Kaišiadorių rajone vėl fiksuojami COVID-19 atvejai

Lietuvos Statistikos departamento 2022 m. rugpjūčio 8 d. duomenimis, po savaitgalio Kaišiadorių r. savivaldybėje nustatyti 27 nauji paros užsikrėtimo atvejai (18- pirminių; 8- antriniai ir 1- tretinis). Sergamumas 100 tūkst. gyventojų yra 407,7  (Lietuvoje- 572,5).  Pastarosios savaitės užsikrėtimų vidurkis yra  11 atvejų per dieną. Teigiamų tyrimų dalis sudaro 48,8 proc. nuo visų atliktų tyrimų.

Naujausiais duomenimis, ligoninėse jau gydomi 126 COVID-19 sergantys pacientai, iš jų devyni – reanimacijoje.

Primename, kad COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) yra užkrečiamoji liga, kurią sukelia SARS-CoV-2 virusas. Ši liga dažniausiai pasireiškia ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymiais (karščiavimu, kosuliu, pasunkėjusiu kvėpavimu ir kt.). Ligą sukeliantis virusas yra perduodamas nuo žmogaus žmogui dažniausiai artimo sąlyčio su sergančiuoju COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) metu, pavyzdžiui, namų ar darbo aplinkoje, gydymo įstaigoje. SARS-CoV-2 virusas plinta per orą kvėpavimo takų sekretų lašeliais, kuriuos žmonės išskiria į aplinką kosėdami, čiaudėdami, kalbėdami.

Atkreipiame dėmesį, tam, kad infekcija neišplistų, kad išvengtume judėjimo suvaržymų,  kad rugsėjo 1-ąją  moksleiviai galėtų sėkmingai sugrįžti į mokyklas, o gyventojai gauti visas, ne tik sveikatos priežiūros paslaugas, ne nuotoliniu būdu, privalome jau dabar prisiminti ir laikytis Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijų:

  1. Dar nepasiskiepijusiems asmenis – pasiskiepyti nuo COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos).Vakcinos ženkliai sumažina sunkios ligos ir mirties riziką, taip pat sumažina užsikrėtimo riziką. Skiepytis rekomenduojama asmenims nuo 5 m. Jau pasiskiepijusiems pagal pilną schemą vyresniems nei 18 m. asmenims rekomenduojama skiepytis sustiprinančiąja doze. Nors Europos vaistų agentūra rekomendaciją pateikė, jog ketvirtą dozę jau dabar galėtų gauti žmonės nuo 60–ies, specialistų nuomone, dabar didelio poreikio tam nėra.
  2. Asmenims, turintiems ūmios viršutinių kvėpavimo takų infekcijos požymių (kosulys, karščiavimas, galvos skausmas, pykinimas, dusulys ir pan.):
  • likti namuose, neiti į darbą ar ugdymo įstaigą, į kitas žmonių susibūrimo vietas, kreiptis konsultacijos į savo šeimos gydytoją;
  • jei yra galimybė, kol yra simptomai būti atskiroje patalpoje nuo kitų šeimos narių;
  • tais atvejais, kai būtina bendrauti kitais asmenimis, dėvėti respiratorių arba medicininę kaukę, laikytis atstumo;
  • kuo dažniau vėdinti gyvenamąją patalpą (-as) 10 min. plačiai atvėrus langą;
  • kosėjant ar čiaudint užsidengti burną ir nosį vienkartine servetėle arba tai daryti į sulenktą alkūnę;
  • kuo dažniau plauti rankas su muilu jas muiluojant ne trumpiau nei 20 sek;
  • dažnai liečiamus paviršius gyvenamojoje vietoje, pvz., durų rankenas, stalų paviršius, čiaupo rankenėles, pultelius, šaldytuvo rankenas ir kt. kasdien valyti įprastu muilu ar įprastiniais paviršiams skirtais valikliais;
  • panaudotas higienos priemones (kaukes, servetėles) išmesti į šiukšlių dėžę su dangčiu ir šalinti kaip nerūšiuotas buitines atliekas.
  1. Asmenims, turėjusiems kontaktą su kartu gyvenančiu asmeniu, kuriam patvirtinta COVID-19 liga (koronaviruso infekcija):
  • stebėti savo sveikatos būklę. Pasireiškus COVID-19 ligai (koronaviruso infekcijai) būdingiems simptomams (peršalimo simptomams, kosuliui, karščiavimui, galvos skausmui, pykinimui, dusuliui ir pan.), likti namuose ir konsultuotis su šeimos gydytoju;
  • kadangi dažniausiai simptomai pasireiškia per 5 dienas nuo paskutinės kontakto su sergančiuoju dienos, šiuo laikotarpiu vengti kontaktų su didelę riziką sirgti sunkiai COVID-19 liga turinčiais asmenimis.
  1. Laikytis bendrųjų COVID-19 ligos prevencijos priemonių:
  • dėvėti medicinines veido kaukes arba respiratorius, kurie priglunda prie veido ir visiškai dengia nosį ir burną (toliau – kaukės) viešose uždarose vietose, paslaugų teikimo uždarose vietose, renginiuose uždarose erdvėse, maldos namuose ir kitose uždarose viešose vietose, kurios yra prastai vėdinamos, taip pat kuriose yra didelis žmonių skaičius ir neįmanoma išlaikyti saugaus atstumo nuo kitų žmonių. Asmenims, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatos būklei, rekomenduojama dėvėti veido skydelį;
  • atsižvelgiant į tai, kad užsikrėtimo rizika yra didžiausia perpildytose uždarose erdvėse, labai rekomenduojama dėvėti kaukes viešajame transporte, ypatingai rytinio ir vakarinio piko metu;
  • uždarose viešose erdvėse pagal galimybę laikytis saugaus (ne mažesnio nei 2 metrų) atstumo nuo aplinkinių;
  • kruopščiai plauti rankas su muilu po apsilankymo uždarose viešose vietose, prekybos vietose, po važiavimo viešuoju transportu ir pan. Jei nusiplauti rankų galimybės nėra, naudoti rankų antiseptikus;
  • neliesti neplautomis rankomis akių, nosies, burnos;
  • kosėti, čiaudėti į servetėlę arba sulenktą alkūnę;
  • vengti fizinio kontakto (apkabinimo, rankų paspaudimų ir pan.) su asmenimis, kurie turi didesnę riziką sirgti COVID-19 liga sunkiai, ypač jeigu jie nėra vakcinuoti;
  • kuo dažniau, vėdinti gyvenamąsias patalpas, pvz., plačiai 10 min. atverti langus arba keletą minučių padaryti patalpose skersvėjį, ypač rekomenduojama išvėdinti patalpas po didesnių susibūrimų, pvz., jei turėjote svečių;

