Kaišiadorys – bundantis dvimiesčio tigras?

Praėjusiais metais Kaišiadorių kraštas sėkmingai įgyvendino ilgalaikius strateginius projektus, pasiekė visų laikų naujai besisteigiančių įmonių rekordą ir netgi iškovojo Lietuvos kultūros sostinės 2024 m. titulą. Net ir visą pasaulį bei Lietuvą kamavusi Covid-19 pandemija nenustelbė krašto plėtros. Tuo tarpu, tigro metais tikimasi dar ambicingesnio augimo. Vilniaus ir Kauno dvimiesčio centre įsikūręs Kaišiadorių kraštas planuoja išnaudoti ne tik nekilnojamojo turto plėtros galimybes, bet ir naujų gamyklų steigimąsi. Šiemet į kraštą ketina įžengti tarptautinio lygio bendrovės, o NT vystytojai varžysis dėl patrauklių teritorijų daugiabučių namų statybai.

Strateginė diversifikacija ir nauji investuotojai

Vienas ryškiausių procesų, kurį 2022 m. regėsime analizuodami Kaišiadorių krašto vystymąsi yra strateginė diversifikacija ir naujų pramonės šakų kilimas. Istoriškai Kaišiadorys garsėja stipria maisto pramone. Čia veiklą vykdo ŽŪB Nematekas, UAB Gudobelė, AB Kaišiadorių paukštynas, taip pat moderniausioje šalies sulčių gamykloje išspaustomis sultimis „Elmenhorster“ mėgaujasi dauguma šalies namų ūkių. Negalima pamiršti daugybės smulkių ir vidutinių įmonių kasdien vartotojus džiuginančių savo aukštos kokybės produkcija. Vis dėlto siekiant užtikrinti sėkmingą krašto augimą itin svarbu suvaldyti diversifikuoti krašto pramonę.

„Džiaugiamės, kad 2022 m. Kaišiadorių kraštą atras dar daugiau aukštą pridėtinę vertę kuriančių verslų. Šių investuotojų atėjimas reiškia ne tik naujas gerai apmokamas darbo vietas, bet ir strateginę krašto pramonės diversifikaciją. Jos dėka, bus geriau valdomos rizikos, susijusios su ekonominiu Kaišiadorių vystymusi, o tai leis tikėtis tiek viduriniosios klasės, tiek ir viso krašto plėtros“, – teigia Kaišiadorių rajono savivaldybės meras Vytenis Tomkus.

Metų pradžioje ganėtinai sudėtinga įvardyti visas įmones, kurių žvilgsniai šiandien krypsta į Kaišiadorių kraštą. Vis dėlto, įvertinus vykdomos veiklos inovatyvumą,  atskiro paminėjimo nusipelno dvi aukštą pridėtinę vertę kuriančios įmonės. Viena jų yra UAB „Komfovent“. Pasaulyje puikiai vertinama lietuviško kapitalo vėdinimo sistemų gamintoja Kaišiadorių mieste ketina statyti gamyklą ir sukurti apie 100 naujų darbo vietų.

„Komfovent neabejoja Kaišiadorių miesto bei čia gyvenančių žmonių potencialu ir galimybėmis. Įmonė tiki, kad šiame regione yra specialistų, kurie užpildys naujai atsiradusias darbo vietas. Čia iškilsianti nauja moderni gamykla sukurs daugiau nei 100 naujų darbo vietų, pasiūlys saugias ir ergonomiškas darbo sąlygas, konkurencingą bei laiku mokamą darbo užmokestį. Durys į UAB „Komfovent“ bus atviros visiems, kadangi bus priimami ir patirties neturintys darbuotojai. Pastaruosius įmonė apmokys pagal specialią programą“, – teigia įmonės vadovas Albinas Čėpla.

Kita Kaišiadorių kraštą atradusi bendrovė yra UAB „Froceth“. Įmonę pelnytai galima tituluoti pirmąja ir vienintele Lietuvoje biotechnologijų bendrove, gaminančia pažangios terapijos vaistinius preparatus (PTVP), individualiai pritaikytus kiekvienam pacientui.

