Karantino metu padaugėjo šeimyninių konfliktų, į kuriuose įtraukiami vaikai

Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyrius (apimantis Kauno, Kėdainių, Jonavos, Raseinių, Kaišiadorių, Prienų r. ir Birštono m.) šiomis dienomis sulaukė skundų ir anoniminių pranešimų lavinos. Karantino sąlygomis paaštrėjo skyrium gyvenančių šeimų nesutarimai dėl bendravimo su vaiku tvarkos. Specialistai prašo šeimų sąmoningumo, susitelkti į vaiko saugumą, o nesant  tiesioginio bendravimo galimybės pasitelkti kitas priemones.

Kauno apskrities VTAS karantino sąlygomis teko aiškintis situaciją, kai skyrium gyvenantis tėvas nesilaikė teismo nustatytos bendravimo su vaiku tvarkos ir po susitikimo sūnaus į namus pas mamą nebeparvežė. Pasiteisinta karantinu, tėvo įsitikinumu, jis geriau užtikrinsiantis vaiko saugumą. Kitas jaunas tėtis, kuriam teismo sprendimu nustatytas galimybė susitikti su vaiku viešoje vietoje nepatenkinas, kad tam bendru sutarimu numatyta mažo miestelio įstaiga dėl karantino uždaryta ir jie negalintys pasimatyti. Dar vienas nesutarimas: vyras buvusią sutuoktinę skundžia dėl to, kad jau kelias dienas vėluoja jo susitikimas su sūnumi, dėl saviizoliacijos mama nusprendė riboti bendravimą ir t.t.

Ultimatyviai reikalaujama susitikimų pagal teismo nustatytą tvarką, tačiau tam prieštarauja saviizoliacijos reikalavimai, kai, pavyzdžiui, vienas iš vaiko tėvų yra grįžęs iš užsienio, – kalba Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Neringa Martišienė. – Prašome sąmoningumo saugant savo vaikų ir kitų artimųjų sveikatą. Akcentuodami savo teisę susitikti su vaiku, neužmirškime jo teisės į saugumą“.

N. Martišienė atkreipia dėmesį, kad saviizoliacijos laikotarpiu su vaiku ryšį atskirai gyvenantys tėvai gali palaikyti telefonu, Skype programa ir kitomis elektroninėmis ryšio priemonėmis. Ragina pasitelkti kūrybiškumą, išnaudoti visiems mums neįprastas sąlygas ryšiui su vaiku stiprinti ir neeikvoti jėgų bergždžioms rietenoms. Specialistė pataria ieškoti tarpusavio kompromisų, iškilusius nesutarimus spręsti lanksčiai ir saugoti nuo jų savo vaikus. Svarbu, kad dėl santykių krizės vaikas nesijaustų atstumtas vieno iš tėvų. Abiejų tėvų pareiga pirmiausiai užtikrinti fiziškai ir emociškai saugią aplinką vaikui.

Specialistai sunerimę, kad išgyvenant tokią sudėtingą padėtį visoje šalyje, stokojama rimties ir sąmoningumo, dėl ko pirmiausiai nukenčia vaikai.

Ypatingomis šalyje paskelbto karantino, susijusio su koronaviruso (COVID-19) plitimu sąlygomis, vaiko gynėjai tęsia savo darbą ir užtikrina, kad reaguojama į visus skubius pranešimus apie galimą vaiko teisų pažeidimą. Sužinojus apie smurtą prieš vaiką, reikia pranešti tel. Nr. 112 arba Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai. Visus specialistų kontaktus rasite: www.vaikoteises.lt, kontaktų skiltyje.