Kaišiadorių rajono vandenvietėje rastas padidintas kiekis boro
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamentas informuoja, kad Kaišiadorių rajone Žiežmarių MSV vandentiekio geriamajame vandenyje nustatytas padidintas kiekis boro (1,41 ±0,20 mg/l, ir 1,87±0,27 mg/l).
Pagal Lietuvos higienos normos HN 24:2017 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“, patvirtintos Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2003 m. liepos 23 d. įsakymu Nr. V-455, 3 lentelės 6 punkto reikalavimus, boro kiekis geriamajame vandenyje negali viršyti 1,0 mg/l.
Dėl Žiežmarių MSV vandenvietėje nustatyto boro kiekio padidėjimo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Kaišiadorių valstybinė maisto ir veterinarijos tarnybos priimtas sprendimas, sustabdyti geriamojo vandens tiekimą nuo 2018 m. rugsėjo 4 d. 16.00 val.
Į geriamąjį vandenį boras dažniausiai patenka iš uolienų, kuriose yra boratų ir boro silikatų. Apie 40 % boro į organizmą patenka su geriamuoju vandeniu. Boro junginiai naudojami suvirinimo darbuose, stiklo gamyboje, medienos impregnavimui, kaip konservantas maisto pramonėje, medicinoje, tekstilės, muilo, odos, gumos pramonėje ir kt. Dažnai boro junginiai įeina į trąšų, įvairių žemės ūkio toksikantų sudėtį.
Nėra daug duomenų apie neigiamą boro poveikį žmonių sveikatai. Tačiau boras gali būti kraujo ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, virškinimo trakto, nervų sistemos, reprodukcijos sistemos sutrikimų, bei daugelio intoksikacijų, tarp jų ir nėštumo metu, priežastimi. Poveikis priklauso nuo koncentracijos ir laiko.