Sergantiesiems lėtinėmis ligomis ir vyresnio amžiaus žmonėms, turintiems didelę sunkių komplikacijų riziką susirgus COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), rekomenduojame ypatingai saugotis, ypač, jei jie nėra paskiepyti nuo COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos):

  • riboti lankymąsi viešose uždarose vietose, kuriose yra daug žmonių: viešose uždarose paslaugų teikimo vietose, kitose žmonių susibūrimo vietose, maldos namuose viešajame transporte ir pan. Kai jose lankomasi – rekomenduojama dėvėti kaukę. Neįgalumą turintiems asmenims, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatos būklei, rekomenduojama dėvėti veido skydelį;
  • pagal galimybę laikytis saugaus (ne mažiau kaip 2 metrų) atstumo nuo aplinkinių;
  • vengti bendravimo su asmenimis, turinčiais ūmios kvėpavimo takų infekcijos požymių;
  • vengti fizinio kontakto (apkabinimo, rankų paspaudimų ir pan.) su žmonėmis, su kuriais kartu negyvenama arba įprastai nebendraujama.

Kaip tinkamai naudoti veido kaukes:

  • Raskite viršutinę kaukės pusę, kurioje yra standus sulenkimas;
  • Įsitikinkite, kad spalvota kaukės pusė yra išorėje;
  • Metalinę dalį ar standų sulenkimą prispauskite prie nosies ir įsitikinkite, kad gerai prigludo. Taip uždėta kaukė neslinks žemyn ją dėvint;
  • Kaukę reikia užsidėti taip, kad pilnai dengtų burną, nosį ir smakrą;
  • Kaukė turi uždengti 2/3 nosies;
  • Dėvėdami kaukę nelieskite jos išorinio paviršiaus rankomis;
  • Nusiimdami kaukę nelieskite rankomis pačios kaukės, tik raištelius;
  • Nusiėmus kaukę arba ją palietus, nusiplaukite arba dezinfekuokite rankas;
  • Pakeiskite kaukę nauja, kuomet dėvima tampa drėgna;
  • Vienkartinių kaukių pakartotinai nenaudokite, panaudotas kaukes išmeskite į šiukšlių dėžę, kuri užsidaro.

