Kiek kaišiadoriečiams kainuos Žiežmarių sinagogos restauravimo darbai?

Kaišiadorių rajono savivaldybė vėl finansiškai prisidės prie Žiežmarių sinagogos restauravimo darbų. Spalio 26-os dienos tarybos posėdyje bus svarstomas sprendimo projektas „Dėl pritarimo projektui „Žiežmarių sinagogos pritaikymas turizmo ir kultūros veiklai“ pagal priemonę „Parama investicijoms į kaimo kultūros ir gamtos paveldą, kraštovaizdį“. Pagal jį, Kaišiadorių rajono savivaldybė turėtų prisidėti prie projekto finansavimo ne mažiau kaip 20 proc. visų tinkamų finansuoti išlaidų.

Tačiau dar 2015 metų vasarą Kaišiadorių rajono savivaldybė Žiežmarių sinagogą (tuomet statybinių medžiagų sandėlį) 99 metams, pagal panaudos sutartį, perėmė iš žydų bendruomenės. Tuomet buvo teigta, kad turima daugiau nei 100 tūkst. eurų, kuriuos skyrė Kultūros ministerija ir Kaišiadorių savivaldybė. 2016 metais viešoje erdvėje buvo pastebėta, kad iš viso sutvarkyti sinagogą kainuos apie 600 tūkst. eurų, dar apie 300 tūkst. reikės vidaus darbams. Tikslas – pastatą restauruoti, pritaikyti neįgaliesiems,  įrengti ekspoziciją. Kaišiadorių meras tuomet sakė, kad lėšų ieškoma tarptautinėse programose, Europos sąjungos fonduose.

2015 m. liepos 30 d. Kaišiadorių rajono savivaldybės tarybos posėdyje dalyvavo Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės (LŽB) pirmininkė Faina Kukliansky, kuriame ji padarė įžūloką lobistinį spaudimą. Viešųjų ryšių prasme šis įvykis buvo nušviestas ir spaudoje, ir televizijoje. Tačiau dalį išlaidų jau tuomet prisiėmė Kaišiadorių rajono savivaldybė, dalį išlaidų ji prisiima ir 2018 metais.

Lietuvoje jau būta ne vieno žydų bendruomenės protesto dėl F. Kukliansky totalitarizmo ir netinkamo lėšų panaudojimo. Vienas iš tokių protestų vyko šių metų gegužės mėnesį sostinėje. Vilniaus miesto apylinkės teismas pernai gruodį nusprendė, kad F. Kukliansky bendruomenės pirmininke perrinkta neteisėtai, nes rinkimų išvakarėse nepagrįstai apribotas jai oponuojančiai Vilniaus žydų bendruomenei tenkantis balsų skaičius. Be to, Lietuvos žydų bendruomenė su kitomis žydų organizacijomis per Geros valios fondą valdo Lietuvos valstybės suteikiamas lėšas, skirtas kompensuoti už totalitarinių režimų nusavintą žydų religinių bendruomenių nekilnojamąjį turtą. Gegužę proteste dalyvavęs žydas Danielius Lupshitzas tvirtino, kad LŽB tik pasisavina šiuos pinigus ir neskiria pakankamo dėmesio Lietuvos žydų švietimui, kultūrai.

Todėl, jeigu Kaišiadorių rajono savivaldybės taryba pritars projekto sprendimui „Dėl pritarimo projektui „Žiežmarių sinagogos pritaikymas turizmo ir kultūros veiklai“ pagal priemonę „Parama investicijoms į kaimo kultūros ir gamtos paveldą, kraštovaizdį“, metams bėgant šiam projektui reikalingas biudžetas tik augs, tad didės ir kaišiadoriečių mokama dalis. Tad iškart kyla natūralus klausimas – kiek kaišiadoriečiams kainuos šie procentų?