naujienos iš interneto