„Bendrovė planuoja perkelti dalį savo vykdomos veiklos į Kaišiadorių miestą. Čia ketiname statyti apie 1000 kvadratinių metrų pastatą biotechnologinių vaistų gamybos vystymui. Be to, brandiname ir mokslinio padalinio kūrimo idėją. Krašto modernumas, strategiškai itin palanki vieta bei patogi infrastruktūra padėjo mums apsispręsti įmonės plėtrai pasirinkti Kaišiadoris. Pirmuoju plėtros etapu planuojame sukurti iki 30 – ies itin aukštos pridėtinės vertės darbo vietų bei 10 –šimt įprasto pobūdžio darbo vietų. Įmonei augant, prognozuotina augs ir bendrovės padalinyje dirbančių žmonių gretos“,- teigia bendrovės vadovas dr. Adas Darinskas.

Didžiųjų verslų atėjimas byloja apie krašto plėtros galimybes. Vis dėlto Kaišiadorių rajono savivaldybei aktualus ir smulkusis verslas. Todėl pačiame miesto centre, naujai renovuotose patalpose, esančiose adresu  Gedimino g. 55 smulkiojo verslo atstovams sukurtos patalpos, kuriose jie galės dirbti ir vykdyti savo veiklas.

NT plėtros perspektyvos

Dėka netrukus automagistrale virsiančio greitkelio Vilnius – Kaunas bei puikaus susisiekimo traukiniais su keturiais didžiausiais šalies miestais, Kaišiadorys jau šiandien yra tapę itin patrauklia vieta gyventi. Krašto potencialą didina ne tik aukšto lygio infrastruktūra, bet ir žaliuojantys miškai, piliakalniai, Kauno marios bei garsusis Lietuvos liaudies buities muziejus. Graži gamta bei gerai apmokamos darbo vietos sukurs puikią sinergiją. Todėl nekilnojamojo turto ekspertas Adomas Vaicekauskas prognozuoja, kad šiemet dar labiau augs viduriniosios klasės susidomėjimas Kaišiadorių kraštu.

„Jau šiandien kaišiadoriečiams Vilnius ir Kaunas yra pasiekiami ranka. Dalis žmonių vyksta dirbti į Kauno LEZ įsikūrusias bendroves. Kiti darbuojasi Vilniuje. Pačiame regione taip pat esama patrauklių darbo, todėl kraštas turi pakankamai didelį sluoksnį žmonių, galinčių ir norinčių pirkti naujus būstus. Be to, dėka solidžios finansinė parama jaunoms šeimos ir strateginė vietos, Kaišiadorys turi visas galimybes tapti jaunų šeimų traukos centru. Vis dėlto paklausa šiandien ženkliai viršija pasiūlą, todėl investuotojams atsiveria itin šviesios perspektyvos“, – teigia Capital turtas ekspertas Adomas Vaicekauskas.

Jeigu anksčiau Kaišiadoryse dominavo pavienių individualių namų statyba, tai šiemet stebėsime kaip krašte iškyla šiuolaikiški gyvenamųjų namų kvartalai. Apie didelį pirkėjų susidomėjimą geriausiai liudija sėkmingi pirmųjų nekilnojamojo turto vystytojų bandymai prisijaukinti kraštą. Pavyzdžiui, MB „B2 projektai“ Kaišiadoryse Avilių gatvėje vysto šešių 157,45 m2 dydžio A++ klasės gyvenamųjų namų kvartalą. Nors pirmojo namo statybos dar tik juda į pabaigą, tačiau du iš šešių gyvenamųjų namų jau yra rezervuoti, likusiais aktyviai domisi pirkėjai.

Pirkėjų dėmesiu nesiskundžia ir Pienių kvartalą vystantis Mindaugas Saikauskas. Pirmuoju etapu vystytojas statys penkis A++ klasės namus. Vienas iš namų jau yra parduotas, likusieji yra rezervuoti. Todėl vystytojas jau šiandien planuoja dar 15 namų statybas. Prošvaisčių matyti ir butų rinkoje. Nuo pat nepriklausomybės pradžios Kaišiadoryse nebuvo iškilęs nė vienas naujas daugiabutis, todėl, augant viduriniajai klasei, susiformavo didžiulė naujų butų pasiūlos stoka. Kaišiadorių rajono savivaldybė ėmėsi lyderystės formuojant naujų butų pasiūlą ir ne tik aktyviai komunikavo su nekilnojamojo turto vystytojais, bet ir vaizdingoje vietoje suradusi patrauklų sklypą paskelbė jo aukcioną portale www.vzf.lt. Savivaldybės pastangų dėka, 2022 m. sausio 11 d. įvyko aukcionas, kurio laimėtojas pasirašys ilgalaikės sklypo nuomos sutartį ir įsipareigos pastatyti daugiabutį. Aukciono metu daugiau kaip du kartus išaugusi sklypo nuomos kaina liudija investuotojų susidomėjimą investicijomis Kaišiadoryse. Todėl tikėtina, kad netrukus stebėsime kaip Kaišiadoryse kyla pirmasis šiuolaikiškas daugiabutis nuo šalies nepriklausomybės paskelbimo pradžios. Be to, daugiabučio gyventojai galės sportuoti šalia jų esančiame ir visiškai naujai sutvarkytame miesto stadione.