VALSTYBĖS IR SAVIVALDYBIŲ INSTITUCIJOMS, ĮSTAIGOMS,
ORGANIZACIJOMS IR ĮMONĖMS, KITOMS ĮSTAIGOMS REKOMENDACIJOS DĖL COVID-19 LIGOS(KORONAVIRUSO INFEKCIJOS) PREVENCINIŲ PRIEMONIŲ:

  1. dar nepasiskiepijusiems asmenis – pasiskiepyti nuo covid-19 ligos (koronaviruso infekcijos). vakcinos ženkliai sumažina sunkios ligos ir mirties riziką, taip pat sumažina užsikrėtimo riziką. Jau pasiskiepijusiems pagal pilną schemą vyresniems nei 18 m. asmenims rekomenduojama skiepytis sustiprinančiąja doze. Nors Europos vaistų agentūra rekomendaciją pateikė, jog ketvirtą dozę jau dabar galėtų gauti žmonės nuo 60–ies, specialistų nuomone, dabar didelio poreikio tam nėra.
  2. stebėti darbuotojų sveikatą, susirgus neiti į darbą;
  • darbuotojams, susirgusiems ūmia viršutinių kvėpavimo takų infekcija ir turintiems infekcijos požymių (kosulys, karščiavimas, galvos skausmas, pykinimas, dusulys ir pan.), likti namuose, neiti į darbą, kreiptis konsultacijos į savo šeimos gydytoją.
  • darbuotojams, kuriems pasireiškia ūmios viršutinių kvėpavimo takų infekcijos požymiai (karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.) darbe, rekomenduojama vykti namo, kreiptis konsultacijos į šeimos gydytoją.
  • darbuotojams, turėjusiems kontaktą su kartu gyvenančiu asmeniu (kontaktas namų ūkyje), kuriam patvirtinta covid-19 liga (koronaviruso infekcija), rekomenduojama:

– stebėti savo sveikatos būklę. pasireiškus covid-19 ligai (koronaviruso infekcijai) būdingiems simptomams (peršalimo simptomams, kosuliui, karščiavimui, galvos skausmui, pykinimui, dusuliui ir pan.), likti namuose ir konsultuotis su šeimos gydytoju;

– kadangi dažniausiai simptomai pasireiškia per 5 dienas nuo paskutinės kontakto su sergančiuoju dienos, šiuo laikotarpiu vengti kontaktų su didelę riziką sirgti sunkiai covid-19 liga turinčiais asmenimis.

  1. laikytis bendrųjų covid-19 ligos prevencijos priemonių:
  • įstaigų darbuotojams, aptarnaujantiems įstaigos lankytojus, darbuotojams gyvai organizuojamų posėdžių, pasitarimų ar susirinkimų metu, jei susirenka nuolat nebendraujantys asmenys, dėvėti medicinines veido kaukes arba respiratorius, kurie priglunda prie veido ir visiškai dengia nosį ir burną (toliau – kaukės). asmenims, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatos būklei, rekomenduojama dėvėti veido skydelį.
  • esant galimybei, aptarnaujant lankytojus išlaikyti saugų, ne mažesnį kaip 2 metrų atstumą.

Rekomendacijos valstybės ir savivaldybių institucijoms, įstaigoms, organizacijoms ir įmonėms, kitoms įstaigoms dėl covid-19 ligos(koronaviruso infekcijos) prevencinių priemonių:

  • įstaigos darbuotojams ir lankytojams sudaryti galimybę rankų higienai ir (ar) dezinfekcijai – prie įėjimo į įstaigą ir sanitarinį mazgą gerai matomoje vietoje pakabinti darbuotojų ir lankytojų rankų dezinfekcijai skirtą priemonę, rankų plovimo ir (ar) dezinfekcijos vaizdines rekomendacijas.
  • pagal galimybes vėdinti įstaigos erdves atsižvelgiant į technines pastato galimybes ne rečiau kaip 1 kartą per valandą; ypač rekomenduojama išvėdinti patalpas po įstaigos darbuotojų pasitarimų, susirinkimų ir pan.
  • dažnai liečiamus paviršius (durų rankenas, elektros jungiklius, kėdžių atramas ir kt.) valyti ir dezinfekuoti pagal poreikį ir paviršiaus lietumo intensyvumą, rekomenduojama bent 1 kartą per dieną.
  • kitą aplinkos valymą ir dezinfekciją atlikti vadovaujantis rekomendacijomis dezinfekcijai sveikatos priežiūros įstaigose ir ne sveikatos priežiūros patalpose (ne sveikatos priežiūros sektorius, įtarus ar patvirtinus covid-19 atvejį) (https://bit.ly/3hgfqv4).
  • prie įėjimo į įstaigą pateikti informaciją apie rekomendaciją:
    – laikytis asmens higienos (rankų higiena, kosėjimo, čiaudėjimo etiketas ir kt.);
    – vyresniems nei 6 metų lankytojams uždarose erdvėse rekomenduojama dėvėti kaukes. Neįgalumą  turintiems asmenims, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatos būklei, rekomenduojama dėvėti veido skydelį.