Parama jaunoms šeimoms perkančioms pirmąjį būstą

Prie didžiulio susidomėjimo nekilnojamuoju turtu Kaišiadoryse prisideda ir finansinė paskata pirmąjį būstą įsigyjančioms šeimoms. Paskatos dydis svyruoja nuo 15 proc. iki 30 proc. namo kainos. Išmokamos sumos dydį lemia nekilnojamojo turto kaina ir šeimoje auginamų vaikų skaičius. Be to, maksimali remtina namo kaina negali viršyti 87 000 €. Perkant brangesnį namą, parama būtų išmokama taip tarsi namo kaina siektų 87 000 €. Kitas svarbus aspektas yra tai, kad jauna šeima gali finansinę paskatą panaudoti pradiniam įnašui už būstą. Pavyzdžiui, du vaikus auginanti pora, pirkdama pilnai įrengtą namą už 161 000 €, savo pirmajam nuosavam būstui gali gauti  21 750 € siekiančią paramą ir panaudoti ją įnašui. Šie pinigai šeimai suteikia ne tik daugiau lankstumo perkant savo svajonių namus, bet ir atveria naujas galimybes, pavyzdžiui, naujakuriai už sutaupytus pinigus įsirengti nuosavą saulės elektrinę. Nuosava elektrinė būtų ypač naudinga asmenims, planuojantiems įsigyti įkraunamą hibridinį ar elektrinį automobilį. Dėl mažo nuotolio nuo didžiųjų šalies miestų ir galimybės įsirengti pakankamo galingumo elektrines elektriniai ar hibridiniai automobiliai itin perspektyvi transporto priemonė Kaišiadorių krašte.

Rail Baltica

Vis dėlto nuosavo automobilio išlaikymas yra ganėtinai brangus, o kartais ir visai nebūtinas malonumas. Todėl dirbantiesiems didžiųjų miestų centruose Kaišiadorys galės pasiūlyti susisiekimą greitaisiais „Rail Baltica“ traukiniais.

Rudenį visuomenei buvo pristatytos keturios galimos „Rail Baltica“ geležinkelio trasos nuo Kauno iki Vilniaus specialiojo plano alternatyvos. Po diskusijų su visuomene ir kitomis suinteresuotomis šalimis buvo pasirinkta optimali alternatyva, kurios sprendiniai bus detalizuojami kituose etapuose. Ji numato regioninę „Rail Baltica“ stotį Kaišiadorių mieste. Vilniaus prijungimas neabejotinai padidins „Rail Baltica“ vertę. Tai ne tik galimybė kaišiadoriečiams greičiau ir patogiau pasiekti Vilnių ir Kauną, bet ir naujos galimybės verslui. Vilniaus jungtis atveria logistikos kelius į Rytų valstybes ir didina darbo jėgos mobilumą. Dėl šios priežasties pramonės įmonės lengviau ras darbuotojus, o nekilnojamojo turto vystytojai NT projektų pirkėjus.

Dėmesys švietimui

Įmonių kūrimasis, domėjimasis nekilnojamuoju turtu ir aukšta gyvenimo kokybė Kaišiadoryse būtų neįmanomi be ypatingo dėmesio švietimui. Jau šiandien krašto gyventojams yra sudaromos sąlygos atvesti vaikus į darželius ryte 7 val., o išsivesti vakare 19 val. Tėveliams taip sudaromos sąlygos dirbti didžiuosiuose šalies miestuose. Be to, Kaišiadorių Algirdo Mykolo Brazausko gimnazija pradeda strateginį bendradarbiavimą su KTU, kuriuo bus siekiama ne tik plėtoti STEAM (gamtos mokslų, menų, technologijų, menų ir matematikos) krypties mokslų ugdymo kokybę, bet ir kurti itin pajėgias klases, kuriose augs ir tobulės gabūs jaunuoliai.